Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура Україна / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоТеорія держави і права → 
« Попередня Наступна »
Омельченко Про . А.. Загальна історія держави і права: Підручник у 2 т. Видання третє, виправлене. Т. 1-М.: ТОН - стожища. - 528 с, 2000 - перейти до змісту підручника

Закони Хаммурапі: система і принципи.

Саме прагненню зафіксувати різні нововведення в правління царя Хаммурапі і зобов'язані своєю появою Закони Хаммурапі (XVIII в. До н. Е..). Звід судових правил був записаний в самому кінці царювання знаменитого правителя - близько 1750 р. до н. е.. - І повинен був зберегти на майбутнє плоди судово-реформаторської та адміністративної діяльності царя.

Складені при Хаммурапі закони не були всеосяжним склепінням всього сучасного йому вавілонського права. Багато чого залишалося у владі норм і правил звичайного права (так, закони навіть не згадують про покарання за просте вбивство, за звичайну крадіжку, за посягання на релігійні обряди) і в сфері дії традиційних судів. Новими ж законами слід було керуватися царським суддям у вирішенні тих справ, які не регулювалися звичаєвим правом, і в тих випадках, які виходили за рамки буденного юстиції, представляли особливий інтерес для влади і держави. Строго кажучи, це були не закони в загальному значенні слова, а окремі або типові судові рішення, записані для загального відома.

Звід Хаммурапі складався обдумано і за своєрідною системі. Умовно його поділяють на 282 статті, які можна об'єднати в кілька тематичних розділів. Починає текст законів особливе Введення (значною мірою повторює Введення із Законів Ліпіт-Іштара).

У ньому Хаммурапі перераховує свої царствені гідності, закликаючи на підтримку своєї влади богів, і підкреслює цілі своїх нововведень: «Дати сяяти справедливості в країні, щоб погубити беззаконних і злих, щоб сильному не гнобити слабкого .. . доставляти країні благополуччя ». 1-й розділ (ст. 1-5) укладав загальні правила про відправлення правосуддя; 2-й розділ (ст. 6-25) - правила охорони власності царя, храмів, громад; 3-й розділ (ст. 26-41) присвячувався охороні майна, отриманих від царя за службу; 4-й розділ (ст. 42-67/71) операціями з нерухомістю та охорони її від неправомірних посягань сторонніх; 5-й розділ (ст. 78/88-126) - торгових справах і неправомірним діям, пов'язаним з торгівлею; 6-й розділ (ст. 127-195) - сімейному праву; 7-й розділ (ст. 196-214) охоплював правила про покарання за тілесні ушкодження; 8-й розділ (ст. 215 -282) - правила про операції з рухомим майном і пов'язаних з цим порушеннях.

Статті слідували один за одним, підкоряючись принципу побутової асоціативності (у системі Законів ще не було особливих юридичних прийомів). Так, після статей, присвячених відносинам батька з усиновленим та можливих нехтуванні взаємним боргом, йшла стаття про покарання сина за побиття батька, що завершувала розділ про сімейне право; а перша стаття наступного розділу - 196-я - взагалі починала перелік можливих ушкоджень у результаті побиття одного людини іншою.

Статті описували винятково конкретні випадки і тим самим давали закінчені наставляння судді: якщо з'ясуються такі-то обставини і не буде тих-то умов, то винеси таке-то рішення (майже кожна стаття і починалася з « Якщо ... »). Така побудова правових норм характерно для всього древнього права, не прагнув до зайвих і не корисним для тодішньої практики узагальнень; воно отримало назву казусний (від латинського casus - випадок).

Іншим характерним принципом законів був значною мірою релігійний зміст тих заборон, які наказували або малися на увазі. Хаммурапі оголосив протиправними і караними такі ж дії, які в релігійній традиції розглядалися як гріховні: насильство, обман, всяка брехня, ініціатива в сімейних чварах, порушення встановленого богами порядку і, відповідно, особливого становища інших осіб. Про багатьох таких конкретних збіги нагадує сувій давньовавілонських заклинань «Шурпу», що відноситься, правда, до пізнішого часу (XII в. До н. Е..)

