Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
В.В. Маклаков. Конституції зарубіжних держав: Навчальний посібник. - 2-е вид., Виправ. і доп. - М.: Видавництво БЕК. - 584 с., 1996 - перейти до змісту підручника

Основний закон Федеративної Республіки Німеччини (23 травня 1949 р.) Преамбула

Усвідомлюючи свій відповідальність перед Богом і людьми, натхнений бажанням служить справі миру в усьому світі в якості рівноправного члена в об'єднаній Європі, німецький народ в силу своєї засновницької влади дав собі справжній Основний закон.

Німці в землях Баден-Вюртемберг, Баварія, Берлін, Бранденбург, Бремен, Гамбург, Гессен, Макленбург-Предпомеранія, Нижня Саксонія, Північний Рейн-Вестфалія, Саксонія, Рейланд-Пфальц, Саарланд, Саксонія- Ангальт, Шлезвіг-Гольштейн і Тюрінгія досягли шляхом вільного самовизначення єдності і свободи Німеччини. Тим самим справжній Основний закон діє для всього німецького народу.

1. Основні права

Стаття 1

(1) Людська гідність недоторканно. Поважати і захищати його - обов'язок будь-якої державної влади.

(2) Німецький народ в силу цього визнає непорушні і, невідчужувані права людини як основу всякого людського співтовариства, миру і справедливості у світі.

(3) Нижченаведені основні права обов'язкові для законодавчої, виконавчої влади та правосуддя як безпосередньо чинне право.

Стаття 2

(1) Кожна особа має право на розвиток своєї особистості, оскільки воно не порушує прав інших і не зазіхає на конституційний порядок або моральний закон.

(2) Кожен має право на життя і на особисту недоторканність. Свобода особистості непорушним. Втручання в ці права допускається лише на підставі закону.

Стаття 3

(1) Всі люди рівні перед законом.

(2) Чоловіки і жінки рівноправні.

(3) Нікому не може бути завдано шкоди або надано перевагу внаслідок його статі, його походження, його раси, його мови, його місця народження, спорідненості, його віросповідання, його релігійних чи політичних поглядів.

Стаття 4

(1) Свобода віросповідання, совісті і свобода проголошення релігійних і світоглядних поглядів непорушні.

(2) Безперешкодне відправлення релігійних обрядів гарантується.

(3) Ніхто не може бути примушений проти своєї совісті до військової служби зі зброєю. Подробиці регулюються федеральним законом.

Стаття 5

(1) Кожен має право вільно висловлювати і поширювати свою думку усно, письмово і за допомогою зображень і безперешкодно черпати знання із загальнодоступних джерел. Свобода друку та інформації за допомогою радіо і кіно гарантується. Цензури не існує.

(2) Межі цих прав вказуються приписами загальних законів, законодавчих положень про охорону молоді та правом на честь особистості.

(3) Мистецтво та наука, дослідження та викладання вільні. Свобода викладання не звільняє від вірності Конституції.

Стаття 6

(1) Шлюб і сім'я знаходяться під особливою охороною державного порядку.

(2) Турбота про дітей і їх виховання є природним правом батьків та їх переважної обов'язком. За їх реалізацією стежить державне співтовариство.

(3) Діти можуть бути відокремлені від своєї родини проти волі осіб, уповноважених на їх виховання, тільки на підставі закону, якщо уповноважені на виховання особи не виконують своїх обов'язків або якщо діти з інших причин перебувають під загрозою залишитися без нагляду.

(4) Кожна мати має право на захист і піклування суспільства.

(5) позашлюбні дітям забезпечуються в законодавчому порядку такі ж умови їх фізичного і розумового розвитку та їх становища в суспільстві, як і дітям, народженим у шлюбі.

Стаття 7

(1) Всі шкільна справа перебуває під наглядом держави.

(2) Особи, уповноважені на виховання дітей, мають право вирішувати щодо участі цих дітей в релігійному навчанні.

(3) Релігійне навчання є в публічних школах, за винятком неконфесійної шкіл, обов'язковим предметом. Без шкоди для права нагляду держави релігійне навчання проводиться відповідно до принципів релігійних громад. Жоден викладач не може бути зобов'язаний проти своєї волі вести релігійне навчання.

