Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Вексельне право / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Корпоративне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоПравознавство → 
« Попередня Наступна »
Г. В. Мальцев. Правознавство: Підручник М.: Изд-во РАГС. - 584 с. Тираж 3000 прим. [36] л. , 2003 - перейти до змісту підручника

2. Основні джерела цивільного права

До джерел цивільного права відносяться:

1. Конституція Російської Федерації (ст.ст. 8, 9, 15, 34, 35 та ін.) Згідно ст. 15 Конституції Росії, вона має вищу юридичну силу, закони та інші правові акти, прийняті в Російській Федерації, не повинні суперечити Конституції Російської Федерації. Передбачено певний механізм захисту вищої юридичної сили Конституції - суд. Встановивши при розгляді справи протиріччя акта державного та муніципального органу Конституції, він зобов'язаний застосувати норму Конституції Росії (ст. 120, ч. 2). Багато конституційні норми є безпосередніми джерелами цивільного права. Так, кожен має право на вільне використання своїх здібностей і майна для підприємницької та іншої не забороненої законом економічною діяльністю. Не допускається економічна діяльність, спрямована на монополізацію і недобросовісну конкуренцію (ст. 34). Стаття 35 встановлює гарантії права приватної власності.

2. Міжнародні договори Російської Федерації і загальновизнані норми міжнародного права (ч. 4 ст. 15 Конституції Росії). Як приклад можна привести Віденську Конвенцію ООН 1980 про договори міжнародної купівлі-продажу товарів.

Це можуть бути міжнародні договори універсального характеру, наприклад, Європейська Конвенція про захист прав людини та основних свобод. (Ст. 1 Протоколу № 1 до зазначеної Конвенції гарантує недоторканність майна фізичним і юридичним особам. У практиці Європейського суду з прав людини слухалася кілька справ, пов'язаних з порушенням державами прав, гарантованих зазначеною статтею).

Договори між Російською Федерацією та іноземною державою можуть містити норми, які відступають від положень національного законодавства. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору (ст. 15, ч.4 Конституції Російської Федерації).

3. Федеральні закони. Вони приймаються Федеральними Зборами Російської Федерації або на основі всенародного референдуму. При регулюванні економічних відносин слід мати на увазі, що відносини, засновані на юридичній рівності учасників цивільного обороту, в основному регулюються Цивільним кодексом РФ. Разом з тим не можна не відзначити, що ГК РФ почасти регулює і інші підприємницькі відносини як внутрішньофірмові, так і владно-публічні (процедури реєстрації та ліквідації юридичних осіб, норми про конкуренцію, норми про спонукання до укладення договору, питання примусового припинення права власності в публічних інтересах і пр. При застосуванні норм ЦК РФ слід мати на увазі об'єктивні межі, встановлені ст. 3 Цивільного кодексу РФ: норми цивільного законодавства не застосовуються до відносин, заснованих на адміністративному, фінансовому та іншому владному підпорядкуванні однієї сторони іншій, якщо інше прямо не передбачено законом. Тому не можна застосовувати норми ЦК РФ у відносинах, регульованих адміністративним, фінансовим, трудовим й іншими галузями права. Наприклад, Верховний Суд РФ і Вищий Арбітражний Суд РФ роз'яснили, що, оскільки ні цивільним, ні податковим, ні іншим адміністративним законодавством не передбачено нарахування відсотків за користування чужими грошовими коштами на суми, необгрунтовані стягнення з юридичних і фізичних осіб у вигляді економічних (фінансових) санкцій податковими органами, митними органами, органами ціноутворення та іншими державними органами, при задоволенні вимог названих осіб про повернення з бюджету цих сум не підлягають застосуванню норми, що регулюють відповідальність за невиконання грошового зобов'язання (ст.

395 ГК РФ) 1.

В даний час Цивільний кодекс РФ діє у двох частинах (перша введена в дію з 1 січня 1995 року, друга - з 1 березня 1996 року). Водночас слід звернути увагу на те, що кожна частина супроводжувалася самостійним федеральним законом про порядок введення в дію. Норми цих законів або надали окремим положенням Цивільного кодексу зворотну силу (так , норми ЦК РФ про підстави і наслідки недійсності угод стали застосовуватися до угод, справи про які розглядалися в судах після 1 січня 1995 року), або призупинили дію окремих його статей (порядок державної реєстрації юридичних осіб зберігається колишнім до набрання чинності федерального закону про реєстрацію юридичних осіб, такий закон прийнятий тільки в 2001 р., а, отже, норма ст. 51 ГК РФ не вводилася в дію більше шести років. Згідно ст. 3 ГК РФ, інші федеральні закони, що містять норми цивільного права, не повинні суперечити нормам Цивільного кодексу. В юридичній літературі висловлено думку про те, що норми ГК РФ мають верховенство над нормами інших федеральних законів, що містять норми цивільного права (якщо сам ГК РФ не допускає можливості відступити від своїх положень. Зазвичай для цього використовується фраза: «якщо інше не передбачено законом, іншим правовим актом, угодою сторін).

