Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Корпоративне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоЦивільне право Росії → 
« Попередня Наступна »
Сергєєв А.П., Толстой Ю . К.. Цивільне право. У 3-х томах. Под ред. Сергєєва А.П., Толстого Ю.К. 4-е вид., Перераб. і доп. - М.: 2005, т1 - 765с., Т2 - 848с., Т3 - 784с., 2005 - перейти до змісту підручника

§ 2. Освіта та припинення юридичних осіб



Освіта юридичної особи. Залежно від характеру участі державних органів у реєстрації юридичної особи наука цивільного права традиційно виділяє наступні способи утворення юридичних осіб.
Розпорядчий порядок характеризується тим, що юридична особа виникає на основі одного лише розпорядження засновника, а спеціальної державної реєстрації організації не потрібно. Саме в такому порядку в СРСР виникало переважна більшість державних підприємств та установ. Чільна роль держави в системі планової економіки, його домінування над громадянським суспільством дозволяли обійтися без особливої ??процедури державної реєстрації створюваної юридичної особи. У країнах ринкової економіки місце розпорядчого порядку заступає, як правило, явочний порядок утворення юридичних осіб. Для нього також характерна відсутність спеціальної державної реєстрації організацій, які створюються в силу самого факту волевиявлення засновників, висловлення ними наміри діяти в якості юридичної особи.
Стаття 51 ЦК не передбачає ніяких винятків із загального правила про необхідність державної реєстрації юридичних осіб, тому можна вважати, що розпорядчий, а також явочний способи утворення організацій в даний час в Росії не застосовуються.
Дозвільний порядок утворення юридичної особи припускає, що створення організації дозволено тим чи іншим компетентним органом. У СРСР в такому порядку створювалося більшість громадських і кооперативних організацій, причому в дозволі на створення юридичної особи могло бути відмовлено з мотивів недоцільності. Чинне законодавство не допускає відмови у реєстрації за мотивами недоцільності (ч. 2 п. 1 ст. 51 ЦК), але в принципі зберігає дозвільний порядок створення деяких видів юридичних осіб.
При нормативно-явочному порядку для утворення юридичної особи згоди будь-яких третіх осіб, включаючи державні органи, не потрібно. Реєструючий орган лише перевіряє, чи відповідають закону установчі документи організації і чи дотриманий встановлений порядок її утворення, після чого зобов'язаний зареєструвати юридичну особу. Такий порядок утворення юридичних осіб найбільш поширений і в Росії, і за кордоном.
Правовою основою діяльності будь-якої юридичної особи поряд із законодавством є його установчі документи. Саме в них засновники конкретизують загальні норми права стосовно своїм інтересам.
Склад установчих документів для різних видів юридичних осіб різний. Так, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, асоціації та спілки діють на основі установчого договору і статуту. Правовою базою діяльності господарських товариств (повних і на вірі) є установчий договір. Для інших юридичних осіб єдиним установчим документом вважається їх статут.
Установчий договір - це консенсуальної цивільно-правовий договір, що регулює відносини між засновниками у процесі створення та діяльності юридичної особи. Його можна розглядати як різновид договору простого товариства (договору про спільну діяльність), хоча існує і думка про те, що це - самостійний договірний тип. Він може полягати тільки в
письмовій формі (простій чи нотаріальній) і набуває чинності, як правило, з моменту укладення.
Статут на відміну від установчого договору не полягає, а затверджується засновниками. Однак це відмінність не носить принципового характеру і пов'язано лише з різною процедурою прийняття документа. Статут, як правило, підписують не всі засновники, а спеціально уповноважені ними особи (наприклад, голова і секретар загальних зборів засновників). Як і установчий договір, статут можна розглядати в якості локального нормативного акту, що визначає правове становище юридичної особи та регулює відносини між учасниками і самим юридичною особою. Статут набирає чинності з моменту реєстрації самої юридичної особи. Ряд некомерційних організацій може діяти також на основі загального положення про організації даного виду або спільного статуту громадського об'єднання.
