Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Глава 7. Держава, державні та муніципальні освіти як суб'єкти цивільного права |
||
Серед суб'єктів цивільного права ДК РФ (ст. 124) учасниками відносин, регульованих цивільним законодавством, називає: Російську Федерацію, суб'єктів Російської Федерації, муніципальні освіти. Спільним для них є те, що вони поєднують приватноправові і публічно-правові елементи. Держава є специфічним суб'єктом цивільного права. Його особливе положення обумовлено наявністю двох моментів: рівні початку участі в цивільних правовідносинах поряд з іншими суб'єктами - громадянами і юридичними особами та використання владних повноважень для організації цивільного обороту. Тому ряд цивільних правовідносин за участю держави виникає на основі адміністративних актів, що невластиво для громадян і юридичних осіб. Будучи одним із суб'єктів цивільних правовідносин держава володіє право-і дієздатністю. Відносно правоздатності держави висловлені різні думки ^ Однак, враховуючи ситуацію, практику використання термінології, з метою визначення відмінних особливостей, правоздатність держави можна іменувати універсальної, на відміну від загальної правоздатності громадян і спеціальної (за загальним правилом) юридичних осіб. Росія, будучи федеративною державою, включає в себе суб'єкти, що володіють ознаками державних утворень. Це республіки у складі РФ, національно-територіальні утворення (автономні округи та автономна область) і адміністративно-територіальні утворення (краї, області). Особливість муніципальних утворень, на відміну від державних, полягає в тому, що їх владні повноваження не носять державно-правового характеру, вони покликані забезпечувати місцеве самоврядування. Принципово важливим є правило, встановлене в п. 2 ст. 124 ГК РФ, згідно з яким до суб'єктів, зазначених у п. 1 ст. 124 ГК РФ, застосовуються норми, що визначають участь юридичних осіб у регульованих цивільним законодавством відносинах, якщо інше не випливає із закону або особливостей даного суб'єкта. Саме цей прийом законодавчої техніки дозволяє не згадувати суб'єктів, зазначених у п. 1 ст. 124 ГК, в якості учасників угод (ст. 153 ГК РФ). Участь муніципальних утворень у цивільному обороті опосередковується органами місцевого самоврядування. Навіть громадяни та юридичні особи можуть у випадках, передбачених законами, указами Президента РФ, постановами Уряду РФ, нормативними актами суб'єктів РФ і муніципальних утворень, по їх спеціальним дорученням виступати від імені названих суб'єктів. Правоздатність РФ, державних і муніципальних утворень, названа універсальною, дозволяє відмежовувати її від правоздатності громадян і юридичних осіб. Слід мати на увазі, що деякі елементи правоздатності останніх в принципі не можуть становити змісту правоздатності РФ, її суб'єктів і муніципальних утворень. Наприклад, право бути спадкодавцем, право найменування юридичної особи. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування є юридичними особами, - побічно вказує абз. 3 п. 4 ст. 66 ГК РФ. Це спричиняє необхідність розмежування повноважень органів Державної влади та органів місцевого самоврядування як органів відповідних утворень, з одного боку, і як організаційно-правової форми некомерційної організації у вигляді установи - з іншого. Оскільки в даному випадку законодавець як би "ім-планував" в державне чи муніципальне утворення по суті інший суб'єкт - юридична особа. Найбільш важлива сфера участі РФ, її суб'єктів і муніципальних утворень у цивільному обороті - правовідносини власності (а також інші речові права). Російська Федерація, її суб'єкти, муніципальні освіти беруть участь і в ряді відносних правовідносин, наприклад, спадкових, зобов'язальних. У цьому плані слід згадати правила ст. 1069 ЦК РФ, що встановлюють відповідальність за шкоду, заподіяну державними органами, органами місцевого самоврядування, а також їх посадовими особами. Якщо громадянину або юридичній особі в результаті незаконних дій (бездіяльності) державних органів, органів місцевого самоврядування або посадових осіб цих органів, у тому числі в результаті видання не відповідному закону чи іншому правовому акту акта державного органу або органу місцевого самоврядування заподіяно шкоду, то він підлягає відшкодуванню за рахунок відповідно скарбниці РФ, скарбниці суб'єкта чи скарбниці муніципального освіти; за рахунок цих коштів відбувається і відшкодування шкоди, заподіяної незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (ст. 1070 ЦК РФ). Якщо у внутрішньому обороті владні повноваження РФ, її суб'єктів, муніципальних утворень сполучені одночасно і з рівними началами участі в цивільних правовідносинах, то в зовнішньому суверенітет пов'язаний з імунітетом (за винятком муніципальних утворень). Суверенітет як верховенство державної влади всередині країни та її незалежність у зовнішньополітичній сфері завжди тягне і визнання за державою, бере участі у зовнішньоторговельному обороті, імунітету. Він визначає і неможливість поширення державного суверенітету на іноземну державу, яке діє за межами своїх кордонів, без його згоди. Розрізняють судовий імунітет та імунітет власності держави. Стаття 127 ЦК України містить правило, згідно соторому особливості відповідальності РФ, її суб'єктів у відносинах, регульованих цивільним законодавством, за участю іноземних юридичних осіб, громадян та держав визначаються Дакон про імунітет держави та її власності. Судовий імунітет може бути визначений як непідсудність однієї держави судам іншого за відсутності його згоди. Імунітет власності держави означає недоторканність об'єктів власності однієї держави у разі, якщо вони знаходяться на території іншої. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Глава 7. Держава, державні та муніципальні освіти як суб'єкти цивільного права " |
||
|