Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
В.В. Маклаков. Конституції зарубіжних держав: Навчальний посібник. - 2-е вид., Виправ. і доп. - М.: Видавництво БЕК. - 584 с., 1996 - перейти до змісту підручника

Секція 2. Про права і обов'язки громадян

Стаття 30. 1. Іспанці мають право і зобов'язані захищати Іспанію

2. Закон визначає військові обов'язки іспанців і регулює з дотриманням відповідних гарантій порядок звільнення від військової служби за мотивами совісті, а також інші випадки звільнення від обов'язкової військової служби і, якщо необхідно, встановлює замінюють її суспільні повинності.

3. Можуть бути створені цивільні служби для здійснення цілей, що відповідають загальним інтересам.

4. Закон може встановлювати обов'язки громадян на випадки серйозної небезпеки, катастрофи або суспільного лиха.

Стаття 31. 1. Кожен повинен брати участь у суспільних витратах у відповідності зі своїми економічними можливостями допомогою справедливої податкової системи, заснованої на принципах рівності і прогресивного оподаткування, яка ні в якому разі не повинна носити характеру конфіскації.

2. Державні видатки здійснюються за рахунок справедливого асигнування ресурсів, а їх планування та витрачання має відповідати критеріям ефективності та економії.

3. Обкладення особистого характеру або податок на спадщину, що має публічний характер, можуть бути встановлені тільки відповідно до закону.

Стаття 32, 1. Чоловік і жінка мають право одружуватися на основі повної юридичної рівноправності.

2. Закон встановлює форми шлюбу, шлюбний вік, правоздатність, необхідну для його укладення, права і обов'язки подружжя, причини та наслідки розірвання шлюбу

Стаття 33. 1. Визнається право на приватну власність і її успадкування.

2. Соціальна функція цих прав обмежує їх зміст відповідно до законів.

3. Ніхто не може бути позбавлений власності та прав на неї, окрім як з причини, виправданою публічної користю чи соціальними інтересами за умови відповідного відшкодування на основі положень закону.

Стаття 34.1. Визнається право на заснування фондів з метою задоволення спільних інтересів відповідно до закону.

2. У рівній мірі до фондів відносяться положення пунктів 2 та 4 статті 22.

Стаття 35. 1. Всі іспанці зобов'язані працювати і мають право на працю і на вільний вибір професії чи заняття, на просування по службі та на винагороду, достатню для задоволення своїх потреб і потреб своєї сім'ї та за умов, що не може мати місця дискримінація за ознаками статі.

2. Закон регулює статус трудящих.

Стаття 36. Закон регулює особливості правового становища професійних корпорацій і професійну діяльність членів відповідних корпорацій. Внутрішня структура і діяльність цих корпорацій повинні бути демократичними.

Стаття 37. 1. Закон забезпечує право на вирішення трудових спорів між представниками робітників і підприємців, а також правову силу їх угод.

2. Визнається право трудящих і підприємців на трудовий конфлікт. Закон, що регулює здійснення цього права, незалежно від обмежень, які можуть бути їм встановлені, повинен передбачати гарантії, що забезпечують діяльність життєво необхідних для суспільства служб.

Стаття 38. Зізнається свобода підприємництва в рамках ринкового господарства. Публічні влади гарантують і охороняють її здійснення відповідно до загальними економічними вимогами і забезпечують його продуктивність, і в разі потреби відповідно до вимог планування.

Глава 3. Про керівні принципи соціальної та економічної політики

Стаття 39. 1. Публічні влади забезпечують соціальну, економічну і юридичну захист сім'ї.

2. У рівній мірі публічні влади забезпечують всебічний захист дітей, рівних перед законом незалежно від походження і незалежно від цивільного стану матерів. Закон сприяє встановленню батьківства.

3. Батьки повинні надавати всіляку допомогу своїм дітям, незалежно від того, народжені вони у шлюбі чи поза шлюбом, протягом їх неповноліття, та в інших випадках, встановлених законом.

4. Діти користуються захистом, встановленим в міжнародних угодах, укладених для охорони їхніх прав.

Стаття 40.1. Публічні влади забезпечують створення сприятливих умов для соціального та економічного прогресу і для найбільш справедливого розподілу регіональних та особистих доходів в рамках політики економічної стабільності. Особливо вони повинні проводити політику, спрямовану на досягнення повної зайнятості.