(4) Право відкриття приватних шкіл гарантується. Приватні школи натомість публічних потребують дозволу держави і підкоряються законам земель. Дозвіл повинен бути надано, якщо приватні школи за своїми навчальним цілям та організації, як і з наукової кваліфікації свого викладацького персоналу, не поступаються публічним школам і якщо не сприяють поділу учнів залежно від майнового стану батьків. У дозволі повинно бути відмовлено, якщо матеріальне і правове становище викладацького персоналу не забезпечено в належній мірі.

(5) Приватна народна школа допускається, якщо тільки навчальне управління визнає наявність особливої педагогічної інтересу або якщо вона за пропозицією осіб, уповноважених на виховання дітей, засновується як общинна школа, як конфесійна або світоглядна школа, якщо публічної народної школи такого типу в громаді не є. (6) Заборона підготовчих шкіл залишається в силі.

Стаття 8

(1) Всі німці мають право збиратися мирно і без зброї без попередньої заяви або дозволу.

(2) Для зборів під відкритим небом це право може бути обмежено законом або на основі закону.

Стаття 9

(1) Всі німці мають право утворювати спілки та товариства.

(2) Об'єднання, цілі та діяльність яких суперечать кримінальним законам або спрямовані проти конституційного ладу або проти ідей взаєморозуміння між народами, забороняються.

(3) Право створювати об'єднання для охорони і поліпшення умов праці та економічних умов гарантується кожному і-всім профспілкам.

Угоди, які прагнуть обмежити це право або утруднити його здійснення, недійсні, а спрямовані до цього заходи - протизаконні. Заходи, прийняті відповідно до статей 12-а, 35 (абз. 2 і 3), 87-а (абз. 4) та статтею 91, не можуть бути спрямовані проти акцій, які проводяться об'єднаннями, зазначеними в пропозиції першому, в цілях охорони або поліпшення умов праці та господарювання.

Стаття 10

(1) Таємниця листування, а одно таємниця поштового та телезв'язку непорушні.

(2) Обмеження можуть встановлюватися тільки на основі закону. Цей закон може встановити, що зацікавленій особі не повідомляється про такі обмеження, якщо вони спрямовані на захист основ вільного демократичного ладу, або існування або збереження Федерації або будь-якої землі, а судовий порядок замінюється перевіркою з боку спеціальних та допоміжних органів, призначених народним представництвом .

Стаття 11

(1) Всі німці користуються свободою пересування на всій федеральній території.

(2) Це право може обмежуватися законом або на основі закону і тільки у випадках, коли відсутня відповідна матеріальна основа для його здійснення і в результаті виникли б особливі тяготи для суспільства, або коли такі обмеження необхідні для запобігання небезпеки, що загрожує основам вільного демократичного ладу Федерації або який-небудь землі або їх існуванню, або коли вони необхідні для боротьби з небезпекою епідемій, для прийняття заходів проти стихійних лих або особливо тяжких нещасних випадків, для захисту молоді від бездоглядності або запобігання злочинних діянь.

Стаття 12

(1) Всі німці мають право вільно обирати для себе професію, місце роботи і місце отримання освіти. Заняття професією може регулюватися законом або на основі закону.

(2) Ніхто не може бути примушений до виконання будь-якої певної роботи інакше як в рамках звичайної, загальної і рівної для всіх публічної повинності.

(3) Примусова праця допускається тільки при позбавлення волі за вироком суду.

Стаття 12-а

(1) Чоловіки, які досягли 18-річного віку, можуть бути зобов'язані нести службу в збройних силах, федеральної прикордонної охорони або в корпусі цивільної оборони .

(2) Той, хто за мотивами совісті відмовляється від військової служби зі зброєю, може бути зобов'язаний нести заменяющую службу. Термін замінної служби не повинен перевищувати терміну військової служби. Подробиці регулюються законом, який не може порушувати свободу совісті, а одно повинен передбачати можливість замінної служби, ніяк не пов'язаної з частинами збройних сил або федеральної прикордонної охорони.

