Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Вексельне право / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Корпоративне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоАдміністративне право Росії і зарубіжних країн → 
« Попередня Наступна »
Єлістратов А.І. Адміністративне право, 1911 - перейти до змісту підручника

Лекція друга. Закон і керування в абсолютній монархії

Історія абсолютних монархій підтверджує ту думку, що при змішуванні влади законодавчої та урядової державне управління не може стати підзаконним. Зосереджуючи у своїй особі разом з владою управління і влада законодавчу, абсолютний монарх зовсім мимоволі уникав пов'язаності законом у справах державного управління, які повинні були б вирішуватися за законом. У нас, в Росії, спроби пов'язати управління законом робилися з другої половини XVIII століття. У маніфесті Катерини II про вибір депутатів до комісії для твору Уложення 1766 було висловлено намір уряду про те, "щоб і в нащадки кожне державне місце мало свої межі і закони до дотримання доброго в усьому порядку". Маніфест 1 січня 1810 про утворення Державної Ради знову говорить про бажання уряду "у міру освіти і розширення громадських справ засновувати поступово образ управління на твердих і непременяемих підставах закону". В Основних Законах 1832 це положення урядової програми зводиться в принцип діючого права: "Імперія Російська управляється на твердих підставах позитивних законів, установ і статутів, від Самодержавної Влада вихідних" (ст. 47).

Однак за відсутності організаційного відокремлення законодавства від управління це початок насправді не було скільки послідовно проведено. Государ поєднував у своїй особі всю повноту та законодавчої та урядової влади. І він, природно, уникав пов'язаності законом в тих актах управління, які виходили безпосередньо від нього (це т. зв. Акти верховного управління). Раз закон-загальне правило, то конкретні справи, які підходять під це правило, мали б вирішуватися за законом. Насправді встановився інший порядок, з яким нас знайомить ст. 70 старих Основних Законів (за вид. 1892 р.): "Найвищий указ, у приватній справі послідував, або особливо на який-небудь рід справ відбувся, по сему саме справі або роду справ скасовує дію законів загальних". Завдяки поєднанню влади початок подзаконность втрачало силу і в таких актах управління, що не виходили безпосередньо від Государя (акти підлеглого управління). Установа Міністерств постановляє: "але вважати перевищенням влади, коли міністр особливо да-якої випадок був Верховної Владою уповноважений" (ст.

209), Найвища уполномочие відкривало повну можливість не рахуватися в державному управлінні з вимогами закону. До того ж практика тлумачила це право монарха дозволять відступу від закону (право диспенсації) досить широко: якщо уполномочия на відступи від закону не було дано вперед, достатньо було потім отримати схвалення неправомірної дії, і посадова особа, що переступили закон, уникало будь-якої відповідальності. Таким чином всяке протизаконне дію урядового органу Найвищим уповноваженням і навіть наступним схваленням могло бути звернено по колишньому нашим законодавством в правомірний акт управління.

Подзаконность актів управління за чинним праву

Основні Закони 23 квітня 1906 виразно провели у нас організаційневідокремлення законодавчої влади від влади управління. Згідно ст. 7, "Государ Імператор здійснює законодавчу владу в єднанні з Державною Радою та Державною Думою". І разом з тим, як визначає ст. 86, "ніякий новий закон не може послідувати без схвалення Державної Ради і Державної Думи і восприять силу без затвердження Государя Імператора". Таким чином влада законодавча може здійснюватися не інакше, як за участю народного представництва, тоді як "влада управління в усьому її обсязі належить Государю Імператору" (ст. 10).

З відокремленням органів законодавства від управління Найвища воля узгоджуватися в управлінні Імперією Російської з законом отримує дійсну можливість здійснитися. Звичайно, для зміцнення законності в державному управлінні необхідні, як буде далі з'ясовано, ще й інші умови, але, в усякому разі, наріжний камінь для цієї мети у нас покладено.

Початок законності проводиться нашим чинним законодавством, за загальним правилом, як у верховному управлінні, так само і в справах підлеглого управління. Для найважливіших справ верховного управління початок подзаконность у нас визначається в ст. 11 Основних Законів: "Укази для влаштування та приведення в дію різних частин державного управління" (т. зв. Організаційні укази), "а так само веління, необхідні для виконання законів" (виконавчі укази), Государ, в порядку верховного управління, видає " відповідно до законів ".

Такі ж правила ми маємо в Основних Законах і для підлеглого управління. Так, за ст. 10, у справах управління підлеглого певна ступінь влади довіряється від Государя, "відповідно до закону", підметом місцях і особам, "чинним Його Ім'ям і по Його велінням". Зв'язуючи себе цим застереженням "відповідно до закону", Государ висловлює свій Найвищу волю не уповноважував органів підлеглого управління в порушення законів. Органи підлеглого управління в праві видавати укази у розвиток і заповнення закону (т. зв. Розпорядчі укази), але не інакше, як на підставі особливого на те уполномочия законом, і з тим, щоб і за своїм змістом видавані ними укази залишалися в межах закону . Ці вимоги виражені у нас в ст. 122 Основних Законів: "Обов'язкові постанови, інструкції та розпорядження, що видаються Радою Міністрів, міністрами та главноуправляющего окремими частинами, а також іншими, на те законом уповноваженими, встановленнями, не повинні суперечити законам".

