Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 22. Порядок державної реєстрації при ліквідації юридичної особи або при виключенні недіючої юридичної особи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб |
||
Коментар до статті 22 Процедура державної реєстрації юридичної особи у зв'язку з його ліквідацією здійснюється за місцем знаходження юридичної особи, тобто в тому органі реєстрації, де це юридична особа було вписано до державного реєстру і де зберігаються документи, що були підставою для реєстрових записів, що відносяться до даного юридичній особі (про реєстрацію його створення, про проведені зміни в установчих документах та ін.) У пункті 2 коментованої статті закріплюється термін, протягом якого можуть здійснюватися ліквідаційні дії, - два місяці з дня приміщення в органах друку ліквідаційною комісією (ліквідатором) публікації про ліквідацію (про прийняття рішення про ліквідацію) юридичної особи і до моменту повідомлення ліквідаційною комісією (ліквідатором) реєструючого органу про завершення процесу ліквідації юридичної особи. Зазначений термін обумовлений тим, що ст. 63 ГК РФ, яка регламентує порядок ліквідації юридичної особи, встановлює мінімальний двомісячний термін заяви вимог кредиторами юридичної особи, який також починає текти з моменту публікації про ліквідацію юридичної особи. Виходячи з системного аналізу коментованого Закону в його співвідношенні з відповідними положеннями ЦК РФ, Федеральна податкова служба РФ тлумачить п. 2 коментованої статті таким чином: якщо юридичною особою подано заяву про державну реєстрацію юридичної особи у зв'язку з його ліквідацією з порушенням зазначеного терміну, то реєструючий орган у цілях недопущення порушення Закону приймає рішення про відмову в державній реєстрації відповідно до подп. "А" п. 1 ст. 23 Закону (неподання заяви про державну реєстрацію у зв'язку з ліквідацією) (1). (1) Лист Федеральної податкової служби РФ від 27 травня 2005 р. N ЧД-6-09/439 "Про державну реєстрацію у зв'язку з ліквідацією юридичних осіб". При цьому підкреслимо, що, незважаючи на буквальне тлумачення формулювання п. 2 коментованої статті, подання якого додаткового повідомлення про завершення ліквідації до реєструючого органу не потрібно. У цьому відношенні викликає нарікання з точки зору юридичної техніки положення п. 3 коментованої статті. Воно передбачає обов'язок подання документів, перелічених у ст. 21 Закону, після завершення процесу ліквідації юридичної особи. Однак п. 8 ст. 63 ГК РФ (а також п. 6 коментованої статті) співвідносить момент завершення ліквідації юридичної особи з моментом внесення про це запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб. Відповідно, державна реєстрація - завершальна стадія (етап) ліквідації юридичної особи. Як можна помітити, в п. 3 коментованої статті присутня явна невідповідність у розумінні моменту завершення процедури ліквідації. Ліквідація не може бути завершена до початку реєстрації цього факту в органі реєстрації. Державна реєстрація при ліквідації юридичної особи здійснюється в строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня подання документів до реєструючого органу. При цьому порядок подання документів ідентичний загальному порядку (див. коментар до ст. 9 Закону). У зв'язку з доповненням Закону положеннями про адміністративну процедуру ліквідації юридичних осіб (тобто про виключення юридичних осіб з реєстру за рішенням реєструючого органу) коментована стаття була доповнена відповідними нормами, що регламентують порядок проведення цієї дії. На основі зазначених у ст. Форма рішення передбачена в листі ФНС Росії від 9 серпня 2005 р. N ЧД-6-09/668 @. Відомості про прийняте рішення вносяться співробітником реєструючого органу в спеціально створений Журнал обліку рішень про майбутнє виключення. Після внесення відповідного запису до Журнал рішення про виключення, а також документи, що послужили доказом ознак недіючої юридичної особи, підлягають включенню в окрему справу, призначене для зберігання винесених реєструючим органом рішень про виключення недіючих юридичних осіб з державного реєстру. Винесене рішення має бути обов'язково опубліковано в "Віснику державної реєстрації" протягом трьох днів з моменту його прийняття. Одночасно з рішенням про майбутнє виключення реєструючим органом повинні бути опубліковані і відомості про порядок та строки направлення заяв недіючим юридичною особою, кредиторами чи іншими особами, чиї права і законні інтереси зачіпаються у зв'язку з виключенням недіючої юридичної особи з державного реєстру юридичних осіб. Дані