2. Рівним чином публічні влади заохочують політику, що забезпечує здійснення професійної підготовки та перепідготовки; вони спостерігають за безпекою та гігієною праці, гарантують необхідний відпочинок допомогою обмеження робочого дня, надання періодичних оплачуваних відпусток та розвитку мережі відповідних центрів.

Стаття 41. Публічні влади підтримують режим публічного соціального страхування для всіх громадян, який гарантує допомогу і надання в необхідному випадку достатніх посібників особливо при безробіттю. Отримання додаткової допомоги та посібників є добровільним.

Стаття 42. Держава особливо піклується про охорону соціальних та економічних прав іспанських трудящих, які перебувають за кордоном, і проводить політику, спрямовану на їх повернення.

Стаття 43. 1. Визнається право на охорону здоров'я.

2. У віданні публічних властей знаходиться організація і захист народного охорони здоров'я, здійснювані проведенням профілактичних заходів, наданням необхідної допомоги і послуг. Закон встановлює відповідні права та обов'язки всіх, причетних до здійснення цих функцій.

3. Публічні влади організують санітарну освіту, розвиток фізичного виховання і спорту. У рівній мірі вони сприяють організації дозвілля людей.

Стаття 44. 1. Публічні влади сприяють і заохочують доступ до культури, на який мають право всі громадяни.

2. Публічні влади сприяють розвитку науки, наукових та технічних досліджень на благо спільних інтересів.

Стаття 45. 1. Кожна особа має право користуватися навколишнім середовищем в цілях розвитку своєї особистості, і воно зобов'язане охороняти цю середу.

2. Публічні влади стежать за раціональним використанням усіх природних ресурсів в цілях захисту і покращення якості життя, охорони та відновлення довкілля, спираючись на необхідну колективну солідарність.

3. Особи, винні в порушенні положень попереднього пункту підлягають відповідно до закону кримінальної або адміністративної відповідальності, а також зобов'язані відшкодувати заподіяну шкоду.

Стаття 46. Публічні влада гарантує збереження та захист історичного, культурного та художнього спадщини народів Іспанії і багатств, його складових, незалежно від їх правового режиму та приладдя. Кримінальний закон передбачає санкції проти посягань на це спадщина.

Стаття 47. Всі іспанці мають право на користування упорядкованим житлом. Публічні влади сприяють створенню для цього необхідних умов, встановлюють відповідні норми, що забезпечують ефективне здійснення цього права, регулюючи користування земельними ділянками в загальних інтересах з метою попередження спекуляції ними.

Населення бере участь у витратах, що викликаються міський діяльністю публічних установ.

Стаття 48. Публічні влади сприяють створенню необхідних умов для вільного і ефективної участі молоді в політичному, соціальному, економічному і культурному розвитку.

Стаття 49. Публічні влади вживають заходів до надання допомоги, лікування та одужання осіб, фізично або психічно ослаблених, надаючи їм спеціальну допомогу, особливий захист, якої вони потребують, і необхідну допомогу для користування правами, що випливають з цього розділу, надаються всім громадянам.

Стаття 50. Публічні влада гарантує престарілим громадянам гідне економічне існування шляхом надання їм відповідних пенсій, розміри яких періодично переглядаються. Також незалежно від сімейних зобов'язань надається сприяння поліпшенню добробуту цих осіб через систему соціальних служб, які покликані здійснювати спостереження за здоров'ям, житловими та культурними умовами і їхнім дозвіллям.

Стаття 51. 1. Публічні влада гарантує захист інтересів споживачів та осіб, що мають право користування, забезпечуючи ефективними засобами їх безпеку, здоров'я та їх законні економічні інтереси.

2. Публічні влади сприяють поширенню інформації та необхідних знань для споживачів та осіб, що має право користування, підтримують їх організації і розглядають питання, які можуть зачіпати інтереси споживачів відповідно з умовами, що встановлюються законом.

3. У рамках положень попередніх пунктів закон регулює внутрішню торгівлю та порядок видачі дозволів на виробництво товарів.

Стаття 52. Закон регулює діяльність професійних організацій, які сприяють захисту властивих їм економічних інтересів. Внутрішня структура і функціональна діяльність цих організацій носити демократичний характер.

