Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
В.В. Маклаков. Конституції зарубіжних держав: Навчальний посібник. - 2-е вид., Виправ. і доп. - М.: Видавництво БЕК. - 584 с., 1996 - перейти до змісту підручника

Розділ V. Про відносини між Парламентом та Урядом

Стаття 34. Закони приймаються Парламентом. Закон встановлює правила, що стосуються: цивільні прав і основних гарантій, наданих громадянам для користування публічними свободами; обов'язків, покладених у зв'язку з національною обороною особисто на громадян і на їх майно;

громадянства, стану і правоздатності осіб , сімейних відносин, спадкування та дарування;

визначення злочинів і деліктів, а також накладаються за них покарань; кримінального судочинства, амністії; створення нових судових встановлень і статусу суддів;

встановлення тарифів, податків і умов стягнення всякого роду податків; порядку випуску грошей. Закон рівною мірою встановлює правила, що стосуються:

порядку виборів до палати Парламенту та до органів місцевого самоврядування;

встановлення категорій публічно-правових установ; основних гарантій, що надаються цивільним державним службовцям та військовослужбовцям;

націоналізації підприємств і передачі підприємств з державного сектора в приватний. Закон визначає основні принципи: загальної організації національної оборони; вільного управління місцевих колективів, їх компетенції та їх доходів;

освіти;

режиму власності, речових прав, цивільних і торгових зобов'язань;

трудового права, профспілкового права та соціального забезпечення.

Фінансові закони визначають доходи і витрати держави при дотриманні умов і з застереженнями, передбаченими органічним законом.

«Закони про фінансування соціального забезпечення визначають загальні умов свого фінансового балансу і, враховуючи передбачувані надходження, встановлюють цілі витрат при дотриманні умов, передбачених органічним законом».

Програмні закони визначають цілі економічної і соціальної діяльності держави.

Положення цієї статті можуть бути уточнені і доповнені органічним законом.

Стаття 35. Оголошення війни дозволяється Парламентом.

Стаття 36. Стан облоги декретується Радою міністрів.

Продовження його на термін більше дванадцяти днів може бути дозволено тільки Парламентом.

Стаття 37. Питання, що не входять в область законодавства, носять регламентарную характер.

Акти з цих питань, видані законодавчим шляхом, можуть бути змінені декретами після отримання висновку Державної ради. Ті з цих актів, які були введені після набуття чинності цією Конституцією, можуть бути змінені декретом лише в тому випадку, якщо Конституційний рада встановить, що вони мають регламентарную характер згідно з попереднім абзацом.

Стаття 38. Уряд може для виконання своєї програми звернутися до Парламенту за дозволом здійснити шляхом видання ордонансов протягом обмеженого терміну заходи, що звичайно входять в область законодавства.

Ордонанси приймаються в Раді міністрів після отримання висновку Державної ради, Вони набувають чинності після їх опублікування, але втрачають її, якщо законопроект про їх затвердження не внесений до Парламенту до закінчення терміну, зазначеного уповноважував законом.

Після закінчення терміну, згаданого в першому абзаці цієї статті, ордонанси з питань, що входять в область законодавства, можуть бути змінені лише законом.

Стаття 39. Законодавча ініціатива належить Прем'єр-міністру та членам Парламенту.

Законопроекти обговорюються в Раді міністрів після отримання висновку Державної ради і потім вносяться в бюро однієї з двох палат. «Проекти законів про фінанси і закону про фінансування соціального забезпечення спочатку вносяться в Національні збори».

Стаття 40. Законодавчі пропозиції і поправки, запропоновані членами Парламенту, не можуть бути прийняті в тому випадку, якщо наслідком ухвалення було б або скорочення державних коштів, або створення чи збільшення витрат.

Стаття 41. Якщо під час законодавчої процедури виявляється, що-небудь пропозиція або поправка не входить в область законодавства або суперечить делегованих повноважень, які надані відповідно до статті 38, то Уряд може заявити про їх неприйнятність.

У разі розбіжностей між Урядом та головою відповідної палати Конституційна рада на прохання тієї чи іншої сторони виносить постанову у восьмиденний строк.

Стаття 42. Обговорення законопроектів у палаті, в яку вони внесені, відбувається на основі тексту, представленого Урядом.

