Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Вексельне право / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Корпоративне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
В.В. Маклаков. Конституції зарубіжних держав: Навчальний посібник. - 2-е вид., Виправ. і доп. - М.: Видавництво БЕК. - 584 с., 1996 - перейти до змісту підручника

Глава 1 Загальні принципи

Стаття 137. Держава у своїй територіальної організації включає муніципалітети, провінції і автономні співтовариства. Всі ці одиниці користуються автономією при веденні своїх справ.

Стаття 138. 1. Держава гарантує ефективне здійснення принципу солідарності, проголошений статтею 2 Конституції, спостерігаючи за встановленням адекватного і справедливого економічного рівноваги між різними частинами іспанської території, приділяючи особливу увагу специфічним обставинам острівних територій.

2. Відмінності в статутах різних автономних співтовариств ні в якому разі не можуть давати їм економічних чи соціальних переваг.

Стаття 139. 1. Всі іспанці мають одні і ті ж права і обов'язки на всій території держави.

2. Ніякі органи влади не можуть приймати заходів, які прямо або побічно перешкоджають свободі пересування і вибору місця перебування осіб та вільному переміщенню майна у всій іспанській території.

Глава 2. Про місцевої адміністрації

Стаття 140. Конституція гарантує автономію муніципалітетів. Вони мають всю повноту прав юридичної особи. Керівництво та управління ними здійснюється відповідними муніципальними радами, які складаються з алькальдів і радників. Радники обираються жителями муніципалітету шляхом загального, рівного, вільного, прямого і таємного голосування на умовах, встановлених законом. Алькальд обираються радниками або жителями. Закон регулює порядок та умови проведення відкритих засідань.

Стаття 141. 1. Провінція - є місцевим освітою, що володіє правом юридичної особи, об'єднуючим групу муніципалітетів і утворюючим одиницю територіального управління для виконання діяльності держави. Будь-яке зміна кордонів провінцій має бути схвалено Генеральними кортесами допомогою видання органічного закону.

2. Керівництво та автономне управління провінції доручається депутації або іншим корпораціям представницького характеру.

3. Можуть створюватися об'єднання муніципалітетів, що відрізняються від провінцій.

4. На архіпелагах острови мають, крім того, власну адміністрацію у формі кабильдо чи інших рад.

Стаття 142. Місцеві фінанси мають бути достатніми для здійснення функцій, що відносяться законом до відання відповідних корпорацій, для чого використовуються головним чином власні податки, і участь у податках держави і автономних співтовариств.

Глава 3. Про автономних співтовариствах

Стаття 143. 1. У здійснення права на автономію, при Знавала статтею 2 Конституції, прикордонні провінції із загальними історичними, культурними та економічними ознаками, острівні території та провінції, що представляють історичну регіональну одиницю, можуть отримати самоврядування та утворити автономні співтовариства згідно поло жениям цього розділу і відповідних статутів.

2. Право ініціативи про надання автономії належить усім зацікавленим депутації або відповідному Міжострівний органу і двом третинам муніципалітетів, населення яких складає щонайменше більшість виборчого корпусу кожній провінції або кожного острова. Ці умови Повинні бути виконані протягом шести місяців після першої угоди з цього питання, прийнятого небудь із зацікавлених місцевих одиниць.

3. У разі негативного рішення ініціатива може бути зроблена знову лише після п'яти років.

Стаття 144. Генеральні кортеси шляхом видання органічного закону, керуючись національними інтересами, можуть:

a) дозволяти створення автономного співтовариства, якщо його територія не перевищує території однієї провінції і воно не володіє ознаками, зазначеними у пункті 1 статті 143;

b) затверджувати або, якщо це необхідно, надавати статут про автономію територіям, що не входять в структуру провінційної організації;

c) здійснювати право ініціативи, передбачене в пункті 2 статті 143, підміняючи місцеві одиниці.

Стаття 145. 1. Ні в якому разі не допускається створення федерації автономних співтовариств.