Глава 4. Про гарантії основних прав і свобод

Стаття 53.1. Права і свободи, визнані у другому розділі цього розділу, повинні поважатися усіма публічними властями. Тільки закон, який в будь-якому випадку повинен поважати основний зміст, може їх регулювати; вони будуть охоронятися відповідно до пункту 1 "а" статті 161.

2. Кожен громадянин має право захищати свої права і свободи, визнані статтею 14 і секцією 1 глави другої, перед судом першої інстанції, де справа має розглядатися в терміновому і пріоритетному порядку, а у відповідних випадках шляхом подання заяви відповідно до процедури ампаро до Конституційного суду. Останній порядок застосовується при відмові від військової служби за мотивами совісті відповідно до статті 30.

3. Визнання, повага і захист принципів, перерахованих в розділі третьої, повинні покладатися на поточне законодавство, судову практику і діяльність публічних властей. Останні можуть посилатися тільки на рішення судової влади, винесені відповідно до законів, які вони розвивають.

Стаття 54. Органічний закон регулює статус Народного захисника, є ще вищою уповноваженим Генеральних кортесів, який ним призначається для захисту прав, передбачених в цьому розділі; в цих цілях Захисник може здійснювати нагляд за діяльністю адміністрації, інформуючи Генеральні кортеси.

Глава 5. Про зупинення дії прав і свобод

Стаття 55.1. Дія прав, встановлених у статтях 17, 18 пунктів 2 і 3, статтях 19, 20 пунктів 1 «а», 1 «г» і 5, статтях 21, 28 пункту 2 та у статті 37 пункту 2, можуть бути припинені у разі оголошення надзвичайного або стану облоги відповідно до умов, передбаченими конституцією. Введення надзвичайного стану не поширюється на дію статті 17 пункту 3.

2. Органічний закон може визначати форму і випадки, коли в індивідуальній формі і при необхідному судовому втручанні і відповідному парламентському контролі встановлені у статті 17 пункту 2 та статті 18 пунктів 2 і 3 права можуть бути припинені щодо певних осіб у зв'язку з проведенням розслідування діяльності збройних банд або терористичних елементів.

Незаконне або невиправдане призупинення дії прав і свобод, встановлених цим органічним законом, тягне за собою кримінальну відповідальність за порушення визнаних законами прав і свобод.

Розділ II. Про Короні

Стаття 56.1. Король є главою держави, символом його єдності і сталості; він - арбітр і гарант правильного функціонування державних інститутів, - здійснює вище представництво іспанської держави в міжнародних відносинах, і особливо у відносинах з тими народами, з якими його пов'язує історична спільність, і здійснює функції, які надані йому Конституцією та законами.

 2. Його титул - Король Іспанії, і він може користуватися іншими титулами, що відносяться до Корони.

 3. Особистість Короля недоторканна, і він не підлягає відповідальності. Його акти завжди повинні зміцнюватися у формі, встановленій у статті 64; без цього акти не мають сили, за винятком положень, передбачених у статті 65 пункт 2. 

 Стаття 57.1. Корона Іспанії успадковується спадкоємцями Його Величності дона Хуана Карлоса I де Бурбон, законного спадкоємця історичної династії. Спадкування трону здійснюється відповідно до правил первородства і показності з перевагою попередньої родинній лінії більш далекій; в разі однакової лінії - більш близького споріднення більш дальнього; при одній і тій же ступеня споріднення - чоловікові перед жінкою, а в разі однієї статі - старшому за віком перед молодшим. 

 2. Наслідний принц з дня свого народження або з часу, коли він буде проголошений таким, набуває титул Принца Астурійського й інші титули, традиційно відносяться до спадкоємця Корони Іспанії. 

 3. За згасанні всіх гілок династії, які мають право на спадкування Корони, Генеральні кортеси піклуються про форму спадкування Корони, найкращим чином відповідає інтересам Іспанії. 

 4. Якщо особи, які мають право на спадкування трону, одружуються, незважаючи на заборону Короля та Генеральних кортесів, то вони позбавляються, як і їх нащадки, права спадкування Корони. 

 5. Зречення і відмову і все будь-які сумніви по суті або про право, пов'язаних з успадкуванням Корони, вирішуються органічним законом. 

 Стаття 58. Королева-дружина (Reina consorte) або чоловік Королеви не можуть брати на себе виконання конституційних обов'язків, крім випадків, що стосуються Регентства. 

