Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 4. Принципи ведення державних реєстрів |
||
Коментар до статті 4 Закон визначає основний зміст процедури реєстрації - ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та Єдиного державного реєстру індивідуальних підприємців. Державний реєстр - відоме для вітчизняного правопорядку явище. Реєстри, або регістри, як систематизовані переліки яких даних ведуться різними державними органами. Наприклад, відомості про платників податків і привласнених їм ідентифікаційних номерах включалися раніше до державного реєстру підприємств, що вівся податковою службою. Ліцензіюючі органи ведуть реєстри ліцензіатів. Інформація, що міститься в реєстрах, має функціональне значення і акумулюється для контролю за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності визначеного обов'язку, встановленої державою. Єдиний державний реєстр покликаний стати упорядкованим системою таких даних про юридичних осіб та індивідуальних підприємців, які дозволяють ідентифікувати суб'єкт, зафіксувати його історію, скласти уявлення про мінімальний розмір відповідальності, господарської компетенції. Під реєстром в тлумачному словнику російської мови розуміється "опис; письмовий перелік" (1). Опись - "список враховуються предметів" (2). Виходячи з цих основоположних понять, в загальному вигляді можна вивести наступне формулювання визначення реєстру: це письмовий список (перелік) враховуються предметів. (1) Ожегов С.І., Шведова Н.Ю. Тлумачний словник російської мови. М.: Азбуковник, 1999. С. 673. (2) Там же. С. 455. У юридичному розумінні цей термін отримує таке визначення: складається для певних цілей перелік предметів, явищ, подій, що характеризується єдністю використовуваних для складання переліку параметрів одиниць реєстру, єдністю прийомів обробки включаються до реєстру одиниць і єдиною методикою використання зафіксованих у реєстрі відомостей. Виходячи з вищенаведених визначень, можна виділити такі характерні ознаки реєстру: це завжди список (перелік) яких фактів (предметів, явищ, подій); реєстр зафіксований або на паперових носіях, або в електронному вигляді; дані (факти), що підлягають внесенню до реєстру, характеризуються однотипністю, тобто вносяться за певним, єдиним для всіх критерієм (відмітною ознакою). Таким чином, можна виділити дві основні функції, які властиві всім реєстрами: по-перше, систематизація даних про реєстрованих об'єктах, по-друге, інформованість зацікавлених суб'єктів про зареєстровані об'єкти. Іншими словами, реєстр - це не тільки суто адміністративне утворення, а й джерело інформації. Значення державного реєстру, його повноти, достовірності його відомостей і відкритості для будь-якого зацікавленого обличчя надзвичайно велике. Саме така інформація забезпечує можливість отримання необхідних даних при виборі контрагента та веденні господарських операцій, а це безпосередньо сприяє стійкості економічного обороту. Так, відповідно до абз. 3 коментованої статті державні реєстри юридичних осіб є федеральними інформаційними ресурсами. Відповідно до п. 9 ст. 14 Федерального закону від 27 липня 2006 р. N 149-ФЗ "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" інформаційними ресурсами визнається інформація, що міститься в державних інформаційних системах, а також інші наявні в розпорядженні державних органів відомості та документи. При цьому під інформаційною системою розуміється сукупність міститься в базах даних інформації та забезпечують її обробку інформаційних технологій і технічних засобів. Стаття 3 Закону про інформацію виділяє наступні принципи правового регулювання відносин, що виникають у сфері інформації, інформаційних технологій та захисту інформації, в тому числі що стосуються ведення інформаційних реєстрів: 1) свобода пошуку, отримання, передачі, виробництва і розповсюдження інформації будь-яким законним способом; 2) встановлення обмежень доступу до інформації тільки федеральними законами; 3) відкритість інформації про діяльності державних органів і органів місцевого самоврядування та вільний доступ до такої інформації, крім випадків, встановлених федеральними законами; 4) рівноправність мов народів РФ при створенні інформаційних систем та їх експлуатації; 5) забезпечення безпеки РФ при створенні інформаційних систем, їх експлуатації та захисту міститься в них; 6) достовірність інформації та своєчасність її надання; 7) недоторканність приватного життя, неприпустимість збору, зберігання, використання та поширення інформації про приватне життя особи без його згоди; 8) неприпустимість встановлення нормативними правовими актами будь-яких переваг застосування одних інформаційних технологій перед іншими, якщо тільки обов'язковість застосування певних інформаційних технологій для створення та експлуатації державних інформаційних систем не встановлена федеральними законами. Порядок ведення державних реєстрів регулюється Постановою Уряду РФ від 19 червня 2002 р. N 438 "Про Єдиний державний реєстр юридичних осіб" та Постановою Уряду РФ від 16 жовтня 2003 р. N 630 "Про