Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Корпоративне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
В. В. Маклаков. Конституції зарубіжних держав: Навчальний посібник. - 2-е вид., Виправ. і доп. - М.: Видавництво БЕК. - 584 с., 1996 - перейти до змісту підручника

Конституційні акти Франції Конституція Французької Республіки

Уряд Республіки відповідно з Конституційним законом від 3 червня 1958 запропонувало, французький народ схвалив, Президент Республіки промульгирует Конституційний закон, зміст якого випливає:

Преамбула

Французький народ урочисто проголошує свою прихильність правам людини і принципам національного суверенітету, як вони визначені Декларацією 1789 року, підтвердженої і доповненої преамбулою Конституції 1946 року.

Виходячи з цих принципів, а також з принципу вільного самовизначення народів, Республіка пропонує заморським територіям, що виражає бажання приєднатися до неї, нові інститути, засновані на загальному ідеалі свободи, рівності і братерства і покликані служити їх демократичному розвитку.

Стаття 1. Франція є неподільною, світською, демократичною і соціальною Республікою. Вона забезпечує рівність перед законом всіх громадян, незалежно від походження, раси чи релігії. Вона поважає всі вірування. Первинний текст: «Республіка і народи заморських територій, які актом вільного самовизначення приймають цю Конституцію, засновують Співтовариство.

Спільнота засноване на рівності і солідарності народів, що входять до його складу ». - Конституційний закон від 4 серпня 1995 скасував ці положення і замінив їх першим абзацом статті 2.

Стаття 2. Французька мова є мовою Республіки '. Національною емблемою є триколірний прапор - синій, білий, червоний. Національний гімн - «Марсельєза». Девіз Республіки - «Свобода, Рівність, Братерство». Її принципом є: правління народу, по волі народу і для народу.

Стаття 3. Національний суверенітет належить народу, який здійснює його через своїх представників і за допомогою референдуму.

Ніяка частина народу, ніяка окрема особа не можуть привласнити собі його здійснення.

Голосування може бути прямим або непрямим відповідно до умов, що передбачені Конституцією. Воно завжди є загальним, рівним і таємним.

Відповідно до умов, визначених законом, виборцями є всі повнолітні французькі громадяни обох статей, що користуються громадянськими і політичними правами.

Стаття 4. Політичні партії і угруповання сприяють вираженню думок голосуванням. Вони створюються і здійснюють свою діяльність вільно. Вони повинні поважати принципи національного суверенітету і демократії.

Розділ II. Президент Республіки

Стаття 5. Президент Республіки стежить за дотриманням Конституції. Він забезпечує своїм арбітражем нормальне функціонування публічних властей, а також спадкоємність держави.

Він є гарантом національної незалежності, територіальної цілісності та дотримання міжнародних договорів.

Стаття 6. Президент Республіки обирається на 7 років загальним прямим голосуванням.

Умови застосування цієї статті встановлюються органічним законом. (В редакції закону № 62-1292 від 6 листопада 1962 Первинний текст був наступним: «Президент Республіки обирається на сім років виборчою колегією, що включає членів Парламенту, генеральних рад та асамблей заморських територій, а також обраних представників від муніципальних рад. Цими представниками є: - мер від комун з населенням менше 1000 жителів; - мер і його перший заступник від комун з населенням від 1000 до 2000 жителів;

- мер, його перший заступник і муніципальний радник в обліковому порядку від комун з населенням від 2001 до 2500 жителів;

- мер і два його перших заступники від комун з населенням від 2501 до 3000 жителів;

- мер, два його перших заступника та три муніципальних радника в обліковому порядку від комун з населенням 'від 3001 до 6000 жителів;

- мер, два його перших заступники і шість муніципальних радників в обліковому порядку від комун з населенням від 6001 до 9000 жителів;

- всі муніципальні радники від комун з населенням від 9000 жителів;

- крім того, від комун з населенням більше 30 000 жителів делегати, призначувані муніципальним радою з розрахунку один делегат на кожні 1000 жителів понад 30 000.

