Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Корпоративне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоПравознавство → 
« Попередня Наступна »
А.В. Мазуров. Правознавство. Короткий курс лекцій. МОСКВА.ЮРАЙТ, 2003 - перейти до змісту підручника

10.3. Конституційне будова системи органів державної влади в Російській Федерації

РФ здійснює свою державну владу через Президента і державні органи. Державний орган - це елемент державного механізму, утворений у встановленому Конституцією і законом порядку і наділений владними повноважними. Слід зазначити, що актами законодавства про вибори Президент для зручності формулювання положень законів також віднесений до державних органів.

Державні органи в РФ в цілому складають систему, що об'єднує федеральні і регіональні органи влади, які здійснюють в притаманних їм формах функції єдиної державної влади. Вона визначається федеративним устроєм Росії, її державної цілісністю і похідна від повновладдя багатонаціонального народу РФ і його права формувати державні органи.

Система державної влади в РФ обумовлює єдність наступних принципів організації та діяльності державних органів.

- Формування державних органів народом або від його імені. Відповідно до ст. 3 Конституції народ здійснює свою владу, зокрема через органи державної влади. Шляхом виборів народ формує федеральні і регіональні представницькі органи, обирає Президента РФ і президентів (голів) суб'єктів РФ.

- Самостійність органів законодавчої, виконавчої та судової влади. Цей принцип прямо встановлено ст. 10 Конституції. Згідно з цим принципом, кожен державний орган - як РФ, так і її суб'єктів - має власної компетенції, в яку не повинні вторгатися інші державні органи та посадові особи. Вихід державного органу за межі своєї компетенції означає, як правило, вторгнення в компетенцію іншого державного органу і порушення його самостійності.

- Територіальна організація органів державної влади. Цей принцип обумовлений значною територією і

8

151

федеративним устроєм Росії. Для того щоб забезпечити ефективне здійснення влади на всій території РФ, Конституція передбачає, що державна влада здійснюється як федеральними органами та їх територіальними органами, так і в суб'єктах РФ утвореними ними органами.

- Розмежування предметів ведення і повноважень між органами державної влади. Воно визначається в відповідної з Конституцією і Законом "Про принципи та порядок розмежування предметів ведення і повноважень між органами державної влади Російської Федерації і органами державної влади суб'єктів Російської Федерації». Сенс цього принципу полягає в тому, що з питань федерального значення рішення повинні прийматися федеральними органами. З питань, що належать до предметів спільного ведення РФ і її суб'єктів, рішення можуть прийматися як федеральними, так і регіональними органами. З питань, що мають регіональне значення, рішення приймаються органами влади суб'єктів РФ. Конституція закріплює цей принцип у ст. 71-73.

- Законність у діяльності органів державної влади. Цей принцип означає суворе і неухильне дотримання Конституції і законів у роботі кожного державного органу та його посадових осіб. Він закріплений у ст. 15 Конституції, яка зобов'язує всі державні органи, всіх посадових осіб дотримуватися Конституції і законів.

- Здійснення своїх повноважень для реалізації прав і свобод людини і громадянина. Стаття 18 Конституції встановлює, що права і свободи людини і громадянина визначають діяльність законодавчої і виконавчої влади і забезпечуються правосуддям. Це означає, що пріоритетною метою діяльності будь-якого державного органу і службової особи має бути реалізація прав і свобод людини і громадянина, а не обслуговування відомчих інтересів.

- Вживання національних мов поряд з російською. Конституція закріплює право кожного на користування рідною мовою (ст. 26). Це положення гарантується правом республік у складі РФ встановлювати свої державні мови, які в органах державної влади республік використовуються поряд з російською мовою - державною мовою РФ (ст. 68).

Згідно ст. 11 Конституції РФ державну владу в РФ здійснюють Президент, Федеральне Збори (Раду

Федерації і Державна Дума), Уряд, суди РФ. Державну владу в суб'єктах РФ здійснюють утворені ними органи державної влади.

Президент РФ займає в системі державної влади в РФ особливе місце. Відповідно до Конституції (ст. 80) Президент є главою держави. Як глава держави він представляє РФ всередині країни і в міжнародних відносинах.

Президент Росії є гарантом Конституції РФ, прав і свобод людини і громадянина, у встановленому Конституцією порядку вживає заходів з охорони суверенітету РФ, її незалежності та державної цілісності, забезпечує узгоджене функціонування і взаємодію органів державної влади. Президент РФ відповідно до Конституції і федеральними законами визначає основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики держави.