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Закони Хаммурапі: система і принципи. "
  1. Глава третя. ПОХОДЖЕННЯ ПРАВА
    закони, кодекси, склепіння законів (перший відомий нам звід законів - це звід царя Ур-Намму, який жив у Шумері в III тис. до н.е.), виникає систематизація законодавства, судової практики (у місті-державі Ла-гаш) і т.д. Багато законів ранньокласового суспільства, які до нас донесла історія, висловлювали лише ідеали пристрої перших держав, соціальні зобов'язання царів, соціальну
  2. Глава десята. ПРАВО В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНИХ РЕГУЛЯТОРІВ
    законам, канонам, повчань). Ці правила дійсно становили ядро всіх релігійних систем, були однозначні, представляли своєрідне закріплення корисного соціального досвіду людства, процесів соціалізації. Мова йде про такі мудрих прави-лах, як «не вбий», «не вкради», «Не чини перелюбу» і т.д. Часом релігійні правила були регуляторами не тільки релігійної, церковного життя,
  3. Глава тринадцята. НОРМА ПРАВА
    законодавці обходять, як сказав Феофат, те, що відбувається лише в одному або двох випадках. А ось висловлювання Цельса: права не встановлюються виходячи з того, що може статися в одиничному випадку. Думка Ульпіана: права встановлюються не для окремих осіб, а загальним чином. Словом, норма права - це узагальнення, соціально-правова типізація тих чи інших суспільних відносин, станів.
  4. Глава дев'ятнадцята. Правомірної поведінки, ПРАВОПОРУШЕННЯ І ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
    законослухняно, і це поведінка, власне, і забезпечує право, доводячи свої вимоги до громадянина. Ось чому класична формулювання «закон набирає чинності з моменту опублікування» націлена на те, щоб адресат закону дізнався про його появу і, відповідно, організував своє правомірна поведінка. Але здавна виникала проблема - а як бути, якщо громадянин не знав закону, не вів себе в
  5. Злочини і покарання.
    Законами Хаммурапі засновувало свої вимоги на двох принципах: а) карається те, що порушує встановлений традицією порядок; б) карається те, що завдало шкоди особистості людини або його підвладним. Відповідно, кримінальній стягненню міг піддаватися будь, хоча міра цієї відповідальності залежала і від соціального стану злочинця, і від станового статусу потерпілого. Досконале рабом
  6. ощадний праворуч
    законом державну гарантiю Збереження вкладiв громадян та їх відачi за дерло Вимогами. ВАТ "Ощадбанк" сьогодні, - банк, вiдомій шкірному громадянинові України. Ощадбанк має найбiльш ятір установ - прежде 6000, тут працює почти чверти банкiвського персоналу України. Ощадбанк - єдиний банк, Який у відповідності до Закону України,, Про банки i банкiвську дiяльнiсть "має державну гарантiю по вкладах
  7. Поняття екологічного права України
    законодавстві. Спочатку це - правові засади Використання природніх ресурсів для господарських потреб і захист права власності на Природні об'єкти. Наукове обгрунтування проблема захисту довкілля з'являється Тільки у XX ст. Законодавче закріплення вона дістає позбав в его Другій половіні. Система екологічного законодавства, что склалось в Україні ПРОТЯГ 1960-1991 рр., Значний мірою булу або
  8. Поняття и Особливості Принципів екологічного права
    Закони природи, ігноруваті Які непріпустімо. Доводитися констатуваті, что в еколого-правовій науці НЕ пріділено достатньої уваги дослідженню Принципів екологічного права. Однак оскількі останнім прітаманні ї Загальні принципи права, доцільно звернута до їх характеристики. | В літературі з зага-льної Теорії права, у галузевій правовій и спеціальній літературі Щодо розуміння зага-льних и
  9. 1. Поняття и система екологічного права