Після прийняття акта однією палатою він обговорюється інший в тому вигляді, в якому був їй переданий.

Стаття 43. Законопроекти і законодавчі пропозиції (у французькому конституційному праві існує відмінність між законопроектами та законодавчими пропозиціями. Перші вносяться Урядом, другий - членами Парламенту) передаються на вимогу Уряду або палати, в яку вони внесені, на розгляд комісій, які спеціально призначаються для цієї мети.

Проекти та пропозиції, щодо яких така вимога не було висунуто, передаються на розгляд однієї з постійних комісій, кількість яких обмежена шістьма в кожній палаті.

Стаття 44. Члени Парламенту та Уряд мають право вносити поправки.

Після початку дебатів Уряд може заперечувати проти розгляду будь-якої поправки, яка попередньо не розглядалася в комісії.

На вимогу Уряду палата, яка розглядає проект, виносить рішення єдиним голосуванням по всьому або частини обговорюваного тексту, зберігши лише ті поправки, які запропоновані або прийняті Урядом.

Стаття 45. Будь-який законопроект або законодавча пропозиція послідовно розглядається в обох палатах Парламенту для того, щоб був прийнятий ідентичний текст.

Якщо в результаті розбіжностей між палатами законопроект або законодавча пропозиція не була прийнята після двох читань у кожній палаті або якщо Уряд потребують його термінового обговорення, то після одного читання в кожній з палат Прем'єр-міністр має право скликати засідання змішаної паритетної комісії, уповноваженої запропонувати акт, що стосується положень, якими залишаються розбіжності.

Текст, вироблений змішаної комісією, може бути представлений Урядом на схвалення обох палат. Жодна поправка до нього не може бути прийнята без згоди Уряду.

Якщо змішаної паритетної комісії не вдасться прийняти загальний акт або якщо цей акт не буде прийнятий, відповідно до умов, передбачених у попередньому абзаці, Уряд може після нового читання в Національних зборах і в Сенаті зажадати, щоб Національні збори прийняло остаточне рішення. У цьому випадку Національні збори може повернутися або до акта, виробленому змішаної комісією, або до останнього акту, прийнятого ним самим, зміненому у разі потреби однією або декількома поправками, прийнятими сенатом.

Стаття 46. Закони, якими Конституція надає характер органічних, приймаються і змінюються з дотриманням таких умов.

Законопроект або законодавча пропозиція передається на розгляд і голосування розглядає його палати тільки після закінчення п'ятнадцятиденного терміну з моменту його внесення.

Застосовується процедура, передбачена статтею 45. Однак, якщо не досягнута згода між палатами, акт може бути прийнятий в Національних зборах в останньому читанні лише абсолютною більшістю його членів.

Органічні закони, що стосуються Сенату, повинні бути прийняті в однаковій редакції обома палатами.

Органічні закони можуть бути промульгіровани тільки після оголошення Конституційним радою про їх відповідність Конституції.

Стаття 47. Парламент приймає проекти фінансових законів з дотриманням умов, передбачених органічним законом.

Якщо Національні збори не прийняло рішення по проекту в першому читанні протягом сорока днів після його внесення, Уряд передає проект на розгляд Сенату, який повинен ухвалити рішення протягом п'ятнадцятиденного терміну. Потім проект розглядається згідно з процедурою, передбаченою статтею 45.

Якщо Парламент не прийняв рішення протягом сімдесятиденного терміну, положення проекту можуть бути введені в силу шляхом видання ордонанса.

Якщо фінансовий закон, що встановлює доходи і витрати на бюджетний рік, не внесений у строк, достатній для того, щоб цей закон був промульгірован до початку цього бюджетного року.

Уряд терміново просить у Парламенту дозвіл на стягування податків і своїм декретом оголошує про відкриття кредитів, що відносяться до фінансування державних органів відповідно до вже прийнятих парламентським рішенням.

Строки, передбачені у цій статті, припиняються, якщо Парламент не засідає.

Рахункова палата допомагає Парламенту та Уряду контролювати виконання фінансових законів.

Стаття 47 - 1. Парламент приймає проекти закону про фінансування соціального забезпечення при дотриманні умов, передбачених органічним законом.