Крім ГК РФ, цивільні правовідносини врегульовані великою кількістю інших федеральних законів, наприклад. Закон РФ «Про конкуренцію і обмеження монополістичної діяльності», Федеральний закон «Про ринок цінних паперів », Закон Російської Федерації« Про організацію страхової справи в Російській Федерації », федеральні закони« Про виробничих кооперативах »,« Про акціонерні товариства »,« Про товариства з обмеженою відповідальністю », та ін

4. Укази Президента Російської Федерації. Згідно ст. 90 Конституції Росії, укази не повинні суперечити законам, в іншому випадку має бути застосований закон. Проте в ряді випадку і фактично і юридично укази Президента РФ заміщають закони. Так, згідно зі ст. 3 ГК РФ, Президент РФ може видавати укази нормативного характеру в разі пробілу на рівні закону до прийняття федерального закону чи коли він спеціально уповноважений законом. Слід зазначити, що Конституційний Суд РФ фактично дав Президентові право видавати тимчасові акти, що замінюють закони: «Не суперечить Конституції Російської Федерації видання ним (Президентом) указів, заповнюють прогалини у правовому регулюванні з питань, потребує законодавчого вирішення. за умови, що такі укази не суперечать Конституції Російської Федерації і федеральним законам, а їх дія в часі обмежується періодом до прийняття відповідних законодавчих актів »? п . 4 мотивувальної частини ухвали Конституційного Суду РФ від 30 квітня 1996 р.1. Так, з 1994 р. по 2001 р. реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності здійснювалася згідно з Указом Президента РФ від 8 липня 1994 р. № 1482 «Про впорядкування державної реєстрації підприємств та підприємців на території Російської Федерації ». Указом від 22 грудня 1993 р. були затверджені Тимчасові Правила аудиторської діяльності, що діяли до 2001 р. Значну частину законодавства про приватизацію склали укази Президента.

5. Постанови Уряду Росії. Вони повинні видаватися на підставі та на виконання Конституції Російської Федерації, федеральних законів і нормативних актів Президента (ст. 115 Конституції України). Так, Закон РФ «Про захист прав споживачів» уповноважив Уряд РФ видавати правила надання окремих видів послуг.

6. Акти федеральних міністерств і відомств. Міністерства та відомства Російської Федерації на виконання законів, указів Президента РФ, постанов Уряду РФ має право видавати відомчі нормативні акти у вигляді наказів, інструкцій, директив.

(Іноді законодавець взагалі позбавляє федеральні органи виконавчої влади видавати нормативні акти. Так, Закон «Про захист прав споживачів» не допускає регулювання захисту прав споживачів відомчими нормативними актами). Однак неодмінною умовою їх дії є реєстрація в Міністерстві юстиції РФ. При відмові в реєстрації акт не може бути оприлюднений і введений в дію (згідно з Указом Президента РФ від 23 травня 1996 року № 763 відомчі нормативні акти, що зачіпають права і свободи людини і громадянина, або носять міжвідомчий характер, не пройшли реєстрацію в Мін'юсті і не опубліковані офіційно, не тягнуть за собою правових наслідків, не є підставою для регулювання відповідних відносин. На них не можна посилатися в судах при вирішенні спорів).

Для застосування будь-якого нормативного акту неодмінною умовою є вимога про його офіційне оприлюднення шляхом опублікування (ст . 15 Конституції Росії). Федеральні закони, укази Президента РФ і постанови Уряду РФ офіційно публікуються в бюлетені «Відомості Верховної Ради України», «Російській газеті», а закони - ще в «Парламентській газеті». Акти федеральних міністерств і відомств оприлюднюються в « Російській газеті »,« Бюлетені нормативних актів федеральних органів виконавчої влади ». Після їх першого офіційного опублікування закони набирають чинності через 10 днів, укази Президента РФ і постанови Уряду РФ через 7 днів, якщо інший термін не вказаний у самому акті. Відомчі нормативні акти , як зазначено вище, попередньо проходять реєстрацію в Міністерстві юстиції РФ, а потім публікуються.

Нормативно-правові акти СРСР продовжують діяти, якщо вони не змінені і не скасовані подальшим російським законодавством. Таких актів залишилося небагато.

Цивільне законодавство входить у виняткову компетенцію Російської Федерації (ст. 71 Конституції Росії. ст.З ЦК РФ). Однак з питань житлового законодавства нормативні акти вправі видавати і суб'єкти РФ, і муніципальні освіти.

У відносинах, регульованих цивільним правом, може мати місце ситуація, коли відносини сторін не врегульовані ні нормативними актами, ні договором. У цьому випадку згідно ст.З ЦК РФ можливе застосування звичаю ділового обороту, тобто не передбачену законодавством або договором, але склалося, іншими словами, досить певне у своєму змісті, широко застосовується у галузі підприємницької діяльності правило поведінки, наприклад, традиції виконання тих чи інших зобов'язань. Звичай ділового обороту може бути застосований незалежно від того, зафіксовано Чи він в якомусь документі (опублікований у пресі, викладений у набрав законної сили рішення суду по конкретній справі, що містить подібні обставини, тощо) Прикладом може служити Збірник звичаїв міжнародної торгівлі (Правила ІНКОТЕРМС-90). В якості джерела права може виступати і національний чи місцевий звичай (ст. 19, 221 ЦК України).