(3) Військовозобов'язані, не призвані на службу на підставі положень першого або другого абзаців, можуть законом або на основі закону у разі стану оборони бути зобов'язані до виконання в порядку трудових відносин цивільних повинностей з метою оборони, включаючи захист цивільного населення; обов'язки у публічно-правових службових відносинах допускається покладати тільки для виконання поліцейських завдань або таких завдань верховної публічної адміністрації, які можуть виконуватися тільки в порядку публічно-правових службових відносин. Застосування трудових відносин, зазначених в пропозиції першому, може мати місце при збройних силах в області їх постачання, а також при публічної адміністрації; покладання обов'язків з трудових відносин в галузі постачання цивільного населення допускається тільки для задоволення його життєво необхідних потреб або забезпечення його захисту.

(4) Якщо в період стану оборони потреби в цивільному обслуговуванні санітарно-лікувальних закладів, а також стаціонарних військових госпіталів не можуть бути задоволені на добровільній основі, жінки у віці від 18 до 55 років законом або на основі закону можуть бути залучені до виконання обслуговування такого роду. Вони ні в якому разі не повинні виконувати його зі зброєю.

(5) Протягом періоду, що передує станом оборони, обов'язки, зазначені в третьому абзаці, можуть покладатися тільки на підставі першого абзацу статті 80-а. Для підготовки до виконання обслуговування, зазначеного у третьому абзаці і вимагає спеціальних знань або навичок, законом або на підставі закону може бути передбачений обов'язок участі у навчальних заходах. Перша пропозиція в цьому відношенні не застосовується.

(6) Якщо в період стану оборони потреба в робочій силі, зазначена у другому реченні третього абзацу, не може бути забезпечена на добровільній основі, свобода німців припинити роботу за професією або залишити робоче місце може бути обмежена законом або на основі закону для забезпечення цієї потреби. Для введення стану оборони відповідно діє перша пропозиція п'ятого абзацу.

Стаття 13

(1) Житло недоторканно.

(2) Обшуки можуть приписуватися лише суддею, а при небезпеці зволікання - іншими зазначеними в законах органами і можуть провадитися тільки у порядку, встановленому цими законами.

(3) У всіх інших випадках втручання і обмеження можуть мати місце тільки для відрази загальної небезпеки або небезпеки для життя окремих осіб, а також на підставі закону для запобігання безпосередньої загрози суспільній безпеці і порядку, зокрема для усунення потреби в житло, боротьби з епідеміями або охорони молодих людей, що піддаються небезпеці.

Стаття 14

(1) Власність і право спадкування гарантуються. Зміст і межі їх встановлюються законами.

(2) Власність зобов'язує.

Її використання повинно одночасно служити загальному благу.

(3) Примусове відчуження власності допускається лише для загального блага. Воно може проводитися тільки законом або на основі закону, що регулює вид і розміри відшкодування. Відшкодування повинно визначатися зі справедливим обліком загальних інтересів та інтересів сторін. У разі суперечок про розміри відшкодування воно може встановлюватися в загальному судовому порядку.

Стаття 15

Земля, природні багатства і засоби виробництва можуть бути в цілях усуспільнення передані в суспільну власність або інші форми суспільного господарства законом, що регулює вид і розміри відшкодування. Відносно відшкодування діють відповідно третє і четверте речення абзацу 3 статті 14.

 Стаття 16 

 (1) Німецьке громадянство не може бути відібране. Втрата громадянства може послідувати тільки на підставі закону, а проти волі зацікавленої особи - лише в тому випадку, якщо воно тим самим не стає особою без громадянства. 

 (2) Жоден німець не може бути виданий іноземній державі. 

 Стаття - 16-а 

 (1) Особи, які піддаються політичним переслідуванням, користуються правом притулку. 

 (2) На перший абзац не може посилатися той, хто приїжджає з якої-небудь держави - члена Європейського Співтовариства або якого-небудь іншого третьої держави, в якому забезпечено застосування Угоди про статус біженців та Конвенції про захист прав людини та основних свобод. Держави - не члени Європейських співтовариств, які виконують умови першої пропозиції, будуть визначатися законом, що вимагає схвалення Бундесрату. У випадках, зазначених у першому реченні, заходів щодо припинення перебування можуть бути здійснені незалежно від принесених на них скарг. 