2. Статути можуть встановлювати умови і порядок, при дотриманні яких автономні співтовариства можуть укладати між собою угоди для управління і надання допомоги їх власним службам, про характер і цілі яких будуть повідомлені Генеральні кортеси. В інших випадках угоди про співпрацю між автономними співтовариствами полягають тільки з дозволу Генеральних кортесів.

Стаття 146. Проект статуту виробляється асамблеєю, що з членів депутації або Міжострівний органу провінцій і депутатів і сенаторів, обраних до цих провінціях, і передається в Генеральні кортеси для його затвердження законодавчим шляхом.

Стаття 147. 1. У межах цієї Конституції статути є основною інституційної нормою кожного автономного співтовариства, яке держава визнає і охороняє як складову частину свого законодавства.

2. Статути про автономію повинні містити:

a) назву спільноти, найбільш відповідає його історичного вигляду;

b) межі його території;

c) найменування, структуру і місцеперебування власних автономних інститутів;

d) повноваження, надані в рамках Конституції, і підстави для передачі йому відповідних служб.

3. Перегляд статутів здійснюється з дотриманням порядку, що встановлюються ними самими, але в кожному разі потрібне схвалення його Генеральними кортесами шляхом прийняття органічного закону.

Стаття 148.1. Автономні співтовариства можуть брати собі компетенцію в наступних областях:

la. Організація своїх органів самоврядування.

2а. Зміна меж муніципалітетів, розташованих на його території і, в загальному плані, здійснення функцій відносяться до компетенції державної адміністрації щодо місцевих корпорацій і передача якої дозволена законодавством про режим місцевого управління.

За. Благоустрій території, урбанізм і житла.

4а. Громадські роботи на користь автономного співтовариства і дороги на його території.

5а. Залізниці та дороги, повністю проходять по території автономного співтовариства.

6а. Гавані, порти і спортивні аеродроми і взагалі всі споруди подібного роду, не пов'язані з комерційною діяльністю.

7а. Землеробство і тваринництво відповідно із загальним напрямом економічного розвитку.

8а. Ліси й лісове господарство.

9а. Управління в галузі охорони навколишнього середовища.

10а. Проектування, будівництво і використання гідротехнічних споруд, каналів і систем іригації, що представляють інтерес для автономного співтовариства, а також мінеральні та термальні води.

11а. Рибництво у внутрішніх водах, використання продуктів моря, аквакультура, полювання і річкове рибальство.

12а. Місцеві ярмарки.

13а. Заохочення розвитку економіки автономного співтовариства у відповідності з цілями національної економічної політики.

14а. Ремесла.

15а. Музеї, бібліотеки, консерваторії, що представляють інтерес для автономного співтовариства.

16а. Пам'ятники, що представляють інтерес для автономного співтовариства.

17 а. Розвиток культури, досліджень, а якщо необхідно освіти мовою автономного співтовариства.

18а. Розвиток і організація туризму на своїй території

19а. Розвиток спорту і дозвілля.

20а. Соціальне забезпечення.

21а. Охорона здоров'я та гігієна.

22а. Спостереження і захист будівель і споруд. Координація та інші функції місцевої поліції на умовах, що встановлюються органічним законом.

2. Після п'яти років за допомогою зміни своїх статутів автономні співтовариства можуть розширювати свою компетенцію в межах, встановлених у статті 149.

Стаття 149. 1. Держава має виняткову компетенцію в наступних областях:

1а. Регулювання основних умов, що гарантують рівність всіх іспанців при здійсненні ними своїх прав і при виконанні своїх конституційних обов'язків.

2а. Національність, імміграція та еміграція, статус іноземців та право притулку.

За. Міжнародні відносини.

4а. Оборона і збройні сили.

5а. Відправлення правосуддя.

6а. Торговельне, кримінальну, пенітенціарний право і процесуальне законодавство, за винятком особливих випадків, що випливають із своєрідності права автономних співтовариств.

7а. Трудове законодавство, без шкоди для його застосування автономними співтовариствами.

