Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Корпоративне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоАдвокатура Росії → 
« Попередня Наступна »
Бойков А.Д., Капінус Н . І. . Адвокатура Росії: Навчальний посібник. - М.: Інститут міжнародного права та економіки імені А.С. Грибоєдова -. 376 с., 2000 - перейти до змісту підручника

Глава VI. Регулювання та оплата праці адвокатів

Стаття 20. Регулювання праці адвокатів

Праця адвокатів організується відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку колегії.

Адвокат користується правом на відпустку, на посібники з державного соціального страхування і на пенсійне забезпечення.

Відпустки оплачуються адвокатам з коштів колегії адвокатів.

Призначення та виплата адвокатам посібників з державного соціального страхування і державне пенсійне забезпечення адвокатів виробляються на загальних підставах.

Стаття 21.Оплата праці адвокатів

Праця адвокатів оплачується з коштів, що надійшли в юридичну консультацію від громадян і організацій за надану їм юридичну допомогу.

Заробіток членів колегії, що займають штатні посади у президії та юридичних консультаціях, складається з посадового окладу та грошових сум, нарахованих за адвокатську діяльність.

Стаття 22. Надання громадянам юридичної допомоги безкоштовно

Колегії адвокатів надають безкоштовно юридичну допомогу:

позивачам у судах першої інстанції при веденні справ про стягнення аліментів і трудових справ; за позовами колгоспників до колгоспів про оплату праці; про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з роботою; про відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника, яка настала у зв'язку з роботою, а також громадянам при складанні заяв про призначення пенсій та допомог;

громадянам по скаргах на неправильності в списках виборців;

депутатам Рад народних депутатів при дачі консультацій з питань законодавства, пов'язаних із здійсненням ними депутатських повноважень;

членам товариських судів і добровільних народних дружин по охороні громадського порядку при дачі консультацій за законодавством у зв'язку з їх громадською діяльністю.

Юридична допомога надається безкоштовно і в інших випадках, передбачених законодавством.

Крім того, завідувач юридичною консультацією, президія колегії адвокатів, а також орган попереднього слідства, прокурор і суд, у провадженні яких перебуває справа, вправі, з майнового стану громадянина, звільнити його повністю або частково від оплати юридичної допомоги.

При звільненні громадянина від оплати юридичної допомоги завідувачем юридичною консультацією або президією колегії оплата праці адвоката здійснюється з коштів колегії.

При звільненні громадянина від оплати юридичної допомоги органом попереднього слідства, прокурором або судом витрати з оплати праці адвоката відносяться в установленому порядку на рахунок держави.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Глава VI. Регулювання та оплата праці адвокатів "
  1. Глава восьма. ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ
    главах про походження дер-жави, права - вже зазначалося, що чим більше часовий діапазон теоретичного осмислення по-політико-правової дійсності, тим глибше проникає юридична думка в суть цієї дійсності . Одне теоретичне знання дає діапазон в 80 років, інше в 300 років, і вже зовсім марними і поверхневими виявляються спроби осмислити державно-правовий розвиток
  2. Глава дев'ята. ТЕОРІЯ ПРАВА ЯК ЮРИДИЧНА НАУКА
    главах - тут же треба лише відзначити системність права як одну з характеристик права в цілому, яка визначає і об'єктивно вимагає реалізовувати принцип системності при вивченні, позна-ванні права. Але не тільки право в цілому як система диктує відповідний методологічний підхід. Системність пронизує і кожну структурну одиницю права. Наприклад, при виникненні спорів про право, крім
  3. § 1. Загальна характеристика нормативної бази курсу «Правоохоронні органи Російської Федерації»
    регулювання і захист прав і свобод людини і громадянина (пп. «в», «г», «о» ст. 71; п. « е »ст. 83; пп.« ж »,« з »ч. 1 ст. 102). Предметом спільного ведення Російської Федерації і її суб'єктів є: захист прав і свобод людини і громадянина, забезпечення законності, правопорядку, громадської безпеки; кадри судових і правоохоронних органів; адвокатура; нотаріат (пп. «б»,
  4. § 2. Принципи і загальні правила конституційного судочинства
    регулюванні, відповідні державні органи або посадові особи, які прийняли цей нормативний акт, розглядають питання про прийняття нового акту. До його прийняття безпосередньо застосовується Конституція Російської Федерації. Особливо важливі зміни внесено до ст. 80 і 87 Федерального конституційного закону «Про Конституційний Суд Російської Федерації», завдяки чому створено механізм
  5. Глава сьома. ДЕРЖАВА У ПОЛІТИЧНІЙ СИСТЕМІ СУСПІЛЬСТВА
    глава про місце і роль держави в політичній системі суспільства є дуже важливою і логічно обгрунтованою в сучасній тео-рії держави. І розкриття цієї теми, як і попередніх тим, треба починати з поняття політич-ської системи суспільства, а для цього треба Насамперед поміркувати над тим, яка взагалі структу-ра суспільства. Ця структура може бути представлена ??у вигляді різних
  6. Глава тринадцята. НОРМА ПРАВА
    главах, параграфах, пунктах, абзацах, частинах нормативно-правових актів мають інформаційну природу. Деякі вчені взагалі визначають результати викладу норм права в актах як інформаційну структуру норми права. Але справа, звичайно, не в позначеннях, а в тому, що інформаційна структура допомагає в пошуках елементів норми права для її практичної реалізації . Тому конструкція
  7. Глава чотирнадцята. СИСТЕМА І СТРУКТУРА ПРАВА
    регулюванні суспільних відносин (деякі азіатські системи) до суто правової регламентації в європейських країнах - така палітра сучасної системності права. Так, у мусульманській правовій системі релігійні норми визначають шлюбно-сімейні відносини, зокрема, розлучення, заборона лихварства, податок на підтримку релігії і багато інших соціальні правила поведінки. Серед них -
  8. Глава сімнадцята. РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВА
    регулювання при наявності прогалин у праві полягає не в застосуванні аналогії права або аналогії закону, а в усуненні самих прогалин. Але життя так багатогранна, що, мабуть, проблеми у праві - це природне явище, це об'єктивно виникає розрив між правовою системою і життям, який і доводиться «латати» за допомогою спеціально розроблених прийомів - аналогії права і аналогії
  9. § 1. Поняття, джерела та основні принципи сімейного права
    глава 2 «Здійснення і захист сімейних прав», глава 6 «Особисті права і обов'язки подружжя», глава 7 «Законний режим майна подружжя», глава 12 «Права та обов'язки батьків». Поряд з Сімейним кодексом Російської Федерації в систему сімейного законодавства входять приймаються відповідно до них інші федеральні закони, що містять норми сімейного права (п. 2 ст. 3 СК РФ). Суб'єкти
  10. 9. Основні тенденції в розвитку конституційного права
    регулювання суспільних відносин. Ці тенденції відносяться насамперед до змісту юридичних конституцій - основних законів, офіційно визнаних такими, але також і до змісту інших джерел конституційного права, конкретизують, розвиваючих і доповнюють конституції або замінюють їх. Тенденції ці взаємопов'язані, в певній мірі взаємозумовлені (у всякому разі,
  11. 2.2. Універсальна уніфікація колізійних норм
    глава не застосовується у разі, коли договір, що створює відносини представництва, є трудовим договором. З урахуванням сфери регулювання в Гаазької конвенції 1978 уточнюється правове становище двох категорій фізичних осіб, які за певних обставин створюють, змінюють і припиняють права та обов'язки юридичної особи. В ст. 3 йдеться про орган юридичної особи