заяви можуть бути спрямовані в строк не пізніше ніж через три місяці з дня опублікування рішення про майбутнє виключення. Форма заяви в законодавстві спеціально не обумовлена. Але, як зазначається фахівцями, в ньому необхідно відобразити дані про заявника та найменування недіючої юридичної особи, а також вказати права і законні інтереси, які можуть бути порушені винятком юридичної особи з реєстру (1). У разі направлення хоча б одного такого заяви (незважаючи на кілька некоректне формулювання ст. 21.1, в якій закріплено "напрям заяв") рішення про виключення недіючої юридичної особи з державного реєстру юридичних осіб не приймається і така юридична особа може бути ліквідовано в установленому цивільним законодавством порядку. (1) Див: Сарбаш С. Виключення з реєстру недіючих юридичних осіб / / Господарство право. 2005. N 11. Разом з тим дані положення коментованої статті необхідно тлумачити у взаємозв'язку з Постановою Пленуму Вищого Арбітражного Суду РФ від 20 грудня 2006 р. N 67 "Про деякі питання практики застосування положень законодавства про банкрутство відсутніх боржників і припинення недіючих юридичних осіб ". Відповідно до п. 6 зазначеної Постанови "... факт наявності заборгованості перед бюджетом не є перешкодою для застосування процедури виключення недіючої юридичної особи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб у випадках, коли сума витрат, яку необхідно затратити на здійснення процедури банкрутства відсутнього боржника за рахунок коштів федерального бюджету (п. 2 ст. 227 Закону про банкрутство), перевищує розмір вимог уповноваженого органу до боржника та відсутня можливість її відшкодування за рахунок майна боржника, заява уповноваженого органу про визнання відсутнього боржника банкрутом може бути повернуто арбітражним судом заявнику стосовно до пункту 1 частини 1 статті 129 АПК РФ ". Таким чином, з метою економії витрат на проведення процедур банкрутства встановлено додаткову умову. При подачі заінтересованим державним органом зазначеного в коментованій статті заяви, а також заяви про визнання боржника банкрутом, необхідно також представити докази, що обгрунтовують ймовірність виявлення в достатньому обсязі майна, за рахунок якого можуть бути покриті витрати по справі про банкрутство, а також повністю або частково може бути погашена заборгованість по обов'язкових платежах і грошовими зобов'язаннями перед публічно-правовою освітою, від імені якого виступає уповноважений орган. (1) Постанова Пленуму ВАС РФ від 20 грудня 2006 р. N 67 "Про деякі питання практики застосування положень законодавства про банкрутство відсутніх боржників і припинення недіючих юридичних осіб". У разі якщо за тримісячний термін, наданий для направлення зацікавленими особами в реєструючий орган заяв, таких заяв представлено не буде, реєструючий орган виключає недіюче юридична особа з державного реєстру юридичних осіб шляхом внесення до нього відповідного запису (п. 7 ст. 22 Закону про реєстрацію). Такий запис має бути внесено не раніше ніж після закінчення 15 днів з дня закінчення тримісячного терміну з моменту опублікування рішення про виключення у "Віснику державної реєстрації". У разі виникнення у реєструючого органу сумнівів щодо надійшов заяви реєструючий орган може запросити у заявника подати додаткові пояснення щодо спрямованого ним заяви. Чи не вживаються ніякі дії щодо скасування раніше прийнятого рішення про майбутнє виключення при надходженні заяви від зацікавленої особи (1). (1) Див: Тен Є.В. Про реалізацію реєструючими (податковими) органами функцій по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про виключення недіючої юридичної особи з державного реєстру; Наказ ФНС Росії від 20 жовтня 2005 р. N ЧД-6-09/891 @ "Про направлення тез доповідей" . Проте законодавством передбачена також можливість оскаржити дії реєструючого органу в арбітражному суді. Правом подання такої скарги мають особи, чиї права і законні інтереси зачіпаються у зв'язку з виключенням юридичної особи з державного реєстру. Термін, протягом якого дозволяється подати таку скаргу, визначений в один рік з дня, коли зазначені особи дізналися або повинні були дізнатися про порушення своїх прав. Правила призупинення терміну давності, його відновлення, а також інші правила, що стосуються цих термінів, регулюються також в загальному порядку гл. 11 і 12 ГК РФ.
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 22. Порядок державної реєстрації при ліквідації юридичної особи або при виключенні недіючої юридичної особи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб " |
||
|