8а. Цивільне законодавство, без шкоди для автономних співтовариств у збереженні, зміні чи розвитку ними цивільних фуеральних (фуеральное право, тобто пов'язане з «fueros» - старовинними привілеями та пільгами, наданими деякими провінціям королівськими хартіями, часто діючими до теперішнього часу) або спеціальних прав там, де вони існують. У всіх випадках правила, що стосуються застосування і забезпечення ефективності юридичних норм, юридико-цивільних відносин, що випливають із шлюбних відносин, порядку реєстрації актів цивільного стану та публічних актів, принципів договірних зобов'язань, норми, що регулюють порядок вирішення колізій законів і визначення джерел права, в останньому випадку з дотриманням норм фуерального або спеціального права.

9а. Законодавство про інтелектуальну та промислової власності.

10а. Митний і тарифний режими; зовнішня торгівля.

На. Грошова система: валюта, її обмін і конвертованість; загальні засади організації кредитної, банківської та страхової систем.

12а. Законодавство про міри та ваги, встановлення точного часу.

13а. Основи та координація загального планування економічної діяльності.

14а. Державні фінанси і державний борг.

15а. Розвиток і загальна координація науково-технічних досліджень.

16а. Міжнародні заходи з охорони здоров'я. Основи і загальна координація охорони здоров'я. Законодавство про фармацевтичні препарати.

17а. Основи законодавства і економічний режим системи соціального забезпечення без шкоди для його здійснення службами автономних співтовариств.

18а. Основи правового становища державних служб та статус їх службовців, який у всіх випадках гарантує для них рівну винагороду; загальна адміністративна процедура з урахуванням особливостей, що випливають з організації автономних співтовариств; основи законодавства про обов'язкову експропріації; основи законодавства про адміністративні контрактах і концесії та система відповідальності для всій публічної адміністрації.

19а. Морське рибальство з урахуванням особливостей в його організації в автономних спільнотах.

20а. Торговий флот, приписка судів до порту; Побережне освітлення і морська сигналізація; порти загальнодержавного значення; аеропорти загальнодержавного значення; контроль за повітряним простором; транзит і повітряний транспорт; метеорологічна служба та реєстрація повітряних транспортних засобів.

21а. Залізниці та наземний транспорт, що проходить територією більше одного автономного співтовариства; загальний режим зв'язку; рух і переміщення моторизованих транспортних засобів; пошта, телеграф і телефон; повітряні, підводні кабелі і радиокоммуникации.

22а. Законодавство, використання та концесії гідроресурсів та гідроспоруд, якщо води протікають по території більш ніж одного автономного співтовариства і дозвіл 'на будівництво електричних споруд, якщо їх використання зачіпає інтереси іншої автономного співтовариства або коли передача енергії проходить територією останнього.

23а. Основи законодавства з охорони навколишнього середовища без шкоди для автономних співтовариств встановлювати додаткові норми щодо її охорони. Основи законодавства про ліси, їх експлуатації і маршрути проходження худоби.

 24а. Громадські роботи, що представляють спільний інтерес або проведення яких зачіпає інтереси понад одного автономного співтовариства. 

 25а. Основи гірничого та енергетичного режиму. 26а. Режим виробництва, продажу, володіння та користування зброєю та вибуховими речовинами. 

 27а. Правові основи режиму друку, радіо і телебачення і взагалі всіх засобів масової комунікації з урахуванням можливості їх розвитку і використання автономними співтовариствами. 

 28а. Захист іспанського культурного та художнього спадщини, пам'ятників від вивозу та розкрадання; музеї; бібліотеки та архіви, що належать державі з урахуванням управління частини з них автономними співтовариствами. 

 29а. Охорона громадської безпеки з урахуванням можливості створення автономними співтовариствами поліцейських служб в порядку, що встановлюється у відповідних статутах і в межах органічного закону. 

 30а. Регулювання умов отримання, присвоєння та підтвердження академічних та професійних титулів і основні норми в розвиток статті 27 Конституції з метою гарантії виконання своїх зобов'язань публічними властями в цій галузі. 

