Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Корпоративне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоАдвокатура Росії → 
« Попередня Наступна »
Бойков А.Д., Капінус Н.І.. Адвокатура Росії: Навчальний посібник. - М.: Інститут міжнародного права та економіки імені А.С. Грибоєдова -. 376 с., 2000 - перейти до змісту підручника

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА (прийнята постановою ВР УРСР від 22 Листопад 1991)

Стверджуючи права і свободи людини, її честь і гідність як вищу цінність суспільства і держави, відзначаючи необхідність приведення законодавства РРФСР у відповідність із загальновизнаними міжнародною спільнотою стандартів прав і свобод людини, Верховна Рада РРФСР приймає цю Декларацію.

Стаття 1

(1) Права і свободи людини належать їй від народження.

(2) Загальновизнані міжнародні норми, які стосуються прав людини, мають перевагу перед законами РРФСР і безпосередньо породжують права і обов'язки громадян РРФСР.

Стаття 2

(1) Перелік прав і свобод, закріплених цією Декларацією, не є вичерпним і не применшує інших прав і свобод людини і громадянина.

(2) Права і свободи людини і громадянина можуть бути обмежені законом тільки в тій мірі, в якій це необхідно в метою захисту конституційного ладу, моральності, здоров'я, законних прав та інтересів інших людей в демократичному суспільстві.

Стаття 3

(1) Всі рівні перед законом і судом.

(2) Рівність прав і свобод гарантується державою незалежно від раси, національності, мови, соціального походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, належності до громадських об'єднань, а також інших обставин.

(3) Чоловік і жінка мають рівні права і свободи.

(4) Особи, винні у порушенні рівноправності громадян, притягаються до відповідальності на підставі закону.

Стаття 4

(1) Здійснення людиною своїх прав і свобод не повинно порушувати права і свободи інших осіб.

(2) Забороняється використання прав і свобод для насильницької зміни конституційного ладу, розпалювання расової, національної, класової, релігійної ненависті, для пропаганди насильства та війни.

Стаття 5

(1) Кожен має право на придбання і припинення громадянства Російської Федерації відповідно до закону РРФСР.

(2) Громадянин РРФСР не може бути позбавлений громадянства Російської Федерації або висланий за її межі.

(3) Громадянин РРФСР не може бути виданий іншій державі інакше як на підставі закону або міжнародного договору РРФСР або СРСР.

(4) Росія гарантує своїм громадянам захист і заступництво її межами.

Стаття 6

Особи, які не є громадянами РРФСР і законно знаходяться на її території, користуються правами і свободами, а також несуть обов'язки громадян РРФСР, за винятками, встановленими Конституцією, законами та міжнародними договорами РРФСР або СРСР. Особа не може бути позбавлена ??почесного громадянства або представленим політичного притулку на території РРФСР без згоди Верховної Ради РРФСР.

Стаття 7

Кожен має право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Держава прагне до повного скасування смертної кари. Смертна кара надалі до її скасування може застосовуватися як виняткової міри покарання за особливо тяжкі злочини лише за вироком суду за участю присяжних.

Стаття 8

(1) Кожен має право на свободу та особисту недоторканність.

(2) Затримання може бути оскаржено в судовому порядку.

(3) Висновок під варту і позбавлення волі допускаються виключно на підставі судового рішення в порядку, передбаченому законом.

(4) Ніхто не може бути підданий катуванню, насильству, іншому жорстокому або принижуючому людську гідність поводженню чи покаранню. Ніхто не може бути без її вільної згоди піддана медичним, науковим чи іншим дослідам.

Стаття 9

(1) Кожен має право на недоторканність його приватного життя, на таємницю листування, телефонних переговорів, телеграфних та інших повідомлень. Обмеження цього права допускається лише відповідно до закону на підставі судового рішення.

(2) Кожен має право на повагу і захист його честі та гідності.

(3) Збір, зберігання, використання та поширення інформації про приватне життя особи без його згоди не допускаються, за винятком випадків, зазначених у законі.

Стаття 10

(1) Кожен має право на житло. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений житла.

(2) Держава заохочує житлове будівництво, сприяє реалізації права на житло.

(3) Житло малозабезпеченим громадянам надається безкоштовно або на пільгових умовах з державних і муніципальних житлових фондів.

Стаття 11

(1) Житло недоторканно. Ніхто не має права проникати в житло проти волі що у ньому осіб.

(2) Обшук і інші дії, вчинені з проникненням у житло, допускаються на підставі судового рішення . У випадках, що не терплять зволікань, можливий інший, встановлений законом порядок, що передбачає обов'язкову подальшу перевірку судом законності цих дій.

Стаття 12

(1) Кожен має право на свободу пересування, вибір місця перебування і проживання в межах Російської Федерації.

