Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Розділ II. Етико-соціальні відносини |
||
Стаття 29. Республіка визнає права сім'ї як природного союзу, заснованого на шлюбі. Шлюб покоїться на моральному і юридичній рівності подружжя в межах, встановлених законом для забезпечення єдності сім'ї. Стаття 30. Батьки зобов'язані і має право утримувати, навчати і виховувати дітей, навіть якщо вони народжені поза шлюбом. У разі недієздатності батьків закон визначає способи виконання їх обов'язків. Закон забезпечує дітям, народженим поза шлюбом, весь захист юридичного та морального характеру, сумісну з правами членів законною сім'ї. Закон встановлює порядок і межі відшукання батьківства. Стаття 31. Республіка економічними та іншими заходами сприяє створенню сім'ї та виконанню її завдань, приділяючи особливу увагу великим сім'ям. Республіка протегує материнству, дітям та молоді, надаючи сприяння необхідним інститутам. Стаття 32. Республіка охороняє здоров'я як основне право особистості і основний суспільний інтерес і гарантує безкоштовне лікування для незаможних. Ніхто не може бути примушений піддаватися певним медичним заходам інакше як за постановою закону. При цьому закон не може ні в якому разі порушувати кордони, які диктуються повагою до людської особистості. Стаття 33. Мистецтво і наука вільні, і викладання їх вільно. Республіка встановлює загальні правила, що стосуються освіти, і засновує державні школи всіх родів і ступенів. Приватні організації та приватні особи мають право засновувати школи та освітні інститути, що містяться не за рахунок держави. При визначенні прав та обов'язків недержавних шкіл, що вимагають рівняння з державними, закон повинен забезпечити для них повну свободу, а їх учням-шкільний режим, еквівалентний режиму державних шкіл. Для прийому в школи різних родів і ступенів, для закінчення їх, а також для доступу до професійної діяльності обов'язковими є державні іспити. Установи високої культури, університети й академії мають право на автономну організацію в межах, встановлених законами держави. Стаття 34. Освіта відкрито для всіх. Початкова освіта щонайменше протягом восьми років є обов'язковою і безкоштовною. Здібні і гідні учні, навіть якщо вони позбавлені засобів, мають право переходу на вищі щаблі навчання. Республіка забезпечує це право шляхом стипендій, допомог сім'ям та інших видів допомоги, які повинні надаватися за конкурсом. Розділ III. Економічні відносини Стаття 35. Республіка охороняє працю у всіх його формах і застосуваннях. Вона піклується про підготовку та підвищення професійної кваліфікації трудящих. Вона сприяє розвитку і підтримує міжнародні організації й угоди, що мають мету закріпити й упорядкувати трудові права. Вона визнає свободу еміграції за умови дотримання обов'язків, встановлених законом в загальних інтересах, і захищає італійських трудящих за кордоном. Стаття 36. Трудящий має право на винагороду, що відповідає кількості і якості його праці та достатнє у всякому разі для забезпечення йому і його родині вільного і гідного існування. Максимальна тривалість робочого дня встановлюється законом. Трудяща має право на щотижневий відпочинок і на щорічну оплачувану відпустку; він не може від них відмовитися. Стаття 37. Працююча жінка має ті ж права і при однаковому працю отримує однакову з трудящим чоловіком винагороду. Умови праці повинні дозволяти їй виконувати головну для неї сімейну функцію і повинні забезпечувати належну охорону інтересів матері і дитини. Закон встановлює мінімальний вік для роботи по найму. Шляхом видання спеціальних законів Республіка охороняє працю неповнолітніх і гарантує їм право на однакову винагороду при однаковому працю. Стаття 38. Кожен громадянин, нездатний до праці і позбавлений необхідних засобів до існування, має право на підтримку і допомогу суспільства. Трудящі мають право на те, щоб для них були передбачені і забезпечені засоби, що відповідають їх життєвим потребам, у випадках нещастя, хвороби, інвалідності, старості і не залежної від них безробіття. Ненавчені і підлітки мають право на професійне навчання. Приписи цієї статті здійснюються органами та установами, створеними державою або яким воно сприяє. Приватна благодійність вільна. Стаття 39. Профспілкова організація вільна. Профспілкам не можуть бути поставлені будь-які зобов'язання, крім їх реєстрації в місцевих або центральних установах згідно з правилами, встановленими законом. Можуть реєструватися лише статути профспілок, внутрішня організація яких грунтується на демократичних засадах. Зареєстровані профспілки мають права юридичної особи. Беручи участь з числом