Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 13. Порядок державної реєстрації юридичних осіб при їх створенні |
||
Коментар до статті 13 Порядок державної реєстрації юридичних осіб при їх створенні в цілому відповідає загальному порядку державної реєстрації, закріпленому у ст. 8 Закону. Так, пункт 1 коментованої статті відтворює відповідне положення п. 2 ст. 8 Закону: "Державна реєстрація юридичних осіб при їх створенні здійснюється реєструючими органами за місцем знаходження постійно діючого виконавчого органу, у разі відсутності постійно діючого виконавчого органу - за місцем знаходження іншого органу або особи, які мають право діяти від імені юридичної особи без довіреності ". Згідно ст. 53 ГК РФ "Органи юридичної особи" під органом юридичної особи слід розуміти особу або сукупність осіб, уповноважених відповідно до закону, іншими правовими актами або установчими документами здійснювати управління діяльністю юридичної особи. Склад, порядок утворення органів, а також розподіл компетенції між ними залежать від організаційно-правової форми юридичної особи і визначаються законом та установчими документами юридичної особи. За загальним правилом юридична особа має як мінімум два органи: орган, що об'єднує (представляє) засновників (учасників) юридичної особи, і виконавчий орган. Виняток з цього правила становить унітарне підприємство. Єдиним органом унітарного підприємства є його керівник, який призначається власником або уповноваженим власником органом і їм підзвітним (п. 4 ст. 113 ГК РФ). У Цивільному кодексі стосовно до господарським товариствам і виробничим кооперативам ці органи іменуються відповідно вищою та виконавчим. Аналогічна класифікація існує і в системі некомерційних організацій. Відповідно до Закону про некомерційні організації вищими органами управління некомерційними організаціями відповідно до їх установчими документами є: колегіальний вищий орган управління для автономної некомерційної організації; загальні збори членів для некомерційного партнерства, асоціації (спілки). Завдання вищого органу управління обмежується формуванням волі юридичної особи з основоположних питань діяльності юридичної особи, віднесених до компетенції такого органу. Основна функція вищого органу управління некомерційною організацією полягає в забезпеченні дотримання некомерційною організацією цілей, в інтересах яких вона була створена. Виконавчий орган (директор, правління тощо) покликаний здійснювати волю юридичної особи, виражену в рішеннях засновників (учасників), при веденні поточних справ юридичної особи (організації виробництва, здійсненні операцій і т. д.). Виконавчий орган здійснює поточне керівництво діяльністю некомерційної організації і підзвітний вищому органу управління некомерційною організацією. До компетенції виконавчого органу некомерційної організації належить вирішення всіх питань, що не становлять виняткову компетенцію інших органів управління некомерційною організацією, визначену законом та установчими документами некомерційної організації (ст. 30 Закону про некомерційні організації). Третім органом управління юридичної особи, передбаченим законодавством, є наглядова рада (рада директорів), створення якого обов'язково для виробничого кооперативу та акціонерного товариства з кількістю членів кооперативу або, відповідно, кількістю акціонерів товариства більше 50 (ст . 103, 110 ЦК РФ). Рада директорів, спостережна рада вирішують питання загального керівництва діяльністю юридичної особи, здійснюють контроль за діяльністю виконавчого органу. Основна відмінність виконавчого органу від інших органів полягає в тому, що саме він представляє юридична особа в цивільному обороті, без довіреності здійснюючи від його імені дії, спрямовані на встановлення, зміну і припинення цивільних прав та обов'язків юридичної особи. Місце знаходження юридичної особи має значення для визначення правоздатності юридичної особи, місця виконання зобов'язань, місця укладання договору, права, що підлягає застосуванню до зовнішньоекономічних операціях, підсудності спорів, за якими воно виступає в якості відповідача, для вирішення питань, пов'язаних із сплатою податків і зборів. Поряд з фірмовим найменуванням місце знаходження служить засобом індивідуалізації юридичної особи. Згідно п. 2 ст. 54 ГК РФ "Найменування і місце знаходження юридичної особи" місце знаходження юридичної особи визначається місцем його державної реєстрації. Державна реєстрація юридичної особи здійснюється за місцем знаходження його постійно діючого виконавчого органу, у разі відсутності постійно діючого виконавчого органу - за місцем знаходження іншого органу або особи, які мають право діяти від імені юридичної особи без довіреності. При цьому місце знаходження постійно діючого виконавчого органу, відповідного іншого органу або особи вказується засновниками в заяві про державну реєстрацію юридичної особи. Дублюють загальні положення також правила подання документів до реєструючого органу і термін, протягом якого державна реєстрація повинна бути здійснена (див. коментарі до ст. 8 і 9 Закону). Іншими словами, документи заявником повинні бути представлені одним із таких способів: 1) безпосереднім поданням, 2) поштовим відправленням з оголошеною цінністю та описом вкладення; 3) іншими способами, визначеними Урядом РФ. А державна реєстрація повинна бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня подання документів до реєструючого органу.
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 13. Порядок державної реєстрації юридичних осіб при їх створенні " |
||
|