Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочину
ГоловнаПравоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
В.В. Маклаков. Конституції зарубіжних держав: Навчальний посібник. - 2-е вид., Виправ. і доп. - М.: Видавництво БЕК. - 584 с., 1996 - перейти до змісту підручника

Розділ IV. Парламент

Стаття 24. Парламент складається з Національних зборів і Сенату.

Депутати Національних зборів обираються прямим голосуванням.

Сенат обирається шляхом непрямого голосування. Він забезпечує представництво територіальних колективів Республіки. Французи, які проживають за межами Франції, представлені в Сенаті.

Стаття 25. Органічний закон визначає тривалість повноважень кожної палати, кількість її членів, їх винагороду, умови їх обрання, режим неизбираемости і несумісності посад.

У рівній мірі він встановлює умови, в яких обираються особи, які призиваються в разі вакантності місць для заміщення депутатів і сенаторів до повного або часткового поновлення палати, до складу якої вони входять.

Стаття 26. Жоден член Парламенту не може піддаватися переслідуванню, розшуку, арешту, ув'язнення або суду за висловлені думки або за голосування при виконанні ним своїх функцій.

«Жоден член Парламенту за злочини або проступки не може піддаватися арешту і до нього не можуть застосовуватися будь-які інші заходи, пов'язані з позбавленням або обмеженням волі, без дозволу бюро палати, до складу якої він входить. Такий дозвіл не вимагається в разі затримання на місці вчинення злочину або делікту або остаточного осуду.

Затримання, заходи, пов'язані з позбавленням або обмеженням волі, або переслідування члена Парламенту припиняються на період сесії, якщо того зажадає палата, до складу якої цей член входить.

Зацікавлена палата збирається за законом на додаткові засідання, з тим щоб у разі необхідності розглянути питання про застосування положень вищевказаного абзацу ». (В редакції Конституційного закону № 95-880 від 4 серпня 1995

Початковий текст: «Жоден член Парламенту під час сесії не може піддаватися переслідуванню або арешту за злочини або проступки без дозволу палати, в складу якої він входить, за винятком випадків затримання на місці злочину.

Жоден член Парламенту в період між сесіями не може бути заарештований без дозволу бюро палати, до складу якої він входить, за винятком випадку, коли він затриманий на місці злочину, коли його переслідування дозволено або коли він остаточно засуджений.

Затримання або переслідування члена Парламенту призупиняється, якщо цього вимагатиме палата, до складу якої він входить »).

Стаття 27. Будь імперативний мандат є недійсним.

Право голосування членів Парламенту здійснюється особисто. Як виняток органічний закон може дозволити делегування голосу. У цьому випадку нікому не може бути делеговане більше одного мандата.

Стаття 28. «Парламент збирається в силу закону на одну чергову сесію, яка відкривається в перший робочий день жовтня і закінчується в останній робочий День червня.

Кількість днів, протягом яких кожна палата може засідати під час чергової сесії, не може перевищувати ста двадцяти. Тижні, протягом яких відбуваються засідання, встановлюються кожною палатою.

Прем'єр-міністр після отримання консультації голови відповідної палати або більшість членів кожної палати можуть прийняти рішення про додаткові днями засідань.

Дні і час засідань встановлюються регламентом кожної палати ». (В редакції Конституційного закону № 95-880 від 4 серпня 1995 Початковий текст: «Парламент збирається в силу закону на дві чергові сесії на рік,

[Конституційний закон № 63 - 1327 від 30 грудня 1963

] «Перша сесія відкривається другого жовтня; її тривалість вісімдесят днів.

Друга сесія відкривається друге квітня; її тривалість. не може перевищувати дев'яноста днів.

Якщо друге жовтня або 2 квітня припадають на неробочий день, то сесія відкривається в перший наступний за ним робочий день »).

Стаття 29. Парламент збирається на позачергову сесію на вимогу Прем'єр-міністра або більшості членів, що складають Національні збори, за певною порядку денному.

Коли позачергова сесія скликається на вимогу членів Національних зборів, то декрет про її закриття видається негайно після того, як Парламент вичерпав порядку денного, для розгляду якої він був скликаний, і не пізніше ніж через дванадцять днів після його першого засідання.