 31а. Державна статистика. 

 32а. Дозвіл на проведення народних консультацій шляхом референдуму. 

 2. Незалежно від компетенції, якої можуть володіти автономні співтовариства, держава розглядає розвиток культури як одну зі своїх обов'язків і як предмет особливої уваги і сприяє культурним зв'язкам між автономними співтовариствами у співпраці з ними. 

 3. Питання, спеціально не віднесені Конституцією до ведення держави, можуть бути передані до компетенції автономних співтовариств в силу їх відповідних статутів. Компетенція в питаннях, які не включені статутами про автономію, буде ставитися до ведення держави, норми права якого в разі конфлікту мають більшу юридичну силу, ніж норми автономних співтовариств у всьому, що не передана у виняткову компетенцію останніх. Право держави у всіх випадках доповнює право автономних співтовариств. 

 Стаття 150. 1. Генеральні кортеси в областях, віднесених до компетенції Держави, можуть передавати всім або деяким автономним співтовариствам повноваження приймати законодавчі норми за умови дотримання принципів, засад і директив, встановлених державним законом. Незалежно від компетенції судів у кожному такому законі повинен передбачатися порядок контролю з боку Генеральних кортесів над законодавчими нормами автономних співтовариств. 

 2. Держава може передавати або делегувати автономним співтовариствам допомогою видання органічного закону повноваження в областях, що належать до його компетенції, які за своїм характером можуть підлягати передачі або делегуванню. Закон в кожному випадку передбачає передачу відповідних фінансових коштів, а також форми контролю, який зберігається за державою. 

 3. Коли спільні інтереси того вимагають, держава може видавати закони, що встановлюють принципи, необхідні для гармонізації нормативних установлень автономних співтовариств, навіть якщо мова йде про предмет регулювання, перенесеному до їх відання. Генеральним кортесам належить право прийняти рішення про таку необхідність абсолютною більшістю голосів кожної палати. 

 Стаття 151. 1. Не буде обов'язковим витікання п'ятирічного терміну, про який йде мова в пункті 2 статті 148, якщо Ініціатива про надання автономії буде зроблена в строк, встановлений в пункті 2 статті 143 крім депутацій та відповідних Міжострівний органів трьома четвертими частини муніципалітетів кожної із зацікавлених провінцій, якщо вони щонайменше представляють більшість виборців кожної з провінцій і якщо ця ініціатива буде схвалена допомогою референдуму абсолютною більшістю голосів виборців кожній провінції в порядку, встановленому органічним законом.

 2. У випадку, передбаченому в попередньому пункті, порядок вироблення статуту є наступним: 

 1а. Уряд скликає всіх депутатів і сенаторів, обраних від виборчих округів, що входять до складу території, що претендує на отримання автономії, і утворює з них Асамблею з єдиною метою виробити проект відповідного статуту про автономію за згодою абсолютного-більшості членів цієї Асамблеї. 

 2а. Після схвалення Асамблеєю парламентаріїв проекту статуту останній передається в конституційну комісію Конгресу, в якій протягом двох місяців проект має бути розглянутий за участю і допомогою представників ініціативної Асамблеї в остаточній редакції і на основі загальної згоди. 

 За. Якщо така згода досягнуто, прийнятий текст виноситься на референдум в провінціях, розташованих на території, межі якої визначені виробленим статтями. 

 4а. Якщо проект статуту прийнятий в кожній провінції більшістю голосів, визнаних дійсними, то він передається в Генеральні кортеси. Обидві палати Кортесов, що збираються на спільне засідання, висловлюються за текстом шляхом голосування про ратифікацію. Після схвалення, статуту Король санкціонує і промульгирует його у вигляді закону. 

 5а. Якщо не досягнуто згоди, передбачене в підпункті 2а цієї статті, проект статуту передається як законопроект в Генеральні кортеси. Схвалений ними текст виноситься на референдум виборців провінцій, що знаходяться на території, межі якої визначені виробленим статтями. У разі схвалення більшістю голосів, визнаних дійсними в кожній провінції, він передається для промульгації на умовах, зазначених у попередньому підпункті. 