Зміст установчих документів у загальному вигляді визначається ст. 52 ГК, а для окремих видів юридичних осіб - у відповідних розділах ЦК та спеціальних нормативних актах.
Державна реєстрація юридичних осіб. Державна реєстрація є завершальним етапом утворення юридичної особи, на якому компетентний орган перевіряє дотримання умов, необхідних для створення нового суб'єкта права, та приймає рішення про визнання організації юридичною особою. Після цього основні дані про організацію включаються до єдиного державного реєстру юридичних осіб і стають доступними для загального ознайомлення.
Відповідно сост. 51 ГК проведення реєстрації всіх юридичних осіб покладено на органи юстиції. Однак поки органи юстиції не володіють необхідними для цього можливостями. Тому на практиці державна реєстрація юридичних осіб здійснюється різними органами головну роль серед яких відіграють Реєстраційні палати суб'єктів Російської Федерації.
До прийняття спеціального закону про реєстрацію юридичних осіб відповідна процедура регулюється спеціальними нормативними актами про окремі види юридичних осіб. Указом Президента РФ "Про впорядкування державної реєстрації підприємств і підприємців на території Російської Федерації" від 8 липня 1994 р. № 1482 (щодо комерційних організацій) і внутрішніми правилами, прийнятими в окремих реєструючих органах.
Для реєстрації юридичної особи зазвичай подаються такі документи: заява засновників про реєстрацію, статут організації, установчий договір або рішення засновників про створення юридичної особи (у вигляді протоколу зборів засновників), свідоцтво про сплату реєстраційного мита, а для комерційних організацій - також документи, що підтверджують оплату не менше 50% статутного капіталу підприємства.
Відмова в реєстрації може послідувати лише у випадках невідповідності установчих документів організації закону або недотримання встановленого порядку утворення юридичної особи і може бути оскаржена до суду. Також до суду можна звернутися і в разі ухилення компетентного органу від реєстрації юридичної особи, наприклад при пропуску встановленого для реєстрації терміну.
Припинення діяльності юридичної особи. Припинення діяльності юридичної особи відбувається в результаті його реорганізації (крім випадків виділення зі складу юридичної особи іншої організації) або ліквідації і, як правило, носить остаточний характер. Однак закон передбачає і можливість тимчасового припинення, тобто призупинення діяльності ряду організацій.
При реорганізації всі права та обов'язки реорганізованих юридичної особи або їх частину переходять до інших суб'єктів права, тобто відбувається універсальне правонаступництво. Реорганізація юридичних осіб може здійснюватися шляхом злиття декількох організацій осіб в одну нову, приєднання юридичної особи до іншої, поділу юридичної особи на кілька нових організацій, виділення зі складу організації інших юридичних осіб або перетворення, тобто зміни організаційно-правової форми юридичної особи.
Реорганізація, як правило, проводиться за рішенням учасників юридичної особи (або власника його майна), тобто добровільно. Однак щодо комерційних організацій закон передбачає і такі випадки, коли реорганізація може бути проведена примусової Причому, якщо рішення суду або компетентного державного органу про реорганізації не виконано у встановлений строк, суд призначає зовнішнього керуючого юридичною особою, який і здійснює його реорганізацію (п. 2 ст. 57 ЦК). Залежно від того, в якій формі проводиться реорганізація
юридичної особи, вона оформляється або розділовим балансом (поділ, виділення), або передавальним актом (злиття, приєднання, перетворення). При виділенні, поділі чи злитті декількох організацій виникає щонайменше один новий суб'єкт права, тому в таких випадках реорганізація вважається закінченою в момент державної реєстрації новостворених юридичних осіб. З іншого боку, при приєднанні нових юридичних осіб не виникає і, отже, реорганізація завершується в момент виключення приєднаної організації з єдиного державного реєстру.