Президент обирається на 4 роки громадянами РФ. Обраним вважається зареєстрований кандидат у Президенти, який отримав більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.

Одне і те ж особа не може обіймати посаду Президента більше двох термінів поспіль.

Конституція не передбачає посади Віце-президента. «Другим» особою в державі є Голова Уряду.

Президент не віднесений Конституцією до якоїсь гілки влади. Але його повноваження і характер взаємин з іншими посадовими особами та органами державної влади безпосередньо впливають на їх діяльність. Зокрема, Президент має право приймати рішення про відставку Уряду, призначати федеральних міністрів, суддів федеральних судів, у встановлених Конституцією випадках розпускати Державну Думу.

Президент є Верховним Головнокомандувачем Збройними Силами РФ, може у встановлених випадках запроваджувати на всій території Росії або її частини воєнний або надзвичайний стан. У цій якості він стверджує військову доктрину РФ, призначає і звільняє вище командування російських Збройних Сил, присвоює вищі військові звання.

Президент призначає і відкликає дипломатичних представників РФ, вирішує питання громадянства РФ, нагороджує дер

8

153

дарчими нагородами та присвоює почесні звання РФ , здійснює помилування та інші повноваження, надані йому Конституцією і федеральними законами.

Президент припиняє виконання повноважень достроково у разі його відставки, стійкої нездатності за станом здоров'я здійснювати належні йому повноваження або відмови від посади. У всіх випадках, коли Президент не в змозі виконувати свої обов'язки, їх тимчасово виконує Голова Уряду. Виконуючий обов'язки Президента не має права розпускати Державну Думу, призначати референдум, а також вносити пропозиції про поправки та перегляд положень Конституції.

Федеральні Збори - парламент РФ є представницьким і законодавчим органом РФ (ст. 94 Конституції). Федеральні Збори - постійно діючий орган. Представницький характер Федеральних Зборів означає, що він складається з громадян, обраних народом.

У Державну Думу обирається 450 депутатів. 225 депутатів обираються по одномандатних виборчих округах (один округ - один депутат), на які розділена територія РФ. Ще 225 депутатів обираються по федеральному виборчому округу пропорційно числу голосів, поданих за федеральні списки кандидатів у депутати (так звані «партійні списки»), висунутих політичними партіями. Федеральний виборчий округ дорівнює території РФ.

Державна Дума обирається, як і Президент, на 4 роки. Депутатом Державної Думи може бути обраний громадянин РФ, який досяг 21 року і має право брати участь у виборах. Одне і те ж особа не може одночасно бути членом Ради Федерації і депутатом Державної Думи. Депутат Державної Думи не може бути депутатом інших представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Рада Федерації формується з представників суб'єктів РФ - по одному від законодавчого (представницького) і вищого виконавчого органу державної влади кожного суб'єкта РФ. При цьому законодавчий орган може обрати свого представника самостійно, в той час як рішення про призначення представника від виконавчого органу набирає чинності тільки в тому випадку, якщо дві третини від загального числа депутатів законодавчого органу не проголосують проти цього призначення. Повноваження членів Ради Федерації можуть бути припинені достроково обраний (призначений) їх органом.

Призначення Федеральних Зборів як законодавчого органу полягає в тому, що одна з його палат - Державна Дума - приймає, а інша - Рада Федерації - схвалює прийняті федеральні закони. Рада Федерації не має права сам приймати закони.

Державна Дума може бути розпущена Президентом, якщо запропонована ним кандидатура Голови Уряду трикратно відхиляється (причому кандидатурою всі три рази може бути одна особа), а також якщо виражається недовіру Уряду. У разі розпуску Державної Думи Президент призначає дату виборів з тим, щоб новообрана Державна Дума зібралася пізніше ніж через чотири місяці з моменту розпуску. Державна Дума не може бути розпущена з моменту висунення нею звинувачення проти Президента до прийняття відповідного рішення Радою Федерації. Державна Дума не може бути розпущена в період дії на всій території РФ воєнного чи надзвичайного стану, а також протягом шести місяців до закінчення терміну повноважень Президента.

Можливість розпуску Ради Федерації Конституція не передбачає.

Палати Федеральних Зборів засідають окремо. Для підвищення ефективності своєї діяльності кожна з палат Федеральних Зборів утворює з числа своїх членів (депутатів) комітети і комісії.