(2) Громадянин РРФСР має право вільно виїжджати за її межі і безперешкодно повертатися.

(3 ) Обмеження цих прав допускається тільки на підставі закону.

Стаття 13

(1) Кожен має право на свободу думки, слова, а також на безперешкодне вираження своїх думок і переконань. Ніхто не може бути примушений до вираження своїх думок і переконань.

(2) Кожен має право шукати, одержувати і вільно поширювати інформацію. Обмеження цього права можуть встановлюватися законом лише в цілях охорони особистої, сімейної , професійної, комерційної та державної таємниці, а також моральності. Перелік відомостей, що становлять державну таємницю, встановлюється законом.

Стаття 14

Кожному гарантується свобода совісті, віросповідання, релігійної або атеїстичної діяльності. Кожен має право вільно сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, вибирати, мати і поширювати релігійні або атеїстичні переконання і діяти відповідно до них за умови дотримання закону.

Стаття 15

Кожен громадянин РРФСР, переконанням якого суперечить несення військової служби, має право на її заміну виконанням альтернативних цивільних обов'язків у порядку, встановленому законом.

Стаття 16

(1) Кожен має право вільно визначати свою національну приналежність. Ніхто не повинен бути примушений до визначення і вказівкою його національної приналежності.

(2) Кожен має право на користування рідною мовою, включаючи навчання та виховання на рідною мовою.

(3) Образа національної гідності людини переслідується за законом.

Стаття 17

Громадяни РРФСР мають право брати участь в управлінні справами суспільства і держави як безпосередньо, так і через своїх представників, вільно обираються на основі загального рівного виборчого права при таємному голосуванні.

Стаття 18

Громадяни РРФСР мають рівне право доступу до будь-яких посад в державних органах відповідно до своєї професійної підготовкою та без будь-якої дискримінації. Вимоги, що пред'являються до кандидата на посаду державного службовця, обумовлюються виключно характером посадових обов'язків.

Стаття 19

Громадяни РРФСР вправі збиратися мирно і без зброї, проводити мітинги, вуличні ходи, демонстрації і пікетування за умови попереднього повідомлення влади.

Стаття 20

Громадяни РРФСР мають право на об'єднання. Обмеження цього права може бути встановлено тільки рішенням суду на підставі закону.

Стаття 21

Громадяни РРФСР мають право направляти індивідуальні та колективні звернення до державні органи та посадовим особам, які в межах своєї компетенції зобов'язані розглянути ці звернення, прийняти по них рішення і дати вмотивовану відповідь у встановлений законом термін.

Стаття 22

( 1) Кожен має право бути власником, тобто має право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном та іншими об'єктами власності як індивідуально, так і спільно з іншими особами. Право успадкування гарантується законом.

(2) Кожен має право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом.

Стаття 23

(1) Кожен має право на працю, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, а також право розпоряджатися своїми здібностями до праці і обирати професію і рід занять.

(2) Кожен має право на умови праці, що відповідають вимогам безпеки та гігієни, на рівну винагороду за рівну працю без якої б то не було дискримінації і не нижче встановленого законом мінімального розміру.

(3) Кожен має право на захист від безробіття.

(4) Примусова праця заборонена.

Стаття 24.

(1) Кожен працівник має право на відпочинок.

(2) Працюючим за наймом гарантуються встановлені законом тривалість робочого часу, щотижневі вихідні дні, святкові дні, оплачувану щорічну відпустку, скорочений робочий день для ряду професій і робіт.

Стаття 25

(1) Кожен має право на кваліфіковану медичну допомогу в державній системі охорони здоров'я. Держава вживає заходів, спрямованих на розвиток усіх форм надання медичних послуг, включаючи безкоштовне і платне медичне обслуговування, а також медичне страхування; заохочує діяльність, що сприяє екологічному благополуччю, зміцненню здоров'я кожного, розвитку фізичної культури і спорту.

(2) Приховування державними посадовими особами фактів та обставин, що створюють загрозу життю і здоров'ю людей, переслідується за законом.

Стаття 26

(1 ) Кожен має право на соціальне забезпечення за віком, у разі втрати працездатності, втрати годувальника та в інших, встановлених законом випадках.

(2) Пенсії, допомоги та інші види соціальної допомоги повинні забезпечувати рівень життя, не нижче встановленого законом прожиткового мінімуму.

(3) Держава розвиває систему соціального страхування і забезпечення.

(4) Заохочується створення громадських фондів соціального забезпечення і добродійність.

Стаття 27

(1) Кожен має право на освіту.

(2) Гарантується загальнодоступність і безкоштовність освіти в межах державного освітнього стандарту. Основне освіта обов'язкова.

