Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 2. Орган, який здійснює державну реєстрацію |
||
Коментар до статті 2 Відповідно до Постанови Уряду РФ від 17 травня 2002 р. N 319 (із змінами та доповненнями), прийнятим під виконання коментованого Закону, функції уповноваженого федерального органу виконавчої влади, що здійснює з 1 липня 2002 р. Державну реєстрацію юридичних осіб, а з 1 січня 2004 р. - державну реєстрацію фізичних осіб як індивідуальних підприємців, а також державну реєстрацію селянських (фермерських) господарств, були покладені на Міністерство РФ з податків і зборів. Уряд РФ обрало МНС Росії в якості федерального органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати державну реєстрацію юридичних осіб, з кількох причин. У Росії до 1 липня 2002 р. функціонувало близько 4500 реєструючих органів, кожен з яких здійснював реєстрацію юридичних осіб, видавав документи про державну реєстрацію, формував державні реєстри, керуючись правилами, затвердженими органами виконавчої влади відповідного суб'єкта РФ, тобто єдиної процедури і єдиних вимог до виконання державної реєстрації, встановлених федеральними законами, не було. У сформованій ситуації назріла необхідність встановлення єдиної процедури реєстрації, зручною для заявника і здійснюваної в стислі терміни реєстраторами, затвердження єдиного зразка реєстраційного документа та створення Єдиного державного реєстру юридичних осіб (ЕГРЮЛ) і Єдиного державного реєстру індивідуальних підприємців (ЕГРІП), введення принципу відкритості та доступності ЕГРЮЛ (ЕГРІП) для кожного. Необхідно було прийняти рішення щодо вибору такого федерального органу виконавчої влади, який мав би розгалужену мережу територіальних органів, що мають навички роботи з виконання схожих функцій з використанням єдиних програмних технічних комплексів. Всім цим вимогам відповідало Міністерство РФ з податків і зборів. З перших днів створення податкової системи податкові органи здійснювали облік платників податків (юридичних і фізичних осіб), мали в своєму розпорядженні досвідом ведення єдиного для всіх рівнів (федерального, регіонального, місцевого) державного інформаційного ресурсу - Єдиного державного реєстру платників податків (ЕГРН). При прийнятті рішення також враховувалися інтереси самих платників податків. (1) Див: Казакова В.М. Реєстрація юридичних осіб: час жити по-новому / / Консультант. 2002. N 18. Указом Президента РФ від 9 березня 2004 р. N 314 "Про систему і структуру федеральних органів виконавчої влади" існували раніше система і структура цих органів були скасовані. При цьому функції Міністерства з податків і зборів були передані новому відомству - Федеральній податковій службі РФ, що знаходиться у веденні Міністерства фінансів РФ. Відповідно до Положення про Федеральній податковій службі, затв. Постановою Уряду РФ від 30 вересня 2004 р. N 506, Федеральна податкова служба РФ (ФПС Росії) є федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду за дотриманням законодавства РФ про податки і збори, за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю внесення до відповідного бюджету податків і зборів у випадках, передбачених законодавством РФ, за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю внесення до відповідного бюджету інших обов'язкових платежів, а також за виробництвом та обігом спирту етилового, спиртовмісної, алкогольної та тютюнової продукції та за дотриманням валютного законодавства Російської Федерації в межах компетенції податкових органів. Правовий статус ФНС Росії складається, зокрема, з її прав та обов'язків. Положення про Федеральній податковій службі (ч. 6) визначає наступні її правомочності, які можна застосувати і до сфери державної реєстрації юридичних осіб і індивідуальних підприємців: 1) організовувати проведення необхідних досліджень, випробувань, експертиз, аналізів і оцінок, а також наукових досліджень з питань здійснення контролю та нагляду у сфері державної реєстрації; 2) запитувати і одержувати відомості, необхідні для прийняття рішень щодо державної реєстрації; 3) давати юридичним і фізичним особам роз'яснення з питань державної реєстрації; 4) здійснювати контроль за діяльністю територіальних органів Служби та підвідомчих організацій; 5) залучати в установленому порядку для опрацювання питань державної реєстрації наукові та інші організації, вчених і фахівців; 6) застосовувати передбачені законодавством РФ заходи обмежувального, попереджувального і профілактичного характеру, а також санкції, спрямовані на недопущення та (або) ліквідацію наслідків, викликаних порушенням юридичними та фізичними особами обов'язкових вимог державної реєстрації, з метою припинення фактів порушення законодавства РФ; 7) створювати дорадчі та експертні органи (ради, комісії, групи, колегії) у сфері державної реєстрації . Як обов'язків ФНС Росії можна виділити: 1) дотримання законності; 2) здійснення контролю за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації; 3) ведення роз'яснювальної роботи щодо застосування законодавства про державну реєстрацію; 4) ведення у встановленому порядку обліку зареєстрованих юридичних осіб та індивідуальних підприємців; 5) зберігання таємних відомостей про юридичних осіб. Від особи ФНС Росії в реєстраційних правовідносинах беруть участь інспекції ФНС по району, району в місті, місту без районного поділу та інспекції ФНС міжрайонного рівня, а також управління ФНС по суб'єктах РФ (1). При цьому на управління ФНС по суб'єктах РФ накладаються повноваження щодо державної реєстрації тільки юридичних осіб, щодо яких федеральними законами встановлено спеціальний порядок реєстрації (п. 6.3.1 додатка 5 до Наказу Мінфіну Росії від 9 серпня 2005 р. N 101 н). (1) Наказ Міністерства фінансів РФ від 9 серпня 2005 р. N 101 н "Про затвердження Положень про територіальні органи Федеральної податкової служби" / / БНА ФОИВ. 2005. N 38. Від органів, які здійснюють державну реєстрацію, необхідно відрізняти органи, що приймають рішення про державну реєстрацію окремих видів юридичних осіб (див. докладніше коментар до ст. 10).
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 2. Орган, який здійснює державну реєстрацію " |
||
|