Єдиний державний реєстр індивідуальних підприємців, Правилах зберігання в Єдиних державних реєстрах юридичних осіб і індивідуальних підприємців документів (відомостей) і передачі їх на постійне зберігання до державних архівів, а також про внесення змін і доповнень до Постанови Уряду Російської Федерації від 19 червня 2002 р. N 438 і 439 ". За своїми ознаками державні реєстри юридичних осіб і індивідуальних підприємців носять офіційний, публічний і єдиний характер. Офіційний статус державних реєстрів юридичних осіб і індивідуальних підприємців виявляється в тому, що повноваженнями на їх ведення володіють державні органи. Слід зазначити, що до недавнього часу веденням розглянутих реєстрів займалися і місцеві органи влади, які, серед інших органів, здійснювали до 2002 р. державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців. З вступом в юридичну силу в липні 2002 р. Закону про реєстрацію становище змінилося в кращу сторону. Виходячи з того, що державна реєстрація, згідно зі ст. 1 Закону, співвідноситься з внесенням до державного реєстру відповідних відомостей, а також з того, що, згідно з Постановою Уряду РФ від 17 травня 2002 р. N 319, органом, що здійснює державну реєстрацію, є ФНС Росії, можна зробити висновок, що державним органом, здійснює ведення державного реєстру юридичних осіб, є Федеральна податкова служба РФ. Це підтверджено і Положенням про Федеральній податковій службі, затв. Постановою Уряду РФ від 30 вересня 2004 р. N 506, де в п. 5.5.6 зазначено, що до повноважень ФНС Росії входить ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та Єдиного державного реєстру індивідуальних підприємців. За ступенем відкритості державні реєстри є публічними, тобто відкритими для кожного. Відповідно до зазначеного вище принципом ведення інформаційного реєстру, а також згідно ст. 8 Закону про інформацію громадяни (фізичні особи) і організації (юридичні особи) має право здійснювати пошук і отримання будь-якої інформації в будь-яких формах і з будь-яких джерел за умови дотримання необхідних вимог, в тому числі що стосуються обмеження доступу до інформації. Окремо слід розглянути такий ознака державних реєстрів юридичних осіб і індивідуальних підприємців, як їх єдиний характер. На це вказує і офіційне найменування реєстрів, дане Постановою Уряду РФ від 19 червня 2002 р. N 438, - Єдиний державний реєстр юридичних осіб та Єдиного державного реєстру індивідуальних підприємців. Зміст даної ознаки тісно пов'язано з вмістом характеристики державного реєстру як федерального інформаційного ресурсу. Єдність державного реєстру тісно пов'язане з єдністю його ведення. Як відзначається в літературі, ведення державного реєстру підпорядковується загальним технологічним правилам формування банків інформаційних ресурсів. Крім принципу єдності ведення державного реєстру має відповідати також і іншим принципам: загальності - до реєстру повинні включатися відомості про всі зареєстровані юридичних особах і індивідуальних підприємців, незалежно від організаційно - правової форми та інших підстав; достовірності - всі записи реєстру повинні відповідати реальному стану юридичної особи та індивідуального підприємця. Підставою для внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб або Єдиного державного реєстру індивідуальних підприємців є: рішення про державну реєстрацію, прийняте органом або іншим органом відповідно з федеральними законами про спеціальний порядок реєстрації окремих видів юридичних осіб за документами, представленим при державній реєстрації; рішення про державну реєстрацію припинення діяльності унітарного підприємства, майновий комплекс якого проданий або внесений в якості внеску до статутного капіталу відкритого акціонерного товариства; рішення про виключення недіючої юридичної особи з державного реєстру. При веденні державного реєстру юридичних осіб кожного запису присвоюється державний реєстраційний номер і для кожного запису вказується дата її внесення до державного реєстру. Внесення запису до реєстру підтверджується документом - свідоцтвом про державну реєстрацію, яке надсилається (видається) заявнику не пізніше робочого дня, наступного за днем реєстрації. Законодавством встановлено, що державний реєстр ведеться як у письмовій формі (тобто на паперових носіях), так і в електронному вигляді. У силу цього відмінності пред'являються і різні вимоги до їх змісту. Державний реєстр на паперових та електронних носіях інформації повинен зберігатися і оброблятися в місцях, недоступних для сторонніх осіб, і в умовах, що забезпечують запобігання розкрадання, втрати, спотворення, підробки інформації. З метою запобігання повної втрати відомостей, що містяться в державному реєстрі на електронних носіях, Федеральною податковою службою і реєструючими органами по суб'єктах РФ формуються резервні копії державного реєстру на електронних носіях, які повинні зберігатися в місцях, що виключають їх втрату, одночасно з оригіналом.
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 4. Принципи ведення державних реєстрів " |
||
|