Стаття 28

Держава забезпечує захист материнства і дитинства, права дітей, інвалідів, розумово відсталих осіб, а також громадян, які відбули покарання в місцях позбавлення волі та які потребують соціальної підтримки.

Стаття 29

(1) Свобода художньої, наукової і технічної творчості, досліджень і викладання, а також інтелектуальна власність охороняються законом.

(2) Визнається право кожного на участь у культурному житті і користування установами культури.

Стаття 30

Кожен має право захищати свої права, свободи і законні інтереси всіма способами, що не суперечать закону.

Стаття 31

Державні органи, установи та посадові особи зобов'язані забезпечити кожному можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права і свободи, якщо інше не передбачено законом.

Стаття 32

Кожному гарантується судовий зашита його прав і свобод. Рішення і дії посадових осіб, державних органів і громадських організацій, потягли за собою порушення закону або перевищення повноважень, а також ущемляють права громадян, можуть бути оскаржені до суду.

 Стаття 33 

 Права жертв злочинів і зловживань владою охороняються законом. Держава забезпечує їм доступ до правосуддя та якнайшвидшу компенсацію за завдану шкоду. 

 Стаття 34 

 (1) Кожен обвинувачений в кримінальному злочині вважається невинним, поки його винність не буде доведена в передбаченому законом порядку і встановлено що набрало законної сили вироком компетентного, незалежного та неупередженого суду. Обвинувачений не зобов'язаний доводити свою невинність. Непереборні сумніви у винуватості особи тлумачаться на користь обвинуваченого. 

 (2) Кожен засуджений за кримінальний злочин має право на перегляд вироку вищестоящою судовою інстанцією в порядку, встановленому законом, а також право просити про помилування або пом'якшення покарання. 

 (3) Ніхто не повинен двічі нести кримінальну чи іншу відповідальність за одне й те саме правопорушення. 

 (4) Зізнаються що не мають юридичної сили докази, отримані з порушенням закону. 

 Стаття 35 

 (1) Закон, що встановлює або обтяжуючий відповідальність особи, зворотної сили не має. Ніхто не може нести відповідальність за дії, які в момент їх вчинення не визнавалися правопорушенням. Якщо після вчинення правопорушення відповідальність за нього усунена або пом'якшена, застосовується новий закон. 

 (2) Закон, що передбачає покарання громадян або обмеження їх прав, набуває чинності тільки після його опублікування в офіційному порядку. 

 Стаття 36 

 Ніхто не зобов'язаний свідчити проти себе самого, свого чоловіка або близьких родичів, коло яких визначається законом. Законом можуть встановлюватися й інші випадки звільнення від обов'язку давати свідчення. 

 Стаття 37 (1)

 Кожному гарантується право на користування кваліфікованою юридичною допомогою. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безкоштовно. 

 (2) Кожне затримане, укладену під варту або обвинувачувана у вчиненні злочину особа має право користуватися допомогою адвоката (захисника) з моменту відповідно затримання, взяття під варту або пред'явлення звинувачення. 

 Стаття 38 

 Кожен має право на відшкодування державою будь-якої шкоди, заподіяної незаконними діями державних органів та їх посадових осіб при виконанні службових обов'язків. 

 Стаття 39 

 Тимчасове обмеження прав і свобод людини і громадянина допускається в разі введення надзвичайного стану на підставах і в межах, що встановлюються законом РРФСР. 

 Стаття 40 

 (1) Парламентський контроль за додержанням прав і свобод людини і громадянина в Російській Федерації покладається на Парламентського уповноваженого з прав людини. 

 (2) Парламентський уповноважений з прав людини призначається Верховною Радою РРФСР строком на 5 років, підзвітний йому і володіє тією ж недоторканністю, що і народний депутат РРФСР. (2)

 Повноваження Парламентського уповноваженого з прав людини та порядок їх здійснення встановлюються законом. 