Уряд здійснює виконавчу владу РФ (ст. 110 Конституції). Воно є колегіальним органом, який очолює єдину систему виконавчої влади в РФ.

Уряд складається з Голови Уряду, його заступників і федеральних міністрів, які призначаються і звільняються з посади Президентом. Звільнення з посади Голови Уряду тягне за собою відставку всього Уряду.

Уряд розробляє федеральний бюджет і забезпечує його виконання; також забезпечує проведення в РФ єдиної фінансової політики, єдиної державної політики в галузі культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, екології; управляє федеральної

154

8

власністю; здійснює інші повноваження, покладені на нього Конституцією Росії, федеральними законами, указами Президента.

Уряд може подати у відставку, яка приймається або відхиляється Президентом. Президент сам може прийняти рішення про відставку Уряду. Перед новообраним Президентом Уряд складає свої повноваження.

Керівництво окремими галузями державної, господарської, соціально-культурного життя здійснюють федеральні органи виконавчої влади: міністерства, комітети, служби, агентства. Положення про ці органи затверджуються або Президентом, або Урядом. Їх структура і повноваження покликані забезпечити реалізацію норм Конституції, федеральних законів, указів Президента і постанов Уряду.

Судова влада в РФ здійснюється за допомогою конституційного, цивільного, адміністративного та кримінального судочинства (ст. 118 Конституції). Створення надзвичайних судів не допускається.

Судами суб'єктів РФ вважаються їх конституційні (в республіках) та статутні (в інших суб'єктах РФ) суди, а також світові судді, які є судами загальної юрисдикції. Всі інші суди в РФ ставляться до федеральним судам.

 Конституційний Суд є постійно діючим самостійним судовим органом конституційного контролю. Він складається з дев'ятнадцяти суддів, які призначаються на посаду Радою Федерації за поданням Президента. Конституційний Суд має право здійснювати свою діяльність за наявності в його складі не менше трьох чвертей від загальної кількості суддів. 

 Конституційний Суд вирішує справи про відповідність Конституції федеральних законів; нормативних актів Президента та Уряду, Ради Федерації та Державної Думи; нормативних актів суб'єктів РФ; договорів між органами державної влади РФ і її суб'єктів; не вступили в силу міжнародних договорів РФ. Конституційний Суд вирішує спори про компетенцію між федеральними органами державної влади; між органами державної влади РФ і її суб'єктів, між вищими державними органами суб'єктів РФ. Конституційний Суд дає тлумачення Конституції; за скаргами громадян та з запитами судів перевіряє конституційність закону, застосованого чи підлягає застосуванню в конкретній справі (ст. 125). 

 Конституційний Суд не є вищою інстанцією по відношенню до конституційних (статутних) судів суб'єктів РФ і яким-небудь іншим судам. Він вирішує виключно питання права і при здійсненні конституційного судочинства повинен утримуватися від встановлення і дослідження фактичних обставин справи у всіх випадках, коли це входить до компетенції інших судів чи інших органів. Рішення Конституційного Суду є остаточними, не підлягають оскарженню, набирають чинності негайно після проголошення, діють безпосередньо і не вимагають підтвердження іншими органами та посадовими особами. 

 Верховний Суд РФ є найвищим судовим органом у цивільних, кримінальних, адміністративних та інших справах, що підсудні судам загальної юрисдикції, здійснює судовий контроль за їх діяльністю, дає роз'яснення з питань судової практики (ст. 126 Конституції). Верховний Суд РФ є вищою інстанцією по відношенню до верховним судам республік, крайовим (обласним) судам, судам міст федерального значення, судам автономної області і автономних округів, військовим судам військових округів, флотів, видів і груп військ. 

 Вищий Арбітражний Суд РФ є найвищим судовим органом з вирішення економічних та інших справ (спорів), розглянутих арбітражними судами (в основному між юридичними особами), здійснює судовий контроль за їх діяльністю і дає роз'яснення з питань судової практики (ст. 127 Конституції). Вищий Арбітражний Суд РФ є вищою інстанцією по відношенню до інших арбітражним судам РФ. 

 Судді Конституційного, Верховного та Вищого Арбітражного судів РФ призначаються Радою Федерації за поданням Президента. 