голосів, пропорційним числу членів в кожному союзі, вони можуть укладати колективні трудові договори, що мають обов'язкову силу для всіх осіб, що належать до тих категорій трудящих, яких стосуються ці договори. Стаття 40. Право страйків здійснюється в рамках законів, що регулюють це право. Стаття 41. Приватна господарська ініціатива вільна. Вона не може здійснюватися в суперечності з суспільною користю або так, щоб заподіяти шкоду безпеці, свободі чи людській гідності. Закон визначає програми заходів та контролю, за допомогою яких публічна і приватна економічна діяльність може бути направляема і контрольована в соціальних цілях. Стаття 42. Власність може бути державною або приватною. Економічні блага належать державі, товариствам або приватним особам. Приватна власність визнається і гарантується законом, який визначає способи її придбання і користування, а також її межі з метою забезпечення її соціальної функції і доступності для всіх. У передбачених законом випадках приватна власність може бути отчуждаема в загальних інтересах за умови виплати компенсації. Закон встановлює правила і межі спадкування за законом і за заповітом, а також права держави щодо спадкових маєтностей. Стаття 43. З метою загальної користі закон може спочатку закріпити або ж через експропріації та за умови виплати компенсації передати державі, публічним установам, об'єднанням трудящих або споживачів певні підприємства або категорії підприємств, що належать до основних публічним службам, або до джерел енергії, або володіють монопольним становищем і складові предмет важливих суспільних інтересів. Стаття 44. З метою досягнення раціональної експлуатації землі і встановлення справедливих соціальних відносин закон накладає зобов'язання на приватну земельну власність, встановлює граничні розміри цієї власності, дивлячись по областях і сільськогосподарським зонам, сприяє поліпшенню земель, перетворенню великих землеволодінь та реконструкції виробничих одиниць; підтримує дрібну і середню власність. Закон передбачає захист та використання гірських місцевостей. Стаття 45. Республіка визнає соціальну функцію кооперації, заснованої на взаємодопомозі і не яка має цілей приватної спекуляції. Закон підтримує розвиток кооперації, заохочує її необхідними засобами і забезпечує шляхом належного контролю характер і цілі кооперації. Закон передбачає охорону і розвиток ремесел. Стаття 46. З метою підвищення економічного і соціального рівня трудящих і відповідно до потреб виробництва Республіка визнає право трудящих брати участь в управлінні підприємствами на умовах і в межах, встановлених законами. Стаття 47. Республіка заохочує і охороняє заощадження в усіх формах; вона регламентує, координує і контролює кредитну справу. Вона сприяє вкладенню заощаджень населення у житлову власність, в безпосередньо культивовану земельну власність і у формі прямого або непрямого акціонаріата у великі виробничі комплекси країни. Розділ IV. Політичні відносини Стаття 48. Виборцями є всі досягли повноліття громадяни - чоловіки і жінки. Голосування є особистим і рівним, вільним і таємним. Його здійснення є громадянським обов'язком. Виборче право не може бути обмежене інакше як в силу цивільну недієздатність або остаточного кримінальної вироку, або у випадках негідної поведінки, зазначених законом '. Стаття 49. Всі громадяни мають право вільно об'єднуватися в партії, щоб демократичним шляхом сприяти визначенню національної політікі2. Стаття 50. Всі громадяни можуть направляти в палати петиції з вимогою законодавчих заходів або з викладенням суспільних потреб. Стаття 51. Всі громадяни обох статей можуть на однакових умовах вступати на службу в державні установи і займати виборні посади відповідно до умов, встановлених законом. Відносно доступу на державну службу і заняття виборних посад закон може прирівняти до своїх громадян італійців, які не є громадянами Республіки. Закликаю до державних виборним посадам отримують право мати необхідне для цього часом, зберігаючи за собою місце своєї роботи. Стаття 52. Захист Батьківщини - священний обов'язок громадянина. Військова служба обов'язкова в межах та в порядку, встановлених законом. Її несення не повинно завдавати шкоди трудовому становища громадянина та здійснення ним політичних прав. Організація збройних сил повинна відповідати демократичному духу Республіки. Стаття 53. Всі зобов'язані брати участь в державних витратах у відповідності зі своїми можливостями. Податкова система будується на засадах прогресивності. Стаття 54. Всі громадяни зобов'язані бути вірними Республіці і повинні дотримуватися її Конституцію і закони. Громадяни, яким