Тільки Прем'єр-міністр може зажадати скликання нової сесії до закінчення місячного терміну після опублікування декрету про закриття сесії.

Стаття 30. За винятком випадків, коли Парламент збирається в силу закону, позачергові сесії відкриваються і закриваються декретом Президента Республіки.

Стаття 31. Члени Уряду мають доступ в обидві палати. Вони повинні бути заслухані на їх вимогу Їм можуть допомагати комісари Уряду. Стаття 32. Голова Національних зборів обирається на тривалість легіслатури. Голова Сенату обирається після кожного часткового оновлення цієї палати.

Стаття 33. Засідання обох палат є публічними. Повний звіт про дебати публікується в «Журналь оффісіель».

Кожна палата може засідати в якості секретного комітету на прохання Прем'єр-міністра чи десятої частини її членів.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Розділ IV. Парламент "
  1. 40. Внутріполіт. і внешнепол. повноваження парламенту
    парламентів носять ограни-чений характер. Парламент практично майже позбавлений можливості чинити вирішальний вплив на формування і здійснення зовнішньої політики. Він може висловлювати свою думку і здійснювати в доступних для нього формах контроль за зовнішньою політикою уряду. Ці функції зазвичай покладають-ся на комісії з закордонних справ відповідних палатДЧісто формальними
  2. 75. Законодавча влада і її функції.
    Парламенті (ВР України) державна влада, що володіє винятковим правом приймати закони. Згідно ст. 75 Конституції України, єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Функції законодавчої влади: - законодавча (правотворчість); - фінансова (затвердження бюджету держави); - установча (участь парламенту у
  3. Реставрація Стюартів. Причини та умови.
    Парламенту . Знову зібраний парламент оголошує про відновлення на королівському престолі Карла II. Король обіцяв пробачити всіх, хто в перебігу 40 днів публічно заявить, що буде вірним підданим. Король оголосив про право на свободу совісті. 1661-1679 - був парламент - довгий парламент 1681 - 1688 - беспарламентского правління. Загострився конфлікт між торі і вигами. Торі виграли. Були прийняті акти: про
  4. 39. Клас-сифікацію парламентів
    розділити на три групи. 1 . парламенти з абсолютно визначеною компетенцією, для яких конституції встановлюють точний перелік питань, які є об'єктом їх законодавчої діяльності. Такі парла-ти не мають права переступати межі своїх повноважень, оскільки в іншому випадку суди скасують прийняті ними нормативні акти. (конгрес США) 2 . парламенти з абсолютно невизначеною
  5. 3. Форми правління.
    парламент) Дуалістична - в якій сущ подвійність верховної влади: монарх (предст інтереси феодалів) зберігає ісп влада, парламент (сост з виибранних народом представників, виражає інтереси буржуазії та ін.) йому належить законодавча влада. Парламентська - монарх як глава ісп вл в правах обмежений (закрепл в конституції). Якщо монарх призначає міністрів, то вони несуть
  6. Диктатура Кромвеля. Держава і право республіканської Англії (1653-1658 рр..)
    Парламенту. Нове скликання і прийняття конституції, яка узаконила військову диктатуру Кромвеля. Конст називалася Знаряддя урядової влади. Держ влада ділилася між Кромвелем, оголошеним довічним лордом-протектором, Держ радою, парламентом. Христ релігія оголошувалася державною. Йому запропонували прийняти королівський титул і восст HL. Він відмовився. Скасування деяких феодальних
  7. 80. Федеральні збори - парламент Російської Федерації
    парламентом Російської Федерації. Федеральні збори-представницький орган Російської Федерації. Тим самим Конституція встановлює, що формою держави Російської Федерації є представницька демократія, в умовах якої формування політичної волі народу покладається на народне представництво. Конституція Російської Федерації (ст. 94) характеризує Федеральні збори
  8. Література
    парламенту в зарубіжних державах. М.: ЮЛ, 1995. Єгоров К.А. Представницька система Китаю: історія та сучасність. М.: Спарк, 1998. Зубов А. Б. Парламентська демократія і політична традиція Сходу. М.: Наука, 1990. Керімов А.Д. Парламентське право Франції. М.: Норма, 1998. Конгрес США. М.: МО, 1989. Крутоголов М.А. Парламент Французької Республіки. М.: Наука, 1988. Маклаков
