Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Глава 1. Імператор |
||
Стаття 1. Імператор є символом держави і єдності народу, його статус визначається волею народу, якому належить суверенна влада. Стаття 2. Імператорський трон є династичним і успадковується відповідно до Закону про імператорського прізвища, прийнятим Парламентом. Стаття 3. Всі дії Імператора, які стосуються справам держави, може бути вжито не інакше і з ради і схвалення Кабінету, і Кабінет несе за них відповідальність. Стаття 4. Імператор здійснює лише такі дії, що відносяться до справ держави, які передбачені цією Конституцією, і не наділений повноваженнями, пов'язаними із здійсненням державної влади. Імператор, відповідно до закону, може доручати кому-небудь здійснення своїх дій, що відносяться до справ держави. Стаття 5. Якщо відповідно до Закону про імператорського прізвища встановлюється регентство, Регент здійснює дії, що відносяться до справ держави, від імені Імператора. У цьому випадку застосовується абзац перший попередньої статті. Стаття 6. Імператор призначає Прем'єр-міністра за поданням Парламенту. Імператор призначає головного суддю Верховного суду за поданням Кабінету. Стаття 7. Імператор за порадою і з схвалення Кабінету здійснює від імені народу наступні дії, що відносяться до справ держави: промульгацію поправок до Конституції, законів, урядових указів і договорів; скликання Парламенту; розпуск Палати представників; оголошення загальних парламентських виборів; підтвердження призначень і відставок державних міністрів та інших посадових осіб відповідно до закону, а також повноважень і вірчих грамот послів і посланців; підтвердження загальних і часткових амністій , пом'якшень і відстрочок покарань і відновлення в правах; подарувало нагород; підтвердження ратифікаційних грамот та інших дипломатичних документів відповідно до закону; прийом іноземних послів і посланців; здійснення церемоніалу. Стаття 8. Ніяке майно не може бути передано імператорського прізвища або отримано нею, і ніякі дари не можуть бути прийняті нею інакше як відповідно до резолюції Парламенту. Глава II. Відмова від війни Стаття 9. Щиро прагнучи до міжнародного миру, заснованого на справедливості і порядку, японський народ на вічні часи відмовляється від війни як суверенного права нації, а також від загрози або застосування збройної сили як засобу вирішення міжнародних суперечок. Для досягнення мети, зазначеної в попередньому абзаці, ніколи надалі не створюватимуться сухопутні, морські і військово-повітряні сили, так само як і інші засоби війни. Право на ведення державою війни не визнається. Глава III. Права та обов'язки народу Стаття 10. Необхідні умови японського громадянства визначаються законом. Стаття II. Народ безперешкодно користується всіма основними правами людини. Ці основні права людини, гарантовані народу цією Конституцією, надаються нинішньому і майбутнім поколінням в якості непорушних вічних прав. Стаття 12. Свободи і права, що гарантуються народу цією Конституцією, повинні підтримуватися постійними зусиллями народу. Народ повинен утримуватися від яких би то не було зловживань цими свободами і правами і несе постійну відповідальність за використання їх в інтересах суспільного добробуту. Стаття 13. Всі люди повинні поважатися як особистості. Їхнє право на життя, свободу і на прагнення до щастя є, оскільки це не порушує суспільного добробуту, вищим предметом турботи в області законодавства та інших державних справ. Стаття 14. Всі люди рівні перед законом і не можуть піддаватися дискримінації в політичному, економічному та соціальному відносинах за мотивами раси, релігії, статі, соціального стану, а також походження. Перства та інші аристократичні інститути не зізнаються. Ніякі привілеї не надаються при присвоєння почесних звань, нагород чи відзнак, і будь-яка така нагорода дійсна тільки за життя особи, яка має її в даний час або може отримати в майбутньому. Стаття 15. Народ володіє невід'ємним правом обирати державних посадових осіб і усувати їх від посади. Все публічні посадові особи є слугами всього суспільства, а не якої-небудь однієї його частини. При виборах публічних посадових осіб гарантується загальне виборче право для повнолітніх. При проведенні будь-яких виборів таємниця голосування не повинна порушуватися. Виборець не несе відповідальності ні в публічному, ні в приватному порядку за зроблений ним вибір. Стаття 16. Кожен має право звертатися з мирною петицією про відшкодування збитку, про зміщення публічних посадових осіб, про введення, скасування або виправлення законів, указів або розпоряджень, а також з інших питань; ніхто не може бути підданий будь-якої дискримінації за подачу таких петицій. Стаття 17. Кожен може, відповідно до закону, вимагати у держави або місцевих органів публічної влади відшкодування збитків у разі, якщо шкода заподіяна йому незаконними діями якогось публічного посадової особи. Стаття 18. Ніхто не може бути в рабстві в якій формі. Примусова праця інакше як в порядку покарання за злочин