    закони, правила, регламенти, Які віконувалі ту ж функцію обмеження й Заборона, тім самим забезпечуючі Вже екологічні Захоплення технологічно розвинутого Суспільства. Таке Розширення екологічних функцій держави Вимагай Формування відповідної екологічної політики, реалізація Якої Неможливо без дієвого механізму ее правового забезпечення. Так вінікає и розвівається екологічне право, Покликання
  10. Поняття и Особливості Принципів екологічного права
    Закони природи, ігноруваті Які непріпустімо. Доводитися констатуваті, что в еколого-правовій науці НЕ пріділено достатньої уваги дослідженню Принципів екологічного права. Однак оскількі останнім прітаманні ї Загальні принципи права, доцільно звернута до їх характеристики. У літературі з Загальної Теорії права, у галузевій правовій и спеціальній літературі Щодо розуміння загально и галузевих
  11. Поняття екологічного права України
    законодавстві. Спочатку це - правові засади Використання природніх ресурсів для господарських потреб і захист права власності на Природні об'єкти. Наукове обгрунтування проблема захисту довкілля з'являється Тільки у XX ст. Законодавче закріплення вона дістає позбав в его Другій половіні. Система екологічного законодавства, что склалось в Україні ПРОТЯГ 1960-1991 рр., Значний мірою булу або
  12. Тема 2. Механізм адміністративно-правового регулювання
    законодавства. Поняття, ознакой и віді адміністративно-правових відносін. Підстави ВИНИКНЕННЯ адміністративно-правових відносін та їх Класифікація. Обов'язковим елементом механізму адміністративно-правового регулювання віступають адміністративно-правові норми, тоб правила поведінкі, Які встановлюються або санкціонуються Держава і є обов'язковими для Виконання. Адміністративно-правові норми
  13. Тема 4. Державна служба та Державні службовці
    законодавства про державну службу, державно-службових відносін та методів їх регулювання, відбувається становлення Нової КОМПЛЕКСНОЇ Галузі права - службового права. Вперше на законодавчий Рівні визначення Поняття "державна служба" закріплене у статьи 1 Закону України "Про державну службу", згідно з Яким вона являє собою професійну діяльність ОСІБ, Які займають посади в державних органах та
  14. Тема 12 . Адміністративний процес
    закону конкретних справ, підвідомчіх Цім органам; в) Владніл діяльність органів віконавчої власти повно, детально, чітко регламентується адміністративним правом; г) з точки зору процедури ВІН є більш пробачимо та економічнім. Адміністративний процес можна розглядаті як у "широко му", так и у "вузьких" розумінні. У первом випадка адмініст-49 ратівная процес Включає в себе як юрісдікційні, так и
  15. Тема 21. Адміністративно-правове забезпечення управління зовнішньополітічною діяльністю
    закони, Положення про Міністерство закордоних справ України, Положення про дипломатичність представництво України за кордоном, Консульський статут України та ін. Верховна Рада України візначає засади зовнішньої політики України, а самє: - держава здійснює відкриту зовнішню політику, прагнем до співро бітніцтва з усіма зацікавленімі партнерами, унікаючі залеж ності від окрем держав чи груп
  16. І. ЗАГАЛЬНІ засадити АДМІНІСТРАТІВНОЇ РЕФОРМИ
    законодавчої регламентації функцій, Повноваження та порядку ДІЯЛЬНОСТІ органів віконавчої власти; незалежність Здійснення функцій та Повноваження віконавчої власти від органів законодавчої и судової влади у межах, визначених Констітуцією І Закону України; Здійснення внутрішнього та суднового контролю за діяльністю органів віконавчої власти та їх посадових ОСІБ, самперед, з позіції
  17. II. СИСТЕМА ОРГАНІВ ВІКОНАВЧОЇ ВЛАДІ
    законодавче визначення таких основоположних напрямів его ДІЯЛЬНОСТІ, як: Вироблення стратегічного курсу віконавчої власти Щодо Здійснення внутрішньої та зовнішньої політики держави, спрямованої на Розвиток громадянського суспільства; розроблення проектів законодавчо АКТІВ та підзаконної нормативно- правової бази на Виконання конституції и Законів України, АКТІВ Президента України; *
© 2014-2020  ibib.ltd.ua