У багатьох випадках проведення реорганізації здатне різко змінити співвідношення "сил" товаровиробників на ринку і привести до обмеження конкуренції. Для запобігання цих негативних наслідків п.1 ст. 17 Закону РРФСР "Про конкуренцію і обмеження монополістичної діяльності на товарних ринках" встановлює обов'язкову процедуру отримання згоди федерального антимонопольного органу на злиття або приєднання комерційних організацій, сума активів яких перевищує 100 тисяч мінімальних розмірів оплати праці, а також на злиття або приєднання союзів або асоціацій комерційних організацій.
Реорганізація істотно зачіпає інтереси кредиторів юридичної особи, якщо їх боржник припинить своє існування. Тому обов'язковою умовою є попереднє повідомлення кредиторів, які в такому випадку має право вимагати припинення або дострокового виконання зобов'язань реорганізованих юридичної особи та відшкодування збитків (ст. 60 ЦК).
Ліквідація юридичної особи - це спосіб припинення його діяльності без переходу прав і обов'язків у порядку правонаступництва до інших осіб. ЦК містить розгорнутий перелік підстав ліквідації юридичних осіб, яка (так само як і реорганізація) може носити як добровільний, так і примусовий характер.
У добровільному порядку юридична особа ліквідується за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на те установчими документами. Типовими підставами добровільної ліквідації є недоцільність подальшого існування юридичної особи, закінчення терміну, на який воно
було створено, досягнення чи, навпаки, принципова недосяжність статутних цілей організації.
Примусова ліквідація проводиться за рішенням суду у випадках, коли діяльність юридичної особи здійснюється без відповідного дозволу (ліцензії), або така діяльність прямо заборонена законом, або пов'язана з неодноразовими або грубими порушеннями законодавства.
Для окремих видів юридичних осіб законом встановлені додаткові підстави ліквідації. Так, комерційні організації (крім казенних підприємств), споживчі кооперативи та фонди можуть бути ліквідовані через їх неспроможності (банкрутства). Для господарських товариств і унітарних підприємств передбачена така підстава ліквідації, як втрата майна, тобто зменшення вартості чистих активів підприємства нижче рівня мінімального розміру статутного капіталу. І в тому, і в іншому випадку ліквідація може вироблятися як добровільно, так і примусово.
Порядок ліквідації юридичної особи врегульовано ст. 61-64 ГК і складається з наступних етапів:
1) учасники організації, її уповноважений орган або суд, що прийняли рішення про ліквідацію, призначають ліквідаційну комісію (або одноосібного ліквідатора), визначають порядок і строки ліквідації. Ліквідаційна комісія приймає на себе всі повноваження з управління юридичною особою;
2) ліквідаційна комісія публікує в пресі повідомлення про ліквідацію юридичної особи, порядок і строк заяви претензій кредиторами (цей термін не може бути менше 2 місяців) , виявляє всіх кредиторів та повідомляє їх про ліквідацію, стягує дебіторську заборгованість юридичної особи;
3) ліквідаційна комісія оцінює складу кредиторської заборгованості, приймає рішення про задоволення (відхилення) виявлених вимог і складає проміжний ліквідаційний баланс; 4 ) відповідно до проміжного ліквідаційного балансу
 задовольняються законні вимоги кредиторів, причому виплати здійснюються у порядку черг, встановлених ст. 64 ПС Якщо грошових коштів організації недостатньо для розрахунків з кредиторами, ліквідаційна комісія продає наявне майно з публічних торгів;
 5) після погашення кредиторської заборгованості ліквідаційна комісія складає остаточний ліквідаційний баланс і розподіляє майно, що залишилось між учасниками юридичної особи, якщо інше не випливає із законодавства або установчих документів організації. Всі документи, які оформляють ліквідацію, передаються реєструючого органу, який на їх основі вносить відповідний запис до єдиного державного реєстру юридичних осіб. З цього моменту діяльність організації вважається припиненою.
 Особливості ліквідаційної процедури у разі неспроможності (банкрутства) юридичної особи встановлені Законом РФ "Про неспроможність (банкрутство) підприємств" та низкою інших нормативних актів.