У заморських територіях Республіки у виборчу колегію також входять обрані представники від порад адміністративних колективів при дотриманні умов, зазначених органічним законом.

Участь держав-членів Співтовариства у виборчій колегії з виборів Президента Республіки визначається угодою між Республікою та державами-членами Співтовариства.

Подробиці застосування цієї статті визначаються органічним законом »).

Стаття 7 Президент Республіки обирається абсолютною більшістю поданих голосів. Якщо це більшість не отримано в першому турі голосування, то таке за ним другу неділю проводиться другий тур. У ньому можуть брати участь тільки два кандидати, які, якщо будуть зняті кандидатури, що знаходяться у більш сприятливому становищі, виявляться які отримали найбільшу кількість голосів у першому турі.

Час голосування встановлюється за рішенням Уряду.

Вибори нового Президента відбуваються не менш ніж за двадцять і не пізніше ніж за тридцять п'ять днів до закінчення терміну повноважень Президента, який перебуває на посаді.

У разі вакантності поста Президента Республіки з якої б то не було причини або за наявності перешкоди до виконання Президентом своїх обов'язків, констатується Конституційною радою абсолютною більшістю голосів своїх членів за запитом Уряду, функції Президента Республіки, за винятком передбачених нижченаведеними статтями II і 12, тимчасово здійснюються головою Сенату, а якщо в останнього в свою чергу є перешкоди, то Урядом.

У разі вакантності поста Президента Республіки або якщо перешкода до здійснення його функцій оголошено Конституційною радою незворотнім, голосування з виборів нового Президента відбувається, крім випадку непереборної сили, констатується Конституційною радою, не менше ніж через двадцять і не пізніше ніж через тридцять п'ять днів після відкриття вакансії або оголошення про необоротний характер перешкоди.

Якщо протягом семи днів, що передують даті припинення висунення кандидатур, одна з осіб, публічно заявили про своє рішення бути кандидатом щонайменше за тридцять днів до названої дати, помре або у неї виникнуть перешкоди, то Конституційна рада може прийняти рішення про перенесення часу виборів.

Якщо до першого туру виборів один з кандидатів помре або у неї виникнуть перешкоди, то Конституційна рада приймає рішення про перенесення часу виборів.

У разі смерті або виникнення перешкод у одного з двох кандидатів, що знаходилися до цього в найбільш сприятливому становищі в першому турі, до можливого зняття кандидатур, Конституційна рада оголошує про нове проведення всіх виборчих операцій; подібним же чином він надходить у разі смерті або виникнення перешкод у одного з двох кандидатів, що залишилися для участі в другому турі.

У всіх випадках Конституційний рада запитується при дотриманні умов, встановлених другим абзацом нижченаведеної статті 61, або при дотриманні умов, передбачених порядком висунення кандидатур, який визначений органічним законом, передбаченим положеннями вищевказаної статті 6.

Конституційна рада може продовжити терміни, встановлені в третьому і п'ятому абзацах з тією умовою, що голосування має відбутися не пізніше ніж через тридцять п'ять днів після дати прийняття ним рішення. Якщо застосування положень цього абзацу спричинить перенесення виборів на пізнішу дату, ніж закінчення повноважень Президента, що знаходиться на посаді, то останній продовжує виконувати свої обов'язки до проголошення його наступника.

Не можуть застосовуватися статті 49 і 50, а також стаття 89 Конституції, поки пост Президента Республіки залишається вакантним або в період між оголошенням про необоротний характер перешкоди до виконання своїх обов'язків, що виник у Президента Республіки і виборами його наступника. (Початковий текст: «Вибори Президента Республіки проводяться абсолютною більшістю голосів у першому турі. Якщо така більшість не було отримано, то Президент Республіки обирається в другому турі відносною більшістю голосів. Час голосування встановлюється рішенням Уряду. Вибори нового Президента відбуваються не менш ніж за двадцять і не пізніше ніж за п'ятдесят днів до закінчення терміну повноважень Президента, який перебуває на посаді.

