Головна |
« Попередня | Наступна » | |
2. Законодавчі органи |
||
Єдині або нижні палати парламентів суб'єктів федерацій та інших державно-автономних одиниць обираються безпосередньо громадянами строком на 2-4 роки. Чисельний склад їх зазвичай не перевищує 40-60 чоловік і нерідко буває меншим, хоча зустрічаються і що налічують сотні депутатів. Наприклад, в Палаті представників Генерального правління (General Court) штату Нью-Гемпшир (США) 400 членів. У ч. 1 ст. 170 Конституції Індії встановлено, що законодавчі збори (єдина або нижня палата парламенту штату) повинна налічувати не більше 500 і не менше 60 членів, обраних в штаті прямими виборами по територіальних виборчих округах. Виборче право при виборах парламентів суб'єктів федерацій та державно-автономних одиниць в одних країнах більш демократично (зокрема, більш низький віковий ценз для пасивного виборчого права), а в інших менш демократично, ніж при виборах центральних, в тому числі федеральних, парламентів. Наприклад, в землях Німеччини для отримання пасивного виборчого права при виборах до ландтагу допускається встановлення цензу осілості, відсутнього на виборах до Бундестагу. Верхні палати, де вони є, як правило, нечисленні. Наприклад, в США з 50 штатів переважна більшість верхніх палат налічують від 20 до 40 сенаторів. У 19 штатах США дві верхні палати налічують більше 40 сенаторів (максимум 67 сенаторів - у штаті Массачусетс). Як і у прикладі з нижніми палатами легислатур суб'єктів федерації, їх конституції можуть встановлювати додаткові цензи для своїх членів. Зокрема, розд. 2 ст. 4 Конституції штату Каліфорнія 1879 (з наступними змінами) встановлює, що сенат складається з 40 сенаторів, які обираються на чотирирічний строк; Сенат оновлюється по половин кожні два роки. Жоден сенатор не може бути обраний більш ніж на два терміни (депутати нижньої палати - Законодавчих зборів, які обираються на два роки, не можуть обиратися більше ніж на три терміни) *. * Див: The Constitution of the United States of America and the Constitution of the State of California. - California: Legislative Assembly, 1993, p. 102.
Компетенція, внутрішня організація і процедура парламентів суб'єктів федерацій та державно-автономних одиниць в основному аналогічні тому, що має місце в парламентах центральних. А ось назви парламентів суб'єктів федерацій та державно-автономних одиниць зазвичай відрізняються від назв федеральних парламентів. Як приклад наведемо положення вже згадуваної нами Конституції Саксонії про Ландтагу (ст. 39-58). Ландтаг визначений у Конституції як виборне представництво народу. Він здійснює законодавчу владу, стежить відповідно до Конституції за здійсненням виконавчої влади і є місцем політичного волеобразованія. Депутати представляють весь народ і підпорядковані лише своїй совісті. Гарантується право на опозицію. Як правило, Ландтаг складається з 120 депутатів, що обираються за змішаною пропорційно-мажоритарною системою. Для пасивного виборчого права допускається встановлення цензу осілості в землі. Термін повноважень Ландтагу - п'ять років, але за рішенням 2/3 депутатів він може достроково саморозпуститися; в разі розпуску вибори повинні відбутися протягом 60 днів. Ландтаг сам визначає час своїх засідань. Його президент може скликати його за своєю ініціативою і зобов'язаний зробити це на вимогу 1/4 депутатів або Державного уряду. Засідання публічні, а закриті проводяться за рішенням 2/3 присутніх депутатів, якщо це запропоновано 12 депутатами або членом Державної уряду. Рішення приймаються, як правило, більшістю поданих голосів у присутності не менше половини депутатів. Ландтаг обирає свого президента, його заступників, секретарів, утворює постійні комітети і комітет з петицій, може, а на вимогу 1/5 депутатів зобов'язаний створювати слідчі комітети, призначати уповноваженого з охорони інформації. Ландтаг далі обирає таємним голосуванням Міністра-президента, і якщо не зможе зробити цього протягом чотирьох місяців, то розпускається (ст. 60). Передбачений конструктивний вотум недовіри: Ландтаг позбавляє Міністра-президента своєї довіри лише шляхом обрання його наступника (ст.69). Державне уряд зобов'язаний інформувати Ландтаг про свою діяльність остільки, оскільки це необхідно для виконання його завдань. У ст. 70-76 врегульовані питання законодавства. Закони приймаються Ландтагом або референдумом. Право законодавчої ініціативи належить Державному уряду, депутатам або 40 тис. виборців. Референдум проводиться на вимогу не менше 450 тис. і не більше 15% виборців. Передбачена можливість делегованого законодавства. У Швейцарії є невеликі кантони і напівкантони, в яких законодавча влада здійснюється загальними зборами громадян - ландсгемайнде (нім. Landsgemeinde означає громаду краю, країни), для якого виборний парламент (точніше, квазіпарламенту) лише готує рішення . У багатьох федераціях, де загальнонаціональні референдуми не практикуються (наприклад, в США), закони суб'єктів федерацій приймаються шляхом референдуму не настільки вже рідко. Особливо це характерно для Швейцарії, де часті і загальнонаціональні референдуми. Практикуються в суб'єктах федерацій і різні форми народної ініціативи - народна законодавча ініціатива і Петиційна референдум. Так, в 17 штатах США групи виборців (зазвичай 5-10%) можуть вносити до легіслатури проекти конституційних поправок, в 21 штаті - проекти звичайних законів, в 18 штатах передбачений Петиційна референдум *. * Див: Лафитский В.І. США: конституційний лад ... С. 119.
Наприклад, в штаті Каліфорнія Конституція передбачила (розд. 1-12 ст. 2), що виборці можуть виступити з ініціативою прийняття законопроекту (за винятком проектів законів про надзвичайний стан, призначення виборів, встановлення податків або поточних асигнувань) або поправки до Конституції, а також їх скасування. Для призначення референдуму з питання про долю законопроекту необхідно, щоб петицію ініціативної групи підписало не менше 5% виборців, а в разі зміни Конституції - не менше 8% виборців, що взяли участь в останніх за датою проведення губернаторських виборах. У разі підтримки законопроекту більшістю виборців він набирає чинності на наступний день після проведення референдуму, якщо інше не встановлено прийнятою законом. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " 2. Законодавчі органи " |
||
|