Якщо Національні збори не прийме рішення в першому читанні протягом двадцяти днів після внесення законопроекту, то Уряд передає проект на розгляд Сенату, який має прийняти рішення у п'ятнадцятиденний строк. Потім проект розглядається згідно з процедурою, передбаченою статтею 45.

Якщо Парламент не прийняв рішення на п'ятдесятиденного термін, положення проекту можуть бути введені в силу шляхом видання ордонанса.

Строки, передбачені у цій статті, припиняються, якщо Парламент не засідає, і в кожній палаті - протягом тих тижнів, коли палата вирішила не проводити засідання відповідно до положень другого абзацу статті 28.

Рахункова палата допомагає Парламенту та Уряду контролювати виконання законів про фінансування соціального забезпечення.

Стаття 48. «Незалежно від застосування трьох останніх абзаців статті 28» повістка дня засідань палат включає в пріоритетному порядку і в тому, який встановило Уряд, обговорення законопроектів, внесених Урядом, і законодавчих пропозицій, схвалених ним.

«Щонайменше» одне засідання в тиждень резервується в пріоритетному порядку для запитань членів Парламенту і відповідей Уряду.

«Одне засідання на місяць резервується в пріоритетному порядку для розгляду порядку денного, яка встановлюється кожною палатою».

Стаття 49. Після обговорення в Раді міністрів Прем'єр-міністр ставить у Національному зборах питання про відповідальність Уряду за його програмою або, у разі необхідності, за декларацією про загальну політику.

Національні збори ставить питання про відповідальність Уряду шляхом голосування по резолюції осуду. Така резолюція є допустимою, якщо вона підписана щонайменше десятою частиною членів Національних зборів. Голосування може відбутися лише через сорок вісім годин з моменту внесення резолюції. Підраховуються лише голоси, подані за резолюцію осуду, яка може бути прийнята тільки більшістю членів, складових Збори. «За винятком випадку, передбаченого в наступне абзаці, депутат не може підписувати більше трьох резолюцій осуду протягом однієї і тієї ж чергової сесії і більше однієї резолюції протягом однієї і тієї ж позачергової сесії».

Прем'єр-міністр може після обговорення в Раді міністрів поставити в Національному зборах питання про відповідальність Уряду в зв'язку з голосуванням по якомусь акту. У цьому випадку акт вважається прийнятим, за винятком випадку, коли резолюція осуду, внесена протягом наступних двадцяти чотирьох годин, буде прийнята з дотриманням умов, передбачених у попередньому абзаці.

Прем'єр-міністр має право просити Сенат про схвалення декларації про загальну політику.

Стаття 50. Якщо Національні збори ухвалять резолюцію осуду або коли вона не схвалить програму або декларацію про загальну політику Уряду, то Прем'єр-міністр повинен вручити Президенту Республіки заяву про відставку Уряду.

 Стаття 51. «Закриття чергової або позачергових сесій Парламенту відкладається за законом, щоб дозволити, в разі необхідності, застосувати положення статті 49. У цих випадках додаткові засідання проводяться по закону ». 