 Стаття 59. 1. Якщо Король неповнолітній, батько або мати Короля, а за їх відсутності повнолітній найближчий з спадкоємців Короля родич, відповідно до встановленого Конституцією порядку, здійснює функції Регента доти, поки Король неповнолітній. 

 3. Якщо Король виявиться нездатним здійснювати свою владу і ця нездатність визнана Генеральними кортесами, Наслідний принц, якщо він повнолітній, негайно приступає до здійснення регентських функцій. Якщо ж останній неповнолітній, то діє порядок, передбачений в попередньому пункті, аж до досягнення Наслідним принцом повноліття. 

 3. При відсутності особи, що може здійснювати Регентство, останнє встановлюється Генеральними кортесами в складі одного, трьох або п'яти осіб. 

 4. Щоб здійснювати Регентство, необхідно бути іспанцем і повнолітнім. 

 5. Регентство здійснюється в силу конституційного мандата і завжди від імені Короля. 

 Стаття 60. 1. Опікуном неповнолітнього Короля буде особа, яка призначить у своєму заповіті покійний Король, за умови, що ця особа буде повнолітнім і іспанцем за народженням; якщо ця особа не було призначено, опікунами стануть батько або мати до тих пір, поки вони є вдівцями. Якщо таких немає, опікуна призначають Генеральні кортеси, але не можуть суміщатися обов'язки Регента і опікуна, за винятком батька, матері або прямих предків Короля. 

 2. Здійснення опіки рівною мірою несумісне з будь-якою посадою або представництвом політичного характеру. 

 Стаття 61. 1. Король при його проголошенні приносить присягу перед Генеральними кортесами в тому, що буде сумлінно виконувати свої функції, дотримуватися і забезпечувати дотримання Конституції і законів, а також поважати права громадян та автономних співтовариств. 

 2. Досяг повноліття Наслідний принц, Регент або Регенти, приступаючи до виконання своїх обов'язків, приносять таку ж присягу, а також присягу у вірності Королю. Стаття 62. В обов'язки Короля входить: 

 а) санкціонування і промульгация законів; 

 о) скликання і розпуск Генеральних кортесів і призначення ви борів згідно з умовами, встановленими Конституцією; 

 c) призначення референдуму у випадках, встановлених конституцією; 

 d) пропозиція кандидата в голови Уряду та, в разі потреби, коли це встановлено умовами конституції, його призначення і припинення його функцій; 

 e) призначення і зміщення членів уряду за пропозицією його голови; 

 f) скріплення своїм підписом декретів, прийнятих в Раді міністрів, призначення цивільних і військових службовців, дарування почесних звань та нагородження орденами відповідно до законів; 

 g) отримання інформації про державні справи та головування з цією метою на засіданнях Ради міністрів, коли це він визнає за необхідне, на прохання голови уряду; 

 h) здійснення верховного командування збройним »силами; 

 i) здійснення права помилування відповідно до закону, який не може передбачати загальних амністій 

 j) здійснення вищого заступництва королівським академіям. 

 Стаття 63. 1. Король призначає послів та інших дипломатичних представників. Іноземні представники в Іспанії акредитуються при ньому. 

 2. Королю належить право виражати згоду держави про прийняття на себе міжнародних зобов'язань за допомогою договорів відповідно до Конституції і законів. 

 3. На обов'язки Короля з попередньої згоди Генеральних кортесів лежить оголошення війни і укладення миру. 

 Стаття 64. 1. Акти Короля скріплюються підписом голови уряду і в разі необхідності відповідними міністрами. Пропозиція кандидата і призначення голови уряду, а також оголошення про відставку останнього, передбачене статтею 59, скріплюється головою Конгресу. 

 2. За акти Короля несуть відповідальність особи, скріпивши їх своїм підписом. 

 Стаття 65. 1. Король отримує з державного бюджету загальну суму на утримання своєї родини і Двору і вільно розпоряджається нею. 

 2. Король сам призначає і звільняє з посади військових і цивільних службовців свого Двору. 