 3. У випадках, передбачених у підпунктах 4 і 5 попереднього пункту, несхвалення проекту статуту однією або декількома провінціями не перешкоджає іншим провінціям проектованого автономного співтовариства об'єднатися в таке в формі, яка буде встановлена органічним законом, передбаченим у першому пункті цієї статті. 

 Стаття 152. 1. У статутах, прийнятих в порядку, передбаченому попередньою статтею, інституційна автономна організація буде включати в себе: Законодавчу асамблею, обирається шляхом загального голосування за системою пропорційного представництва, яке, крім того, забезпечить представництво різних зон території; Урядова рада з виконавчими та адміністративними функціями і голови, що обирається Асамблеєю з числа його членів і призначуваного Королем; голова керує Урядовим радою, здійснює вище представництво відповідного автономного співтовариства і в ньому представляє державу. Голова та члени Урядового ради несуть політичну відповідальність перед Асамблеєю. 

 Вищий суд правосуддя, без шкоди для юрисдикції Верховного суду, є вищим органом судової влади в автономному співтоваристві. У статутах автономних співтовариств можуть встановлюватися принципи і форми їх участі в організації судових округів на території спільнот. Все це має відповідати положенням органічного закону про судову владу з урахуванням її єдності та незалежності. 

 Незалежно від положень статті 123 відповідні інстанції у процедурі розгляду справ у необхідних випадках будуть закінчуватися в судовому органі, розташованому на території автономного співтовариства. 

 2. Після затвердження та промульгації відповідні статути можуть бути змінені тільки згідно процедури, передбаченої ними для цього і референдумом виборців, включених у виборчі списки. 

 3. Для об'єднання межують один з одним муніципалітетів статути можуть містити норми про власні територіальних округах, які користуються повними правами юридичної особи. 

 Стаття 153. Контроль за діяльністю органів автономних співтовариств здійснюється: 

 а) Конституційним судом щодо конституційності їх нормативних актів, що мають силу закону. 

 Ь) Урядом після отримання висновку Державної ради щодо здійснення делегованих повноважень відповідно до пункту 2 статті 150. 

 с) Органами адміністративної юстиції щодо автономного управління та його регламентарних норм. 

 d) Рахунковою палатою щодо економіки і бюджету. 

 Стаття 154. Представник, який призначається урядом, керує адміністрацією держави на території автономного співтовариства і, коли це необхідно, координує її діяльність з діяльністю адміністрації спільноти. 

 Стаття 155. 1. Якщо автономне співтовариство не виконує зобов'язань, що накладаються на нього Конституцією та іншими законами або діє чином, який серйозно суперечить загальним інтересам Іспанії, то після попереднього вимоги до голови автономного співтовариства за згодою абсолютної більшості Сенату у випадку, коли це попереднє вимога не буде задоволена, уряд може вжити заходів до того, щоб змусити таке співтовариство виконати зазначені зобов'язання, або вжити заходів, необхідних для захисту загальнодержавних інтересів. 

 2. Для здійснення заходів, передбачених попереднім пунктом, уряд може давати інструкції будь-які влади автономного співтовариства. 

 Стаття 156. 1. Автономне співтовариство користується фінансовою автономією в цілях свого розвитку і для здійснення своєї компетенції, дотримуючись принципів координації з Державним казначейством і солідарності всіх іспанців. 

 2. Автономні співтовариства можуть діяти як представники або співробітники держави при стягненні податків, їх управлінні і визначенні їх сум відповідно до законів і статутами. 

 Стаття 157. 1. Засоби автономних співтовариств складаються з: 

 а) податків, повністю або частково передаються державою; надбавок на державні податки та іншої участі в доходах держави; 

 Ь) власних податків, мит і спеціальних обкладань; 

 с) перерахувань з компенсаційного міжтериторіального фонду та інших асигнувань загального бюджету держави; 

 d) прибутку від їхнього власного майна та доходів, одержуваних від операцій на основі приватного права; 

 е) прибутку від кредитних операцій. 