У відносинах, заснованих на юридичній рівності сторін, допустимо застосування аналогії закону (застосування закону, що регулює найбільш подібні суспільні відносини ) або аналогії права (дозвіл справи виходячи із загальних засад цивільного законодавства) (ст.6 ЦК РФ). Однак у відносинах, заснованих на владі і підпорядкуванні (адміністративні, фінансові тощо); застосування аналогії виключено.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "2. Основні джерела цивільного права "
  1. Контрольні питання
    1. У чому полягає предмет цивільного права Російської Федерації? Які основні методи правового регулювання, що застосовуються галуззю конституційного громадянського права Росії? 2. Які основні джерела цивільного права Російської Федерації? 3. У чому полягає поняття та зміст громадянського правовідносини? 4. Які підстави виникнення, зміни та
  2. 4.Питання вивчення народних рухів
    Увага до вивчення боротьби народних мас проти феодального гніту - одна з традицій радянської історіографічної науки. І воно виправдане історично. Народно-демократичні традиції, що йдуть корінням в далеке минуле, вплив релігійних інститутів, а пізніше зародження станового представництва в особі земських соборів в чому обмежили і «облагородили» всевладдя правителів, зіграли
  3. 1. Національний характер
    До недавнього часу в історичній, філософській і взагалі в гуманітарній науці проблема національного характеру не ставилася. За радянських часів панувала ідея інтернаціоналізму, а в застійний період - теорія нової історичної спільності, об'єднаній поняттям «радянський народ». Такий ідеологічний підхід передбачав пошуки уніфікує тенденцій у житті населення СРСР на противагу
  4.  4. Зміст, рушійні сили і етапи визвольного руху в X IX столітті
      Однією з найбільш укорінених догм в історичній науці була ленінська періодизація визвольного руху. Десятки років покоління радянських людей сприймали ленінську схему, що характеризується насамперед двома тезами: 1) визвольний рух - це революційний рух, 2) воно проходить три етапи-дворянський (1825-1861 рр..), Разночинский (18611895 рр..) І пролетарський (1895 -1917 рр..) в
  5.  8. Російський консерватизм другої половини X IX в.
      Тема, якій присвячено цей параграф, воістину неосяжна. Можна досить впевнено сказати, що серйозних, об'єктивних, вільних від кон'юнктури досліджень не так багато. У дореволюційній історіографії переважала, як правило, апо-логетіческая або вкрай негативна точка зору, причому консерватори піддавалися запеклої критики як з боку лібералів, так і з боку революціонерів всіх
  6.  9. Реформи і контрреформи в X IX столітті
      Розвиток Росії в XIX столітті йшов в зіткненні кількох альтернативних варіантів: збереження кріпосницьких порядків (застій, стагнація); реформування країни шляхом скасування кріпосного права, введення буржуазних свобод, конституційного обмеження самодержавства («революція згори»); революційний переворот силами демократичної інтелігенції при опорі на соціальний протест пригноблених мас або
  7.  2. Революція 1905-1907 рр..
      Так що ж таке революція? Яке її вплив на життя суспільства? Сучасне, на наш погляд, досить змістовне визначення революції як суспільно-історічес-кого феномена дано в філософській праці М.Л. Тузова «Революція і історія» (Казань, 1991). Виходячи з досягнутого у вітчизняній і зарубіжній революціологіі і враховуючи наявні різночитання у визначенні революції, автор під
  8.  3. Початок II російської революції. Лютий 1917
      Перебудова нашої історичної науки в світлі нових можливостей для історичних досліджень дала чимало підстав для критичної оцінки праць радянських істориків з названої проблеми. Визначився цілий ряд «білих плям», догматичних уявлень і застарілих схем, низький теоретичний рівень багатьох робіт, прагнення згладити гострі кути в історії другої російської революції. Було б
  9.  4. Жовтень 1917 (питання методології)
      Жовтневі події 1917 року стали подіями світового значення, але історики ще довго будуть сперечатися і розходитися в їх оцінках. Жовтень 1917 опинився в центрі гострої ідейної та політичної боротьби, що розгорнулася зараз в нашій країні. Більшість дослідників представляє жовтня 1917 революцію * не тільки як найважливіша подія XX століття, відбивало вікові устремління людства до свободи,
  10.  Драма «розселянення»
      Дослідження історії колективізації - цього драматичного повороту в житті села - протягом довгого часу грунтувалося на установках, закріплених в партійно-державних документах 30-х рр.., Потім в «Короткому курсі історії ВКП (б)», а на початку 50-х рр. ., доповнених роботою І.В. Сталіна «Економічні проблеми соціалізму в СРСР». Тому тематика робіт спочатку зводилася в основному до
енциклопедія  бабка  баранина  биточки  по-угорськи