У разі вакантності поста Президента з якої б то не було причини або за наявності перешкоди до виконання Президентом своїх обов'язків, констатується Конституційною радою абсолютною більшістю голосів своїх членів за запитом Уряду, функції Президента Республіки, за винятком передбачених нижченаведеними статтями Ні 12, тимчасово здійснюються головою Сенату. У разі вакантності або якщо перешкода оголошено Конституційною радою незворотнім, голосування з виборів нового Президента відбувається, якщо не виникнуть обставини непереборної сили , що констатуються Конституційною радою, не менше ніж через двадцять днів і не пізніше ніж через п'ятдесят днів після відкриття вакансії або оголошення про необоротний характер перешкоди »).

Стаття 8. Президент Республіки призначає Прем'єр-міністра. Він припиняє виконання функцій Прем'єр-міністра з поданні ним заяви про відставку Уряду.

За поданням Прем'єр-міністра Президент призначає інших членів Уряду і припиняє виконання їх функцій.

Стаття 9. Президент Республіки головує в Раді міністрів.

Стаття 10. Президент Республіки промульгирует закони протягом п'ятнадцяти днів, наступних за передачею Уряду остаточно прийнятого закону.

Він може до закінчення цього терміну вимагати від Парламенту нового обговорення закону або деяких його статей. У цьому новому обговоренні не може бути відмовлено.

Стаття II. «За пропозицією Уряду під час сесії Парламенту або за спільною пропозицією обох палат, які публікуються в« Журналь оффісіель », Президент Республіки може передати на референдум будь-який законопроект, що стосується організації публічних властей, реформ в економічній і соціальній політиці нації і публічних служб, які до цій політиці мають відношення, або законопроект, що дозволяє ратифікацію якого-небудь міжнародного договору, який, не суперечачи Конституції, позначилося на функціонуванні державних інститутів.

Якщо референдум проводиться за пропозицією Уряду, то останнє робить в кожній палаті заяву про нього, за яким слід обговорення.

Якщо референдум завершується прийняттям якого законопроекту, то Президент Республіки промульгирует закон протягом п'ятнадцяти днів, наступних за оголошенням результатів голосування ». '

Стаття 12. Президент Республіки може після консультацій з Прем'єр-міністром і головами палат оголосити про розпуск Національних зборів.

'У редакції Конституційного закону № 95-880 від 4 серпня 1995 Початковий текст: «За пропозицією Уряду під час сесії Парламенту або за спільною пропозицією обох палат, які публікуються в« Журналь оффісіель », Президент Республіки може передати на референдум будь-який законопроект, що стосується організації публічних властей, що містить схвалення якої угоди про Співтовариство або дозволяє ратифікацію якого-небудь міжнародного договору, який, не суперечачи Конституції, позначилося на функціонуванні державних інститутів.

Якщо на референдумі проект отримав схвалення, Президент Республіки промульгирует його в строки, передбачені попередньою статтею ».

Загальні вибори проводяться не раніше ніж через двадцять і не пізніше ніж через сорок днів після розпуску.

Національні збори збирається в силу закону у другий четвер після виборів. Якщо це засідання має місце поза «періоду, передбаченому для чергової сесії» ', то сесія відкривається в силу закону на строк у п'ятнадцять днів.

 Не може проводитися новий розпуск протягом року, наступного за такими виборами. 

 Стаття 13. Президент Республіки підписує ордонанси і декрети, розглянуті в Раді міністрів. 

 Він призначає на цивільні і військові державні посади. 

 Державні радники, великий канцлер ордена Почесного легіону, посли і надзвичайні посланці, старші радники Рахункової палати, префекти, представники Уряду в заморських територіях, генерали, ректори академій, директори центральних відомств призначаються в Раді міністрів. 