 (3) Законом, що вимагає схвалення Бундесрату, можуть бути визначені держави, в яких на основі застосування норм права та загальних політичних умов відсутні політичні переслідування, нелюдське або ганебне поводження або покарання. Громадянин такої держави не розглядатиметься як політично переслідуване особа, що він не представить докази, з яких випливає, що він піддається політичним переслідуванням всупереч вищевказаним припущеннями. 

 (4) Здійснення заходів з припинення перебування може проводитися у випадках, передбачених в абзаці 3 та в інших випадках, які явно необгрунтовані або розглядаються як явно необгрунтовані, якщо тільки застосування заходів відстрочується судом, коли існують серйозні сумніви в правильності цих заходів; обсяг контролю може бути обмежений і запізнілі клопотання можуть не враховуватися. Подробиці застосування регулюються законом. 

 (5) Абзаци з першого по п'ятий не суперечать нормам міжнародних договорів держав - членів Європейських співтовариств, укладених ними між собою і з третіми державами, які стосуються застосування правил про перевірку клопотань про надання притулку, включаючи взаємне застосування рішень про надання притулку з дотриманням зобов'язань, випливають з Угоди про статус біженців та Конвенції про захист прав людини та основних свобод; їх дотримання має бути гарантовано державами - учасницями цих договорів. 

 Стаття 17 

 Кожен має право індивідуально або спільно з іншими письмово звертатися з проханнями чи скаргами до компетентних установи або до органів народного представництва. 

 Стаття 17-а 

 (1) Законами про військову та її замінника службі може бути встановлено, що для осіб, які належать до складу збройних сил або перебувають на службі, що замінює військову протягом терміну військової або замінної служби, обмежується основне право висловлювати і поширювати свої думки усно, письмово і шляхом зображень (перша половина першого речення абзацу 1 статті 5), основне право на свободу зборів (стаття 8) і право петицій (стаття 17), оскільки воно надає право звертатися з проханнями чи скаргами спільно з іншими. 

 (2) Законами, призначеними для цілей оборони, в тому числі для захисту цивільного населення, може бути встановлено, що обмежуються основні права на свободу пересування (стаття II) і право на недоторканність житла (стаття 13). 

 Стаття 18 

 Той, хто зловживає свободою думок і, зокрема, свободою друку (абзац 1 статті 5), свободою викладання (абзац 3 статті 5), свободою зібрань (стаття 8), свободою об'єднання (стаття 9), таємного листування, поштового та телезв'язку (стаття 10), власністю (стаття 14) або правом притулку (стаття 16-а) для боротьби проти основ вільного демократичного ладу, позбавляється цих основних прав. Позбавлення зазначених прав і обсяг його визначаються федеральним Конституційним судом. 

 Стаття 19 

 (1) Оскільки згідно з цим Основному закону якесь основне право може бути обмежено законом або на основі закону, цей закон повинен носити загальний характер, а не відноситися тільки до окремого випадку. Крім того, в законі має бути назване це основне право з зазначенням статті. 

 (2) Істота змісту основного права в жодному разі не повинно бути порушено. 

 (3) Основні права поширюються також на вітчизняні юридичні особи, оскільки ці права за своєю природою до них застосовні. 

 (4) Якщо права будь-якої особи порушені публічною владою, йому надається можливість звернутися до суду. Оскільки не встановлена інша підсудність, компетентними є загальні суди. Друге речення другого абзацу статті 10 цим не зачіпається. 

