Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Лекція друга. Закон і керування в абсолютній монархії |
||
Історія абсолютних монархій підтверджує ту думку, що при змішуванні влади законодавчої та урядової державне управління не може стати підзаконним. Зосереджуючи у своїй особі разом з владою управління і влада законодавчу, абсолютний монарх зовсім мимоволі уникав пов'язаності законом у справах державного управління, які повинні були б вирішуватися за законом. У нас, в Росії, спроби пов'язати управління законом робилися з другої половини XVIII століття. У маніфесті Катерини II про вибір депутатів до комісії для твору Уложення 1766 було висловлено намір уряду про те, "щоб і в нащадки кожне державне місце мало свої межі і закони до дотримання доброго в усьому порядку". Маніфест 1 січня 1810 про утворення Державної Ради знову говорить про бажання уряду "у міру освіти і розширення громадських справ засновувати поступово образ управління на твердих і непременяемих підставах закону". В Основних Законах 1832 це положення урядової програми зводиться в принцип діючого права: "Імперія Російська управляється на твердих підставах позитивних законів, установ і статутів, від Самодержавної Влада вихідних" (ст. 47). Однак за відсутності організаційного відокремлення законодавства від управління це початок насправді не було скільки послідовно проведено. Государ поєднував у своїй особі всю повноту та законодавчої та урядової влади. І він, природно, уникав пов'язаності законом в тих актах управління, які виходили безпосередньо від нього (це т. зв. Акти верховного управління). Раз закон-загальне правило, то конкретні справи, які підходять під це правило, мали б вирішуватися за законом. Насправді встановився інший порядок, з яким нас знайомить ст. 70 старих Основних Законів (за вид. 1892 р.): "Найвищий указ, у приватній справі послідував, або особливо на який-небудь рід справ відбувся, по сему саме справі або роду справ скасовує дію законів загальних". Завдяки поєднанню влади початок подзаконность втрачало силу і в таких актах управління, що не виходили безпосередньо від Государя (акти підлеглого управління). Установа Міністерств постановляє: "але вважати перевищенням влади, коли міністр особливо да-якої випадок був Верховної Владою уповноважений" (ст. Подзаконность актів управління за чинним праву Основні Закони 23 квітня 1906 виразно провели у нас організаційневідокремлення законодавчої влади від влади управління. Згідно ст. 7, "Государ Імператор здійснює законодавчу владу в єднанні з Державною Радою та Державною Думою". І разом з тим, як визначає ст. 86, "ніякий новий закон не може послідувати без схвалення Державної Ради і Державної Думи і восприять силу без затвердження Государя Імператора". Таким чином влада законодавча може здійснюватися не інакше, як за участю народного представництва, тоді як "влада управління в усьому її обсязі належить Государю Імператору" (ст. 10). З відокремленням органів законодавства від управління Найвища воля узгоджуватися в управлінні Імперією Російської з законом отримує дійсну можливість здійснитися. Звичайно, для зміцнення законності в державному управлінні необхідні, як буде далі з'ясовано, ще й інші умови, але, в усякому разі, наріжний камінь для цієї мети у нас покладено. Початок законності проводиться нашим чинним законодавством, за загальним правилом, як у верховному управлінні, так само і в справах підлеглого управління. Для найважливіших справ верховного управління початок подзаконность у нас визначається в ст. 11 Основних Законів: "Укази для влаштування та приведення в дію різних частин державного управління" (т. зв. Організаційні укази), "а так само веління, необхідні для виконання законів" (виконавчі укази), Государ, в порядку верховного управління, видає " відповідно до законів ". Право диспенсації Право диспенсації, в сенсі влади монарха дозволяти, за своїм розсудом, відступу від закону, наші Основні Закони усувають. "Доки новим законом позитивно не скасований закон існуючий, він зберігає повну свій силу", визначає ст. 94. З цим початком робиться несумісним правило старого укладу про те, що Найвищий указ скасовує по тій справі, за яким він пішов, дію законів загальних: колишня ст. 70 Осн. Зак. 1892 г, пропускається в Основних Законах 1906 Також послідовно виключається і ст. 209 Учр. Мін. в Продовженні до Зводу Законів 1906 В даний час Государ в праві давати диспенсації тільки в тих випадках, коли, він на це особливо уповноважений законом. Справи по диспенсації, що підлягали раніше веденню Комітету Міністрів, тепер, зі скасуванням Комітету Міністрів за указом 23 квітня 1906, віднесені у нас до відомства Ради Міністрів. До числа цих справ належать, між іншим, справи про призначення підвищених пенсій, про затвердження статутів акціонерних компаній і недо. ін
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Лекція друга. Закон і керування в абсолютній монархії" |
||
|