 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА (прийнята постановою ВР УРСР від 22 листопада 1991 р.)"
  1.  Глава восьма. ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ
      правління та її еволюція на сучасному етапі. Основні зовнішні та внутрішні функції Радянської держави, їх еволюція. Форма правління, національно-державний і адміністративно-територіальний устрій, політичний режим сучас-ного Російської держави. Функції і апарат Російської держави на сучасному етапі. Політичні, структурні і територіальні характеристики
  2.  4.1. Система джерел права в Російській Федерації
      декларації: Декларація про державний суверенітет РРФСР від 12 червня 1990 р., Декларація про мови народів Росії від 25 жовтня 1991 р., Декларація прав і свобод людини і громадянина від 22 листопада 1991 р. У них формулюються принципи, обов'язкові для всього правового розвитку держави . Вони передували прийняттю Конституції і багато в чому вплинули на її утримання. Характеризуючи джерела
  3.  Злочини у сфері економічної діяльності
      декларації або вчинення інших дій (в'їзд фізичної особи, що виїжджає з Російської Федерації, в зону митного контролю, в'їзд автотранспортного засобу в пункт пропуску через державний кордон Російської Федерації з метою вибуття його з митної території Російської Федерації та ін), передбачених Митним кодексом, до фактичного перетину товарами або транспортними
  4.  § 1. Значення, характерні риси, правове регулювання
      декларації «Про державний суверенітет РРФСР» (ст. 13), прийнятої З'їздом народних депутатів РРФСР в 1990 р. Це принципове положення було підтверджено Конституцією Російської Федерації 1993 р. Використовувана Конституцією РФ і Федеральним конституційним законом «Про судову систему Російської Федерації» формула «судова влада »представляє нині короткий вираз
  5.  3.3. ОХОРОНА ГРОМАДСЬКОГО ПОРЯДКУ ТА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГРОМАДСЬКОЇ БЕЗПЕКИ ПРИ ПРОВЕДЕННІ МАСОВИХ ЗАХОДІВ І НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ
      правових нормах. Громадський порядок та його охорона в нормальних умовах пов'язані головним чином з перебуванням людей в громадських місцях, забезпеченням при цьому спокою, особистої і майнової безпеки громадян. А в умовах виникнення надзвичайних ситуацій громадський порядок та його охорона пов'язані насамперед із захистом населення від негативних наслідків НС, забезпеченням дій
  6.  2. Проблеми науки і культури
      декларації прав людини », прийнятої ООН в 1948 році. Головними вимогами правозахисників були: свобода особистості; відновлення прав репресованих народів; право націй на самовизначення; вільний в'їзд і виїзд для всіх бажаючих; гласність і т.д. Методи, якими діяв А.Д. Сахаров і його прихильники, були самі лояльні: листи в ЦК КПРС і особисто Л.І. Брежнєву, звернення до конгресу
  7.  Квиток № 5. 1.Понятие і зміст Конституції
      правопорядку, а також це політ. документ, бо він регулює політ. відносини в суспільстві. К. - поза ідеологією. Під конституцією розуміють основ. закон держави, що має вис. юрид. силу. Цей закон закріплює основні принципи держ. ладу, вищі правові гарантії прав і свобод людини і громадянина, а також структуру і взаємовідношення органів державної влади і управління. К. тісно пов'язані
  8.  § 1. Цивільне законодавство та його система
      права знаходять своє вираження в статтях різних правових нормативних актів (надалі - нормативні акти або правові акти), які прийнято іменувати джерелами цивільного права. Зазначені нормативні акти в сукупності утворюють цивільне законодавство. Разом з тим слід мати на увазі, що в ЦК поняття "цивільне законодавство" використовується у вузькому сенсі. Стаття 3 ГК.
  9.  Квиток № 5. 1.Понятие і зміст Конституції
      правопорядку, а також це політ. документ, бо він регулює політ. відносини в суспільстві. К. - поза ідеологією. Під конституцією розуміють основ. закон держави, що має вис. юрид. силу. Цей закон закріплює основні принципи держ. ладу, вищі правові гарантії прав і свобод людини і громадянина, а також структуру і взаємовідношення органів державної влади і управління. К. тісно пов'язані
  10.  § 4. Розпад СРСР і утворення Співдружності Незалежних Держав
      декларації про суверенітет прийняли Узбекистан, Молдова, Україна, Білорусія, Туркменія, Вірменія, Таджикистан і Казахстан. Поки мова йшла про суверенітет у складі СРСР. Але логіка розвитку національного руху підштовхувала до радикального вирішення - повної незалежності. Суверенізація Росії поклала початок двостороннім зв'язкам республік в обхід союзного центру. 28 липня на зустрічі в Юрмалі з
  11.  § 1. Поняття і джерела екологічного права
      деклараціях, хартіях, пактах та інших актах такого роду, прийнятих міжнародними організаціями та конференціями. Національне екологічне право встановлюється державами самостійно та закріплюється в різних джерелах, в першу чергу, в законах. Джерела екологічного права мають ряд особливостей. По-перше, п. «до» ст. 72 Конституції Російської Федерації встановлено, що
  12.  51. Правовий самозахист особистості
      праві захищати свої права і свободи всіма способами, не забороненими законом. Крім того, кожному гарантується судовий захист його прав і свободи; рішення і дії (або бездіяльність) органів державної влади, органів місцевого самоврядування громадських об'єднань і посадових осіб можуть бути оскаржені до суду; кожен має право відповідно до міжнародних договорів Російської Федерації