 Органічний закон встановлює інші посади, призначення на які здійснюється в Раді міністрів, а також умови, за яких належать Президенту Республіки повноваження, що стосуються призначення на посади, можуть бути делеговані їм для здійснення від її імені. 

 Стаття 14. Президент Республіки акредитує послів і надзвичайних посланників в іноземних державах; іноземні посли і надзвичайні посланці акредитуються при ньому. 

 Стаття 15. Президент Республіки є главою збройних сил. Він головує у вищих радах і комітетах національної оборони. 

 Стаття 16. Коли інститути Республіки, незалежність нації, цілісність її території або виконання її міжнародних зобов'язань опиняються під серйозною і безпосередньою загрозою, а нормальне функціонування конституційних державних властей припинено, Президент Республіки вживає заходів, які диктуються цими обставинами, після офіційної консультації з Прем'єр-міністром, головами палат , а також з Конституційною радою. Він інформує про це націю посланням. 

 Ці заходи повинні бути продиктовані прагненням забезпечити в найкоротші терміни конституційним державним владі кошти для виконання їх завдань. Конституційна рада консультує з приводу цих коштів. Парламент збирається в силу закону. 

 Національні збори не може бути розпущено в період здійснення надзвичайних повноважень. 

 Стаття 17. Президент Республіки здійснює право помилування. 

 Стаття 18. Президент Республіки зноситься з обома палатами Парламенту за допомогою послань, які зачитуються в палатах і які не дають приводу для будь-яких дебатів. 

 У перервах між сесіями Парламент спеціально збирається для цієї мети. 

 Стаття 19. Акти Президента Республіки, за винятком зазначених у статтях 8 (перший абзац), II, 12, 16, 18, 54, 56 і 61, контрассигнуются Прем'єр-міністром верб разі необхідності - відповідальними міністрами. 

 Розділ III. Уряд 

 Стаття 20. Уряд визначає і проводить політику нації. 

 У його розпорядженні знаходяться адміністрація і збройні сили. 

 Воно несе відповідальність перед Парламентом в умовах і відповідно до процедур, передбачених статтями 49 і 50. 

 Стаття 21. Прем'єр-міністр керує діяльністю Уряду. Він несе відповідальність за національну оборону. Він забезпечує виконання законів. З дотриманням положень статті 13 він здійснює регламентарні повноваження і призначає на цивільні і військові посади. 

 Він може делегувати деякі зі своїх повноважень міністрам. 

 У разі необхідності він заміщає Президента Республіки в якості голови на засіданнях рад і комітетів, згаданих у статті 15. 

 У виняткових випадках він може заміщати Президента Республіки в якості голови на засіданнях Ради міністрів за певним дорученням Президента і з певною порядком денним. 

 Стаття 22. Акти Прем'єр-міністра у разі необхідності контрассигнуются міністрами, відповідальними за їх виконання. 

 Стаття 23. Функції члена Уряду несумісні із здійсненням будь-якого парламентського мандата, з будь-якою посадою професійного представництва загальнонаціонального характеру, з усякою державною службою або професійною діяльністю. 

 Органічний закон встановлює порядок заміщення осіб, що володіють вищевказаними мандатами, функціями або посадами. 

 Заміщення членів Парламенту відбувається відповідно до положень статті 25. 