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Основний закон Федеративної Республіки Німеччини (23 травня 1949 р.) Преамбула "
  1. 6. ЗАКОН РРФСР від 20 листопада 1980 «ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ПОЛОЖЕННЯ ПРО АДВОКАТУРУ РРФСР»
      Верховна Рада Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки постановляє: 1. Затвердити Положення про адвокатуру РРФСР. 2. Визнати таким, що втратив чинність, Положення про адвокатуру РРФСР, затверджений Законом Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки від 25 липня 1962 (Відомості Верховної Ради УРСР, 1962 р, № 29, ст.
  2. 1. Встановіть обсяг і зміст понять:
      республіка; 1 .17 1.5. Державна Дума; 1 .18 1.6. Конституція; 1 .19 1.7. Президент; 20 січня 1.8. Крадіжка; 1 .21 1.9. Війна; 22 січня 1.10. Юрист; 1 .23 1.11. Факультет нашого університету; 24 січня 1.12. Народ; 1 .25 1.13. Кодекс РФ; Грабіж; Адвокат; Закон РФ; Економічний факультет; Автор роману «Злочин і кара»; Прокурор; Столиця; Розбій; Правова держава; Демократія; Колективний
  3. 3. Парламентарна республіка
      республіки, здійснюються, як правило, урядом, який в особі свого голови чи міністра контрассигнует акти президента. Показово, що ст. 74 Конституції Республіки Індії 1949 року в редакції 42-й і 44-й поправок прямо встановила обов'язок Президента слідувати порадам уряду. Головна ознака парламентарної республіки, як і парламентарної монархії, - політична
  4. Освіта Веймарської республіки. Німецька Конситуції 1919р.
      основних принципів політики уряду ". Парламент був двопалатний і складався з рейхстагу (460) і рейхсрату (65), або Імперського ради. Судова влада була увінчана Верховним Судом. Всі надзвичайні суди скасовувалися і не допускалися. Націонал-соціалізм в Німеччині. Юридичні особливості приходу націоналістів до влади. Фашистська диктатура. Корпоративна держава 1934-1936р. Японська
  5. 3. Форми політико-територіального устрою
      основні форми політико-територіального устрою: унітарна і федеративна. У наступних пунктах ми розглянемо кожну з них окремо. Зараз же зупинимося на основних відмінностях між ними. Головна відмінність між обома формами полягає в тому, що при унітарній формі територія держави складається з політико-адміністративних або адміністративних одиниць, тоді як при федеративної
  6. Контрольні питання
      основних принципів федералізму і територій-альної справедливості? 6. На яких принципах врегулюють конфліктні ситуації між федеральним центром і суб'єктами федерації і між суб'єктами федерації? Які політичні інститути для цього створюються? 7. Назвіть країни, які за конституцією мають федеративний дер-дарственное пристрій. 8. Охарактеризуйте основні типи федерацій
  7. Контрольні питання
      основних принципів федералізму і територій-альної справедливості? 6. На яких принципах врегулюють конфліктні ситуації між федеральним центром і суб'єктами федерації і між суб'єктами федерації? Які політичні інститути для цього створюються? 7. Назвіть країни, які за конституцією мають федеративний дер-дарственное пристрій. 8. Охарактеризуйте основні типи федерацій
  8. 6. Конституційні засади внутрішньої політики держави
      основними цілями Республіки є: «I) побудувати вільне, справедливе і солідарне суспільство; II) гарантувати національний розвиток; III) викорінити злидні і маргінальність і зменшити соціальне і регіональна нерівність; IV) сприяти благу всіх без упередженості щодо походження, раси, статі, кольору шкіри, віку і будь іншої форми дискримінації ». Конституція
  9. 1. Поняття і значення
      закону для Федеративної Республіки Німеччини 1949 говорить: «Депутати Німецького бундестагу обираються загальними, прямими, вільними, рівними і таємними виборами». Згідно ч. 1 ст. 68 Іспанської конституцією 1978 року «Конгрес (нижня палата парламенту. - Авт.) Складається з не менше 300 і не більше 400 депутатів, обраних загальним, вільним, рівним, прямим і таємним голосуванням * на умовах,
  10. 12. Конституція 1978 р. - остання радянська Конституція. Шляхи її еволюції
      основний; д) поступове видозміна структури радянської влади, відмова від республіки Рад, перехід на парламентську систему; визнання принципу поділу влади; введення інституту Президента; встановлення місцевого самоврядування. Всі республіки, в тому числі і РРФСР, прийняли декларації про свій державний суверенітет. У російській Декларації вперше було поставлено завдання
© 2014-2022  ibib.ltd.ua