забороняється. Стаття 19. Свобода думки і совісті не повинна порушуватися. Стаття 20. Свобода релігії гарантується для всіх. Жодна з релігійних організацій не повинна отримувати від держави ніяких привілеїв і не може користуватися політичною владою. Ніхто не може примушувати до участі в будь-яких релігійних актах, святах, церемоніях або обрядах. Держава та її органи повинні утримуватися від проведення релігійного навчання і якої релігійної діяльності. Стаття 21. Гарантується свобода зборів і об'єднань, а також свобода слова, друку і всіх інших форм вираження думок. Ніяка цензура не допускається, таємниця кореспонденції не повинна порушуватися. Стаття 22. Кожен користується свободою вибору і зміни місця проживання, а також вибору професії, коли незабаром це не порушує суспільного добробуту. Свобода виїзду для всіх за кордон і свобода відмови від свого громадянства не повинні порушуватися. Стаття 23. Гарантується свобода наукової діяльності. Стаття 24. Шлюб укладається тільки при взаємній згоді обох сторін і існує за умови взаємної співпраці, в основу якого покладено рівність прав чоловіка і дружини. Закони щодо вибору чоловіка, майнових прав подружжя, спадщини, вибору місця проживання, розлучення та інших питань, пов'язаних з браком і сім'єю, повинні складатися виходячи з принципу особистої гідності і рівності статей. Стаття 25. Усі мають право на підтримку мінімального рівня здорового та культурного життя. У всіх сферах життя держава повинна докладати зусилля для підйому і подальшого розвитку суспільного добробуту, соціального забезпечення, а також народного здоров'я. Стаття 26. Всі мають рівне право на освіту у відповідності зі своїми здібностями в порядку, передбаченому законом. Всі повинні, відповідно до закону, забезпечити проходження обов'язкового навчання дітьми, які перебувають на їх опікою. Стаття 28. Гарантується право трудящих на створення організацій, а також право на колективні переговори та інші колективні дії. Стаття 29. Право власності не повинно порушуватися. Право власності визначається законом, з тим щоб воно не суперечило суспільному добробуту. Приватне майно може бути використано в публічних інтересах за справедливу компенсацію. Стаття 30. Населення підлягає обкладенню податками відповідно до закону. Стаття 31. Ніхто не може бути позбавлений життя чи свободи або бути підданий якому-небудь покаранню інакше як відповідно до процедури, встановленої законом. Стаття 32. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді. Стаття 33. Ніхто не може бути заарештований, за винятком тих випадків, коли арешт відбувається на місці злочину, інакше як на підставі виданого компетентним працівником органів юстиції наказу, в якому зазначено злочин, що є причиною арешту. Стаття 34. Ніхто не може бути затриманий або підданий позбавлення волі, якщо йому не буде негайно пред'явлено звинувачення і надано право звернутися до адвоката. Рівним чином ніхто не може бути затриманий без належних підстав, які, за наявності відповідної вимоги, негайно повідомляються на відкритому засіданні суду в присутності затриманого і його адвоката. Стаття 35. За винятком випадків, передбачених статтею 33, не повинно порушуватися право кожного на недоторканність свого житла, документів і майна від вторгнень, обшуків та вилучень, вироблених інакше, ніж відповідно до наказу, виданими при наявності грунтовних причин і містить вказівку місця, підлягає обшуку, і предметів, що підлягають вилученню. Кожен обшук і вилучення виробляються за окремим наказом, виданим компетентним працівником органів юстиції. Стаття 36. Категорично забороняється застосування публічними посадовими особами тортур і жорстоких покарань. Стаття 37. По всіх кримінальних справах обвинувачений має право на швидкий і відкритий розгляд своєї справи безстороннім судом. Обвинуваченому у кримінальній справі надається повна можливість опитування всіх свідків; він має право на виклик свідків у примусовому порядку за державний рахунок. При будь-яких обставин обвинувачений у кримінальній справі може звернутися до допомоги кваліфікованого адвоката; в разі, коли обвинувачений не в змозі зробити це сам, адвокат призначається державою. Стаття 38. Ніхто не може бути примушений надавати свідчення проти самого себе. Визнання, зроблене з примусу, під катуванням або під загрозою або після невиправдано тривалого арешту чи тримання під вартою, не може розглядатися як доказ. Ніхто не може бути засуджений або підданий покаранню у випадках, коли єдиним доказом проти нього є його власне визнання. Стаття 39. Ніхто не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за дію, яке було законним в момент його вчинення або щодо якої він був виправданий. Рівним чином ніхто не може бути двічі притягнений до кримінальної відповідальності за одне і те ж злочин. Стаття 40. У разі виправдання судом після арешту чи затримання кожен може, відповідно до закону, пред'явити державі позов про відшкодування збитку.
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Глава 1. Імператор " |
||
|