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Конституційні акти Франції Конституція Французької Республіки "
  1. 1. Конституційний контроль, здійснюваний подібною до судової влади.
      конституційного контролю здійснюють суди загальної юрисдикції - конкретний наступний контроль. 2) Спеціалізовані судові установи. 3) Позасудові або квазісудові органи здійснюють конституційний контроль у Франції, Швеції. Конституційна рада у Франції на 1/3 призначається президентом, 1/3 - представники Національних зборів, 1/3 - Сенату? туди входять всі колишні президенти.
  2. 45. КОНСТИТУЦІЙНИЙ СТАТУС СУБ'ЄКТІВ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
      конституційному принципі розмежування предметів ведення і повноважень між ними (ч. 3 ст. 11 Конституції РФ). Зміна конституційно-правового статусу суб'єкта РФ проводиться на підставі федерального конституційного закону, за взаємною згодою РФ і відповідного суб'єкта РФ. Кожен суб'єкт РФ має свою територію, межі якої можуть змінюватися Радою Федерації за згодою
  3. П'ята республіка.
      французи схвалили конституцію, розроблену де Голем. У ній містилися кардинальні зміни форми державного правління. Відповідно до конституції Франція ставала президентською республікою. Президент, що обирається на 7 років загальним голосуванням, наділявся широкими повноваженнями. Він був главою держави, главою виконавчої влади і головнокомандувачем збройними силами.
  4. 1. Судовий прецедент у конституційному праві.
      конституційного права знаходять своє вираження в різних формах, які зазвичай іменуються джерелами. Серед них - конституція, закони, внутрішньодержавні публічно-правові договори, регламенти парламентів і їх палат, акти глави держави і виконавчої влади, конституційний звичай, релігійні джерела, правова доктрина, міжнародно-правові акти та ін Крім того, до них відносяться
  5. 8. СПОСОБИ ОХОРОНИ КОНСТИТУЦІЇ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
      конституційних поправок і перегляду Конституції РФ, визначений гл. 9 Конституції РФ. Основним порядком охорони Конституції РФ є судовий. Кожному гарантується судовий захист його прав і свобод, до суду можуть бути оскаржені рішення і дії (бездіяльність) органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань і посадових осіб (ст. 46 Конституції
  6. 1. Конституційний звичай.
      конституційного права знаходять своє вираження в різних формах, які зазвичай іменуються джерелами. Серед них - конституція, закони, внутрішньодержавні публічно-правові договори, регламенти парламентів і їх палат, акти глави держави і виконавчої влади, акти органів конституційного контролю, судові прецеденти, релігійні джерела, правова доктрина, міжнародно-правові акти
  7. Література
      конституційного розвитку Індійської Республіки. М.: Юрист, 1993. Конституції держав Східної Європи: Навчальний і довідковий посібник. М.: Инфра. М - Норма, 1996. Лучин В.О. Конституційні норми і правовідносини: Навчальний посібник. М.: Закон і право, ЮНИТИ, 1997. Маклаков В. В. Конституційний контроль в буржуазних і що розвиваються. М.: ВЮЗІ, 1988. Мішин А.О., Власіхін В.А.
  8. Третя республіка у Франції.
      конституційного устрою регулювалися поточним законодавством напружена боротьба між монархістами і республіканцями (рівне протистояння) президент - на 7 років (перший президент - маршал Патріс Мак-Магон), володів повноваженнями конституційного монарха палата депутатів і парламент - законодавчі функції: палата депутатів - на 4 роки, сенат - 75 довічних, 225 - обиралися на 9
  9. Контрольні питання і завдання
      конституційні принципи судоустрою в Росії, Німеччині та Іспанії. 9. Які принципи судового процесу містяться в конституціях Росії, Франції, Болгарії? 10. Чим відрізняється адміністративна юрисдикція від адміністративної юстиції? 11. Чому французький Конституційна рада не можна вважати конституційним судом? 12. Чим конституційне судочинство відрізняється від цивільного і
  10. 3. Джерела адміністративного права
      конституційний закон і федеральний закон, Ко-декс про адміністративні правопорушення, федеральний конститу-ційний закон "Про уряд" від 31 грудня 1997 р. 3. Укази Президента 4. Постанови Уряду 5. Відомчі акти - акти міністерств і федеральних відомств 6. Законодавчі та інші акти державних органів суб'єктів-тов РФ 7. Адміністративно-правові договори і
  11. § 5. Франція в 50-90-ті роки
      республіка (19461958 р.) і П'ята республіка (з 1958
© 2014-2022  ibib.ltd.ua