 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "§ 2. Освіта та припинення юридичних осіб"
  1.  ЗМІСТ:
      утворень 157 § 2. Форми участі держави у цивільному обороті 162 Глава 9. ОБ'ЄКТИ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ 179 § 1. Поняття та юридична класифікація речей 179 § 2. Гроші та цінні папери. Поняття майна 188 § 3. Результати творчої діяльності. Інформація 198 § 4. Результати робіт. Послуга. Нематеріальні блага 200 Глава 10. УГОДИ 202 § 1. Поняття угоди. Види угод 202 § 2. Умови
  2.  3. ПІДВІДОМЧІСТЬ СПРАВ арбітражному суду в сфері підприємницької та іншої економічної діяльності. СПЕЦІАЛЬНА ПІДВІДОМЧІСТЬ справ арбітражним судам
      утворень, державних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів, посадових осіб, утворень, що не мають статусу юридичної особи, і громадян, що не мають статусу індивідуального підприємця (далі - організації та громадяни). До підвідомчості арбітражних судів федеральним законом можуть бути віднесені й інші справи. Як вже зазначалося, заява, прийнята арбітражним судом
  3.  8. ПРОКУРОР в арбітражному процесі
      освіти. Таким чином, незважаючи на те, що в даний час у ст. 52 АПК РФ не вказується на обов'язок прокурора виступати на захист державних або громадських інтересів, аналіз категорій справ, за якими він має право брати участь в арбітражному процесі, свідчить про те, що фактично збережена раніше діюча спрямованість діяльності прокурорів у арбітражному процесі.
  4.  Поняття судового представництва
      освітою), агентського договору, договору доручення між представником (С особою, що надає юридичну допомогу) і акредитуючою особою, або в результаті укладення трудового договору. Законне (обов'язковий) представництво. Даний вид представництва виникає в силу вказівки матеріального закону: права і законні інтереси недієздатних громадян захищають їх законні представники -
  5.  3. Підвідомчість справ арбітражному суду у сфері підприємницької та іншої економічної деятельності.Спеціальная підвідомчість справ арбітражним судам
      утворення юридичної особи і мають статус індивідуального підприємця, придбаний у встановленому законом порядку (далі - індивідуальні підприємці), а у випадках, передбачених АПК РФ і іншими федеральними законами, за участю Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації, муніципальних утворень, державних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів,
  6.  16. Структура правовідносин.
      освіти (держави, регіони, міста) Соціальні об'єднання - комерційні та некомерційні організації, а т.м. їх структурні підрозділи. Правосуб'єктність організації виникає в момент її державної реєстрації, припиняється - ліквідацією організації. Юридична особа - організація, яка має відокремлене майно, від свого імені здійснює юридичні права і
  7.  § 4. Кримінальне право в системі інших галузей
      освіти, що назване правовою системою
  8.  23. Поняття та ознаки юридичної особи.
      освіти, організації, які володіють відокремленим майном, можуть від свого імені набувати майнові та особисті немайнові права і нести обов'язки, бути позивачами і відповідачами в суді, арбітражному суді або в третейському суді. У наведеному легальному визначенні юридичної особи та дугах статтях Цивільного кодексу названі його характерні ознаки: - організаційна єдність, -
  9.  31. Громадські та релігійні організації як юридичні особи.
      утворені за релігійною ознакою, дія цього Закону не поширюється. Стаття 8. Релігійне товариство Релігійне товариство є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того ж культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об'єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб. Держава визнає право релігійної
  10.  21. Установчі документи суб'єктів підприємництва
      утворення майна підприємства, умови реорганізації та припинення діяльності підприємства. У найменуванні підприємства визначаються його назва (завод, фабрика, майстерня тощо), вид (сімейне, приватне, колективне, державне) та ін У статут можуть включатися положення, пов'язані з особливостями діяльності підприємства: про трудові відносини, що виникають на підставі членства; про
енциклопедія  бабка  баранина  биточки  по-угорськи