довірені державні функції, зобов'язані виконувати їх дисципліновано і чесно, приносячи присягу у випадках, встановлених законом. Частина II Пристрій Республіки Розділ I. Парламент Відділ I. Палати Стаття 55. Парламент складається з Палати депутатів і Сенату Республіки. Парламент збирається на спільні засідання членів обох палат тільки у випадках, встановлених Конституцією. Стаття 56. Палата депутатів обирається загальним і прямим голосуванням. Число депутатів складає шістсот тридцять. Депутатом може бути обраний будь-який виборець, якому до часу виборів виповнилося двадцять п'ять років. Розподіл місць між виборчими округами здійснюється діленням кількості жителів Республіки, що визначається останнім переписом населення, на шістсот тридцять і розподілом місць в пропорції до населення кожного округу на основі внутрішнього виборчого приватного та правила найбільшого залишку. Стаття 57. Сенат Республіки обирається на базі областей. Кількість обираються сенаторів встановлюється в триста п'ятнадцять. Жодна область не може мати менше семи сенаторів; область Молізе обирає двох сенаторів, а Валле-д'Аоста - одного сенатора. Розподіл місць між областями проводиться відповідно до положень попереднього абзацу пропорційно чисельності населення областей, яка визначається останнім переписом, на основі внутрішніх виборчих приватних і правила найбільшого залишку. Стаття 58. Сенатори обираються загальним і прямим голосуванням виборців, досягли двадцяти п'яти років. Сенаторами можуть бути обрані виборці, яким виповнилося сорок років. Стаття 59. Кожен колишній Президент Республіки є сенатором по праву і довічно, якщо він не відмовиться від цього. Президент Республіки може призначити довічно сенаторами п'ять громадян, які прославили Батьківщину видатними досягненнями в соціальній, наукової, художньої та літературної областях. Стаття 60. Палата депутатів і Сенат обираються на п'ять років. Повноваження кожної палати можуть бути продовжені тільки на підставі закону і лише в разі війни. Стаття 61. Вибори нових палат мають місце в сімдесятиденного термін, наступний за закінченням повноважень палат попереднього скликання. Перше засідання проводиться не пізніше ніж на двадцятий день після виборів. Надалі до скликання нових палат зберігаються повноваження палат попереднього скликання. Стаття 62. Палати збираються за власним правом в першому несвятковий день лютого і жовтня. Кожна палата може бути скликана на надзвичайну сесію за ініціативою її голови, або Президента Республіки, або однієї третини її членів. Коли одна палата скликається на надзвичайну сесію, збирається за власним правом і інша. Стаття 63. Кожна палата обирає зі своїх членів голову і бюро. Коли Парламент збирається на спільне засідання, головою та бюро є голова і бюро Палати депутатів. Стаття 64. Кожна палата приймає свій регламент абсолютною більшістю голосів своїх членів. Засідання публічні; однак кожна з палат і Парламент, коли палати засідають спільно, можуть вирішити зібратися на закрите засідання. Рішення кожної палати і Парламенту дійсні лише за наявності більшості їхніх членів і якщо рішення прийняті більшістю присутніх членів, крім випадків, коли Конституція наказує кваліфікована більшість '. Члени Уряду, навіть якщо вони не входять до складу палат, мають право, а при наявності запитів зобов'язані бути присутніми на засіданнях. Вони повинні бути заслухані кожен раз, коли вони того зажадають. Стаття 65. Закон встановлює випадки неизбираемости і несумісності посадою депутата або сенатора. Ніхто не може одночасно перебувати членом обох палат Стаття 66. Кожна палата перевіряє повноваження своїх членів і визначає випадки, що виникають внаслідок неизбираемости або несумісності. Стаття 67. Кожен член Парламенту представляє націю і виконує свої функції без імперативного мандата. Стаття 68. Члени Парламенту не можуть піддаватися переслідуванню за виражені ними думки і голосування при виконанні своїх функцій. Жоден член Парламенту не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності без дозволу палати, до якої він належить; не може бути підданий особистому або домашньому обшуку, не може бути заарештований або іншим чином позбавлений волі, за винятком випадків виконання остаточного вироку або затримання на місці злочину , щодо якої передбачено обов'язковий арешт. Таке ж дозвіл потрібно, коли проводиться в будь-якій формі перехоплення розмов або повідомлень і вилучення кореспонденції членів Парламенту. Стаття 69. Члени Парламенту отримують встановлене законом винагороду.
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Розділ II. Етико-соціальні відносини" |
||
|