Право диспенсації

Право диспенсації, в сенсі влади монарха дозволяти, за своїм розсудом, відступу від закону, наші Основні Закони усувають. "Доки новим законом позитивно не скасований закон існуючий, він зберігає повну свій силу", визначає ст. 94. З цим початком робиться несумісним правило старого укладу про те, що Найвищий указ скасовує по тій справі, за яким він пішов, дію законів загальних: колишня ст. 70 Осн. Зак. 1892 г, пропускається в Основних Законах 1906 Також послідовно виключається і ст. 209 Учр. Мін. в Продовженні до Зводу Законів 1906

В даний час Государ в праві давати диспенсації тільки в тих випадках, коли, він на це особливо уповноважений законом. Справи по диспенсації, що підлягали раніше веденню Комітету Міністрів, тепер, зі скасуванням Комітету Міністрів за указом 23 квітня 1906, віднесені у нас до відомства Ради Міністрів. До числа цих справ належать, між іншим, справи про призначення підвищених пенсій, про затвердження статутів акціонерних компаній і недо. ін

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Лекція друга. Закон і керування в абсолютній монархії"
  1. КОРОТКИЙ КУРС ЛЕКЦІЙ
    Тематичний план лекційного курсу ЛЕКЦІЯ 1. Політико-правові вчення У СИСТЕМІ ГУМАНІТАРНИХ НАУК ЛЕКЦІЯ 2. Політичні та правові вчення СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ ЛЕКЦІЯ 3. Політичні та правові вчення Стародавньої Греції та Стародавнього Риму ЛЕКЦІЯ 4. Політичні та правові вчення ЄВРОПЕЙСЬКОГО СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ ЛЕКЦІЯ 5. Політико-правової думки ВІДРОДЖЕННЯ І НОВОГО ЧАСУ ЛЕКЦІЯ 6. КОНЦЕПЦІЇ ПРИРОДНОГО ПРАВА
  2. 56. Роль монархії в розвинених стра-нах.
    Роль монарха в держав-ного управління суспільством номинальна, сфера його дискреційних повноважень вельми невелика. Видатний англійський державознавець XIX століття Беджгот говорив, що монарх має «право радити, право заохочувати і право попереджати». Самі по собі ці повноваження досить вагомі, особливо в тих випадках, коли монарх є неабиякою особою. При гострих політичних
  3. 2. Абсолютна монархія
    Ця форма правління типова для пізнього феодалізму, коли в глибинах аграрного ладу визрівають зачатки індустріального. Характеризується вона тим, що в руках монарха зосереджується вся повнота державної влади. Він сам видає закони, може безпосередньо керувати адміністративною діяльністю або призначати для цього уряд, вершить вищий суд. Ніяких обмежень його влади
  4. 3. Дуалістична монархія
    Це початкова форма обмеженою, або конституційної, монархії. Тут ми спостерігаємо вже виникає або навіть досить розвинуте розділення властей, у всякому разі відділення законодавчої влади від виконавчої. Законодавча влада належить у принципі парламенту, який обирається підданими або певною частиною їх, якщо виборче право - цензове (див. п. 2 § 2 гл. VII).
  5. Чичерін Б.М.. Курс державної науки. Том I., 1894

  6. § 26.3. Абсолютна монархія XVI - середини XVII ст.
    § 26.3. Абсолютна монархія XVI - середини XVII
  7. Глава 3. Становлення абсолютної монархії в Росії
    Глава 3. Становлення абсолютної монархії в
  8. 33. Поняття самодержавства і абсолютної монархії в Росії
    . Петро I стає дійсно абсолютним російським монархом. "Його величність є самовладний монарх, який нікому на світі про свої справи відповіді дати не має, але силу і владу має свої держави і землі, яко християнський государ, з власної волі і благомнению управляти" (ст.20 Військових артикулів 1715). У жовтні 1721 у зв'язку з перемогою в Північній війні Правлячий Сенат і
  9. Лекція 9. КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ - ОСНОВНИЙ ЗАКОН ДЕРЖАВИ
    Лекція 9. КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ - ОСНОВНИЙ ЗАКОН
  10. Лекція 4. ДЖЕРЕЛА РОСІЙСЬКОГО ПРАВА. Закони та підзаконні акти
    Лекція 4. ДЖЕРЕЛА РОСІЙСЬКОГО ПРАВА. Закони та підзаконні