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Розділ V. Про відносини між Парламентом та Урядом"
  1. 40. Внутріполіт. і внешнепол. повноваження парламенту
      міжнародних договорів, то і це полномо-чие, як правило, позбавлене дієвого характе-ра. Часто уряд має право укладати міжнародні угоди, які не потребують ратифікації їх
  2. 45. Основні спрособи формування урядів в з. с.
      парламентів у цьому процесі. 1.Внепарламентскій спосіб формування урядів застосовується в президентських республіках. Уповноваження на формування уряду в цих країнах має юридично своїм джерелом не парламент, а виборчий корпус, так як уряд формується президентом, що обирається за допомогою непарламентських виборів. Роль парламентів навіть юридично невелика. (США)
  3. 24. Основні особливості та характеристика парламентської республі-ки.
      між юридичним і фактичним становищем всіх вищих органів державної влади. Проголошується верховенство парламенту, але фактично він працює під жорстким контролем уряду. Встановлюється відповідальність уряду за свою діяльність перед парламентом, але фактично парламент майже завжди може бути розпущений урядом, що втратив його довіру. Президент наділяється
  4. 1. Парламентарна республіка.
      парламент і призначений ним уряд. Особливості:-Глава держави - президент. -Президент обирається не шляхом загального голосування, а або парламентом, або парламентом із залученням представників від місць. -Уряд формується на основі парламентської більшості, зазвичай - нижньою палатою за підсумками парламентських виборів; очолює уряд лідер партії, що отримала
  5. 75. Законодавча влада і її функції.
      парламенті (ВР України) державна влада, що володіє винятковим правом приймати закони. Згідно ст. 75 Конституції України, єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Функції законодавчої влади: - законодавча (правотворчість); - фінансова (затвердження бюджету держави); - установча (участь парламенту у
  6. 2. Порядок формування уряду.
      парламентарні монархії і республіки). Як правило, прем'єр призначається формально главою держави. Він формує склад уряду і представляє його разом з програмою урядової діяльності на затвердження парламенту. Парламентська інвеститура (затвердження) дається або нижньою палатою (Великобританія), або обома палатами (Італія). Тільки після інвеститури проводиться
  7. 48.Хар-ка і зміст нормоуст. діяльності прав-в.
      розділена на три основні галузі: 1. Уряд видає різного роду нормативні акти на основі та на виконання парламентських законів. Мова йде в даному випадку про нормативні акти, прини-травнем з питань, що не входять, як правило, у сферу виключної компетенції парла-та. Урядові акти цієї групи носять підзаконний характер. 2. Уряд видає нормативні акти з
  8. 7. Форма правління: поняття, види (монархія, її види, республіка)
      розділена між монархом і парламентом. Монарх - голова виконавчої влади, парламент - повноваження у сфері законотворчості та схвалення бюджету. Монарх може розпустити парламент і володіє правом вето. Парламентська - влада монарха - представницький характер, вона обмежена конституцією і вищим представницьким органом (парламентом). Монарх - номінальний глава держави, символ нації.
  9. Квиток № 23. 2. Складення повноважень і відставка Уряду РФ
      уряду приймає Президент. Він може погодитися з вотумом недовіри і розпустити уряд. Але можливий і інший варіант, коли Президент не згоден з думкою Парламенту і відхиляє рішення Державної Думи про недовіру Уряду. У цьому випадку, якщо Державна дума протягом 3 місяців повторно висловить недовіру Уряду, то Президент або оголошує про відставку
  10. Квиток № 23. 2. Складення повноважень і відставка Уряду РФ
      уряду приймає Президент. Він може погодитися з вотумом недовіри і розпустити уряд. Але можливий і інший варіант, коли Президент не згоден з думкою Парламенту і відхиляє рішення Державної Думи про недовіру Уряду. У цьому випадку, якщо Державна дума протягом 3 місяців повторно висловить недовіру Уряду, то Президент або оголошує про відставку
  11. 4. Парламентарна монархія
      поділ влади при визнання принципу верховенства парламенту над виконавчою владою, демократичний або, принаймні, ліберальний політичний режим. Верховенство парламенту виражається в тому, що уряд, який звичайно призначається монархом, має користуватися довірою парламенту (або його нижньої палати), а монарх, отже, вимушений призначати главою уряду
  12. 41. Види контрольних повноважень парла-та.
      відносин (як і в інших сферах) вже тому, що він не володіє належним інформаційним обеспечени-ем. 3.Контроль над діяльністю прави-тва є одним з найбільш важливих повноважень парламента.Парламентскій контроль над діяльністю уряду притаманний лише демократичному політичному режиму. Конкретне вираження його залежить від форми правління. У президентських республіках
  13. 3. Дуалістична монархія
      поділ влади, у всякому разі відділення законодавчої влади від виконавчої. Законодавча влада належить у принципі парламенту, який обирається підданими або певною частиною їх, якщо виборче право - цензове (див. п. 2 § 2 гл. VII). Виконавча влада належить монарху, який може здійснювати її безпосередньо або через призначений ним уряд.
  14. 2. Місце і роль уряду в системі державних органів.
      парламенту, хоча в системі державно-правових норм ряду країн закріплений інститут парламентської відповідальності уряду і можливість залучення до судової відповідальності його членів на основі особливої процедури (система стримувань і противаг). Уряд наділене виключно широкою компетенцією. Воно покликане забезпечити охорону існуючого суспільного ладу, захист зовнішніх
© 2014-2022  ibib.ltd.ua