 2. Ні в якому разі автономні співтовариства не можуть стягувати податкові платежі з майна, що перебуває поза її території або податки, які могли б створювати перешкоди вільному обігу товарів і послуг. 

 3. Органічний закон може регулювати здійснення фінансових повноважень, перелічених у пункті 1, порядок вирішення можливих суперечок і можливі форми фінансового співробітництва між автономними співтовариствами і державою. 

 Стаття 158. 1. У загальний бюджет держави повинні включатися асигнування автономним співтовариствам, виходячи з числа служб і здійснюваної чи державної діяльності та гарантованого мінімального рівня в асигнуваннях державним службам на всій іспанській території. 

 2. З метою коригування міжтериторіального економічної рівноваги та ефективності в застосуванні принципу солідарності засновується Компенсаційний фонд з інвестування витрат, кошти з якого у разі необхідності будуть розподілятися Генеральними кортесами між автономними співтовариствами і провінціями. 

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Глава 1 Загальні принципи"
  1. Введення
      Глава I. Загальні положення про акціонерне товариство Глава II. Створення та ліквідація товариства Глава III. Акції. Права акціонерів Глава IV. Статутний капітал і активи товариства Глава V. Дивіденди товариства Глава VI. Реєстр акціонерів товариства Глава VII. Загальні збори акціонерів Глава VIII. Рада директорів (наглядова рада) та виконавчий орган товариства Глава IХ. Великі угоди Глава Х.
  2. Від видавництва
      Передмова Глава 1. Поняття про приватне право Глава 2. Цивільне право як правова галузь Глава 3. Цивільне право як наука і навчальний курс Глава 4. Джерела цивільного права Глава 5. Поняття, зміст і види цивільних правовідносин Глава 6. Громадяни (фізичні особи) як учасники цивільних правовідносин Глава 7. Юридичні особи як учасники цивільних правовідносин Глава 8.
  3. ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ ТЕСТІВ
      Глава 1: 1.1 - 1В, 2Б, 3А, 4Б, 5В; 1.2 - 1Г, 2Г, 3Г. Глава 2: 2.1 - 1А, 2Г, 3В, 4В; 2.2 - 1В, 2Г, 3А. Глава 3: 3.1 - 1Б, 2А, 3А; 3.2 - 1Г, 2В, 3В. Глава 4: 4.1 - 1А, 2В, 3Г; 4.3 - 1Б, 2В, 3Б; 4.3 - 1Г, 2Г, 3Г; 4.4. - 1Г, 2Г, 3Г, 4В, 5Б; 4.6 - 1Г, 2Б; 4.7 - 1Г, 2В, 3В, 4А, 5А; 4.8 - 1В, 2Г, 3Г, 4А. Глава 5: 5.1 - 1В, 2Б, 3А; 5.2 - 1Б, 2Г, 3Б, 4Г, 5Г; 5.3 - 1Г, 2В, 3Г.
  4.  Глава 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
      Глава 1. ЗАГАЛЬНІ
  5.  Глава 31. Загальні положення
      Глава 31. Загальні
  6.  Глава 24. Загальні положення
      Глава 24. Загальні
  7.  Глава 1. Загальні питання
      Глава 1. Загальні
  8.  Глава I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
      Глава I. ЗАГАЛЬНІ
  9.  Глава 18 ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИ ВИХОВАННЯ
      Глава 18 ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИ
  10.  ГЛАВА 2. ЗАГАЛЬНІ ЗАКОНОМІРНОСТІ РОЗВИТКУ
      ГЛАВА 2. ЗАГАЛЬНІ ЗАКОНОМІРНОСТІ
  11.  Глава 17. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРАВО ВЛАСНОСТІ
      Глава 17. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРАВО
  12.  Глава 16. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО речових прав
      Глава 16. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО речових
© 2014-2022  ibib.ltd.ua