 Система органів державної влади суб'єктів РФ згідно з ч. 1 ст. 77 Конституції встановлюється ними самостійно відповідно до основами конституційного ладу РФ і Федеральним законом «Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації». Вона включає в себе, як правило, президента (в республіці в складі РФ); законодавчий (представницький) орган - думу або збори; органи виконавчої влади (уряд, міні 

8

 157 

 стерства). Суб'єкти РФ можуть (але не зобов'язані) створювати свої конституційні (статутні) суди. За своїм статусом, повноваженнями, порядку створення та діяльності органів державної влади суб'єктів РФ в чому нагадують федеральні органи державної влади. 

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "10.3. Конституційне будова системи органів державної влади в Російській Федерації"
  1. Глава восьма. ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ
      конституційному, періоду розвитку монархії (1905-1912 рр..). А політичні, демократичні перетворення на землі, проведені в ході Лютневої революції 1917 року (передача землі тим, хто її обробляє, що почалася ліквідація великого поміщицького землеволодіння) проходять паралельно з демократичним перетвореннями у формі правління, політичному режимі Російської держави.
  2. Глава дванадцята. ФОРМА ПРАВА
      конституційні (органічні) закони, звичайні закони, федеральні закони і закони суб'єктів федерації. У монархічних формах правління існує і така форма закону, як указ монарха (царя, короля, імператора і т.д.). Сукупність законів складає законодавство. Знову ж - поняття законодавства вживається у вузькому, точному сенсі саме як система законів і в широкому - як система
  3. 2. Форма правління: поняття та види
      конституційно-правовий інститут, організація влади, яка характеризується її формальним джерелом; структура і правове становище вищих органів влади (глава держави, парламент, уряд), а також встановлений порядок взаємовідносин між ними. Основним у понятті форми правління є організація верховної влади держави і порядок її утворення. Головним, визначальним
  4. 2. Структура норми права
      конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави »(ч. 3 ст. 55 Конституції Російської Федерації). У даному випадку диспозиція діє при настанні одного з умов. Обмеження прав людини федеральним законом можливо чи тоді, коли це необхідно для зашиті основ конституційного ладу, або для
  5. 2. Правові екологічні вимоги
      конституційних прав в області охорони навколишнього середовища - права на сприятливе навколишнє середовище, достовірну інформацію про її стан і на відшкодування шкоди, заподіяної його здоров'ю або майну екологічним правопорушенням. Законом «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачаються гарантії та правові механізми реалізації фундаментних конституційних прав громадян у галузі охорони
  6. 61. Конституційно-правовий статус країв, областей, міст федерального значення
      конституційно-правовий статус краю, області, міста федерального значення; організацію державної влади, порядок нормотворчої діяльності; адміністративно-територіальний поділ і організацію місцевого самоврядування. Краю, області, міста федерального значення розташовують своєю територією, яка не може бути змінена без їх згоди. Межі між ними та іншими суб'єктами
  7. 4. Зміст, рушійні сили і етапи визвольного руху в X IX столітті
      конституційного ладу, стрижнем якого має бути система виборних законодавчих органів та запровадження у життя принципу поділу влади: законодавчої, виконавчої та судової. Само собою зрозуміло, що населення Росії мало отримати всі необхідні людині свободи: свободу слова, друку, зборів, совісті, віросповідання і т.д. Кінцевою метою було досягнення цивільних,
  8. 8. Російський консерватизм другої половини X IX в.
      конституційних почав, обмеження самодержавства, «довершення Великих реформ» Олександра II - створення народовладні органу. Тому-то вітчизняні консерватори і діяли дуже активно, намагаючись захистити необмежену монархію, обгрунтувати її як єдино можливу форму влади в Росії. І якщо росіяни ліберали багато брали у західних «братів», підкреслюючи європейське лідерство в
  9. 9. Реформи і контрреформи в X IX столітті
      конституційного обмеження самодержавства («революція згори»); революційний переворот силами демократичної інтелігенції при опорі на соціальний протест пригноблених мас або за допомогою змови. Боротьба думок, програм, пропозицій в рамках цих альтернатив відображала погляди різних соціальних сил, груп і зумовила постійні коливання і зигзаги при спробах здійснити реформи. Особлива
  10. Поняття арбітражного процесу, арбітражна процесуальна форма
      конституційним закріпленням висунутої теоретичної посилки. 3. На думку Д. Фурсова, арбітражне процесуальне право слід визначити як дублюючу галузь права. Предметом дублювання є правовідносини, маю-щие цивільний процесуальний характер. Крім того, ар-арбітражного процесуальне право, вимушено повторюючи норми цивільного процесуального права, намагається інакше
© 2014-2022  ibib.ltd.ua