  9. 24. Основні особливості та характеристика парламентської республі-ки.
    Парламенту, перед яким уряд несе політичну відповідальність за свою діяльність. Формальності - наявність посади прем'єр-міністра. 1. У парламентській республіці уряд формується тільки парламент-ським шляхом з числа лідерів партії, распола-гающей більшістю в нижній палаті Участь глави в цьому процесі - номінально. Уряд залишається при владі до тих пір, поки
  10. ІЗ ПРОГРАМИ украинского ПАРТІЇ самостійників-СОЩАЛІСТІВ
    парламент (Центральна Українська рада) з членів, обраних на Певний рядків (од 3 до 5 літ) на Основі п'ятічленної демократічної формули и утрімуваніх на державний кошт. Головною Виконавчою Владом є Президент РЕСПУБЛІКИ и Рада Міністрів. Президент обірається парламентом и лишається незмін ним Головою РЕСПУБЛІКИ до Зміни парламенту и Вибори нового Президента. Права Президента и его
  11. 2. Повноваження парламенту у сфері зовнішньої політики і оборони.
    Парламенти мають цілу низку інших функцій, які рахзлічаются за обсягом і кількістю в різних країнах: фінансова компетенція, ратифікація та денонсація міжнародних договорів, участь у формуванні державних органів, контрольні функції. До повноважень у сфері оборони і зовнішньої політики належать: - перш за все, оголошення війни (по конституції США це входить у повноваження
  12. 45. Основні спрособи формування урядів в з. С.
    парламентів у цьому процесі. 1.Внепарламентскій спосіб формування урядів застосовується в президентських республіках. Уповноваження на формування уряду в цих країнах має юридично своїм джерелом не парламент, а виборчий корпус, так як уряд формується президентом, що обирається за допомогою непарламентських виборів. Роль парламентів навіть юридично невелика. (США)
  13. 7. Форма правління: поняття, види (монархія, її види, республіка)
    розділена між монархом і парламентом. Монарх - глава виконавчої влади, парламент - повноваження у сфері законотворчості та схвалення бюджету. Монарх може розпустити парламент і володіє правом вето. Парламентська - влада монарха - представницький характер, вона обмежена конституцією і вищим представницьким органом (парламентом). Монарх - номінальний глава держави, символ нації.
  14. 7. Порядок формування парламентів і статус депутатів
    поділяються на такі основні групи: 1) спадкові пери, що мають право передавати свій титул у спадщину; 2) довічні пери, не мають права передачі титулу у спадок; 3) ірландські і шотландські пери (нині їх у палаті лордів немає), 4) пери по апеляції; 5) духовні пери (єпископи і архієпископи англіканської церкви). 4. Формування верхньої палати допомогою
  15. 1. Загальна характеристика
    парламентами в сучасному суспільстві, змушує їх створювати спеціалізовані органи та установи, а також призначати (обирати) спеціальних посадових осіб, які надають парламентам постійне сприяння у здійсненні їх функцій. Парламенти, залишаючи за собою перспективно-нормативне регулювання і вибірковий контроль за діяльністю державної адміністрації, передають поточні
  16. 1. Парламентарна республіка.
      парламент і призначений ним уряд. Особливості:-Глава держави - президент. -Президент обирається не шляхом загального голосування, а або парламентом, або парламентом із залученням представників від місць. -Уряд формується на основі парламентської більшості, зазвичай - нижньою палатою за підсумками парламентських виборів; очолює уряд лідер партії, що отримала
  17.  ГЛАВА VIII. ЗАКОНОДАВЧА ВЛАДА: ПАРЛАМЕНТ
      ГЛАВА VIII. ЗАКОНОДАВЧА ВЛАДА:
  18. 41. Види контрольних повноважень парла-та.
      парламент законодавчими повноваженнями прийняття законів є главнойзадачей парламенту. Теоретично лише парламент має суверенне право приймати закони. 1.Прийняття бюджету та інші фінансові повноваження є найстарішою прерогативою парламенту. Однак у міру того, як виконавча влада зміцненню-лась, фінансові повноваження у все зростаючій мірі переходили від парла-та до
© 2014-2021  ibib.ltd.ua