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Секція 2. Про права і обов'язки громадян"
  1.  1. Адміністративно-правовий статус граждан2. Основні права і обов'язки громадян у сфері виконавчої власті3. адміністративно-правові гарантії прав громадян
      обов'язки громадян у сфері виконавчої власті3. адміністративно-правові гарантії прав
  2. 3. Зміст правоздатності громадян і його межі
      правах, але прямо не згадує про обов'язки. Тим часом у п. 1 ст. 17 ГК вказується і на здатність громадян "нести обов'язки". У даному випадку законодавець приділяє увагу головного в змісті правоздатності - правам. Але непряме вказівку на обов'язки в законі присутнє. Наприклад, йдеться про право громадян "брати участь у зобов'язаннях". Зобов'язання трактується законом як
  3. Роз'яснення прав учасникам кримінального процесу
      правах чи обов'язки учасників процесу вписується в ті чи інші процесуальні документи, які даються їм для ознайомлення на певному етапі розслідування злочинів: до постанови про притягнення як обвинуваченого, до постанови про визнання потерпілим, до протоколу допиту свідка чи потерпілого і т.д. Наприклад, в постанові про визнання потерпілим робиться запис
  4. 36. Права людини і громадянина за Конституцією Російської Федерації
      правах, Міжнародному пакті про громадянські і політичні права, що вступили в силу в 1976 р. Проголошені в зазначених документах права і свободи людини і громадянина були взяті під міжнародний захист. Заявляючи про свою прихильність до загальновизнаних принципів і нормам міжнародного права, що закріплює права і свободи людини, Конституція РФ покладає на державу обов'язок по їх
  5. 23. Адміністративно-правовий статус іноземних громадян та осіб без громадянства.
      обов'язків більш вузький, ніж у громадян України, але за загальним правилом вони користуються тими ж правами і не них покладаються ті ж обов'язки, що і на громадян України. Відмінності пов'язані з відсутністю громадянства у цієї категорії осіб, що є найголовнішим компонентом адміністративно-правового статусу особи. Правосуб'єктність цих осіб виникає з моменту прибуття в Україну і завершується з часу
  6. § 3. Громадянське виховання в системі формування базової культури особистості
      права та обов'язки і виховання потреби реалізовувати їх у повсякденному житті; стимулювання політичної, економічної, соціальної активності, розвиток почуття поваги до законів держави, атрибутам державності; формування правосвідомості, законопос-Лушаня і почуття патріотизму. Критерії сформованості громадянської культури: - наявність знань про
  7. Інші дії громадян і юридичних осіб.
      обов'язки (п. 1 ст. 8 ЦК). Події. Зобов'язальні правовідносини можуть породжуватися подіями, тобто такими юридичними фактами, що не залежать від волі людей. Найчастіше подія веде не до виникнення зобов'язання, а лише породжує в рамках даного зобов'язання певні права та обов'язки сторін. Так, настання такого страхового випадку, як повінь, спричиняє
  8. 20. Адміністративно-правовий статус громадян: адміністративна правоздатність та дієздатність.
      обов'язки адміністративно-правового характеру. Адміністративна правоздатність виникає з моменту народження людини. Її обсяг встановлюється і змінюється за допомогою адміністративно-правових норм. Вона підтверджується документами про громадянство - паспортом громадянина України, а для осіб до 16 років - свідоцтвом про народження. Правоздатність не може бути обмеженою або відчуженої, від неї
  9. § 4. Обов'язки людини і громадянин
      правах зафіксована обов'язок кожної держави, що бере участь у Пакті, «поважати і забезпечувати всім які у межах її території та під її юрисдикцією особам права, визнані в цьому Пакті, без якого б то не було різниці, як то щодо раси, кольору шкіри, статі , мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового
  10. Як відбувається звільнення у зв'язку з призовом або вступом на військову службу (п. 3 ст. 36 КЗпП України)?
      обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до Закону України ИОб загальної військовий обов'язок і військову службеи. Відповідно до ст. 2 цього закону військова служба є почесним обов'язком кожного громадянина України, особливим видом державної служби, пов'язаної з виконанням громадянином України загального військового обов'язку і служби на конкурсно-контрактній
  11. 2. Юридична природа і зміст дієздатності громадян
      обов'язок всіх оточуючих громадянина осіб не допускати його порушень. Зміст дієздатності громадян як суб'єктивного права включає наступні можливості, які можна розглядати як його складові частини: здатність громадянина своїми діями набувати цивільних прав і створювати для себе цивільні обов'язки; здатність самостійно здійснювати цивільні права і
© 2014-2022  ibib.ltd.ua