Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Державний контроль у житловій сфері |
||
Стаття 20 Кодексу встановлює обов'язковість державного контролю в галузі житлових відносин з боку федеральних і регіональних органів виконавчої влади щодо всіх житлових приміщень, що входять до житлового фонду, незалежно від видів житлового фонду. Уповноважені федеральні органи виконавчої влади здійснюють такі повноваження і функції у сфері державного контролю за використанням і схоронністю житлового фонду незалежно від його форми власності, дотриманням правил утримання спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку, відповідністю житлових будинків, багатоквартирних будинків вимогам енергетичної ефективності та вимогам їх оснащеності приладами обліку використовуваних енергетичних ресурсів, а також за відповідністю житлових приміщень, якості, обсягу та порядку надання комунальних послуг встановленим вимогам: 1) прийняття нормативних правових актів з питань здійснення державного контролю за використанням і схоронністю житлового фонду незалежно від його форми власності, дотриманням правил утримання спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку, відповідністю житлових будинків, багатоквартирних будинків вимогам енергетичної ефективності та вимогам їх оснащеності приладами обліку використовуваних енергетичних ресурсів, а також за відповідністю житлових приміщень, якості, обсягу та порядку надання комунальних послуг встановленим вимогам; 2) методичне забезпечення органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, які здійснюють функції у сфері державного контролю за використанням і схоронністю житлового фонду незалежно від його форми власності , дотриманням правил утримання спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку, відповідністю житлових будинків, багатоквартирних будинків вимогам енергетичної ефективності та вимогам їх оснащеності приладами обліку використовуваних енергетичних ресурсів, а також за відповідністю житлових приміщень, якості, обсягу та порядку надання комунальних послуг встановленим вимогам; 3) здійснення контролю за виконанням зазначених вище нормативних правових актів органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, що здійснюють функції у сфері державного контролю за використанням і схоронністю житлового фонду незалежно від його форми власності, дотриманням правил утримання спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку, відповідністю житлових будинків, багатоквартирних будинків вимогам енергетичної ефективності та вимогам їх оснащеності приладами обліку використовуваних енергетичних ресурсів, а також за відповідністю житлових приміщень, якості, обсягу та порядку надання комунальних послуг встановленим вимогам. Державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду незалежно від його форми власності, дотриманням правил утримання спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку, відповідністю житлових будинків, багатоквартирних будинків вимогам енергетичної ефективності та вимогам їх оснащеності приладами обліку використовуваних енергетичних ресурсів, а також за відповідністю житлових приміщень, якості, обсягу та порядку надання комунальних послуг встановленим вимогам здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації у порядку, встановленому уповноваженим Урядом РФ федеральним органом виконавчої влади. Значна частина контрольних повноважень належить до компетенції державної житлової інспекції, яка діє відповідно до Положення про державну житлової інспекції в Російській Федерації, затвердженим Постановою Уряду РФ від 26.09.1994 N 1086 (1). (1) СЗ РФ. 1994. N 23. Ст. 2566; 1995. N 10. Ст. 894; 1997. N 42. Ст. 4788; 2006. N 7. Ст. 786. Головним завданням державної житлової інспекції в Російській Федерації є контроль за забезпеченням прав і законних інтересів громадян і держави при наданні населенню житлових і комунальних послуг, що відповідають вимогам федеральних стандартів якості, використанням і схоронністю житлового фонду та загального майна власників приміщень у багатоквартирному будинку незалежно від їх приналежності. Система органів державної житлової інспекції складається з Головної державної житлової інспекції та її органів в суб'єктах Російської Федерації. Державна житлова інспекція здійснює контрольні функції у формах і способами, які передбачені законодавством Російської Федерації, з урахуванням закріпленого в Конституції РФ права місцевого самоврядування забезпечувати самостійне вирішення населенням питань місцевого значення, а також питань володіння, користування і розпорядження муніципальної власністю. Органи державної житлової інспекції мають право: проводити інспекційні обстеження і перевірки підконтрольних об'єктів відповідно до завдань та функцій, визначених Положенням про державну житлової інспекції в Російській Федерації; давати приписи власникам, власникам і користувачам житлового фонду, спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку та прибудинкових територій про усунення виявлених порушень; давати подання про анулювання або призупинення дії ліцензій на здійснення діяльності юридичними та фізичними особами, які допускають грубі порушення житлового законодавства, правил і нормативів, пов'язаних з використанням, утриманням і ремонтом житлового фонду, спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку; виносити висновки про придатність будинків і приміщень для проживання; вносити пропозиції про притягнення посадових осіб та громадян до адміністративної відповідальності; брати участь у роботі комісій з приймання в експлуатацію житлових будинків та їх інженерних систем після проведення капітального ремонту або реконструкції. Крім того, відповідно до ст. 23.55 КоАП РФ органи державної житлової інспекції вправі розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 7.21 - 7.23 КоАП РФ. У листі Міністерства регіонального розвитку РФ від 14.10.2008 N 26084-СК/14 (1) роз'яснено, що під встановленим ст. 20 Кодексу державним контролем за дотриманням правил утримання спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку слід розуміти контроль за виконанням Правил утримання спільного майна в багатоквартирному будинку, затверджених Постановою Уряду Російської Федерації від 13.08.2006 N 491 (2). Зазначений контроль здійснюється в умовах зміни федеральним житловим законодавством ролі і місця власників приміщень і залучених ними керуючих і підрядних організацій, що виключає можливість використання старих підходів до оцінки їх зобов'язань та притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності. Складається правозастосовна і судова практика в ряді випадків не враховує змін житлового законодавства. (1) Інформаційний бюлетень "Нормування в будівництві та ЖКГ". 2009. N 1. (2) СЗ РФ. 2006. N 34. Ст. 3680. Державний контроль за дотриманням зазначених Правил утримання слід відрізняти від державного контролю за використанням і схоронністю житлового фонду і відповідністю житлових приміщень встановленим вимогам (ч. ч. 2 - 4 ст. 17 Кодексу, Правила користування житловими приміщеннями , затверджені Постановою Уряду РФ від 21.01.2006 N 25 "Про затвердження Правил користування жилими приміщеннями" (1)). (1) СЗ РФ. 2006. N 5. Ст. 546. Страхування житлових приміщень З метою гарантування відшкодування збитків, пов'язаних з втратою (руйнуванням) або пошкодженням житлових приміщень, може здійснюватися страхування житлових приміщень відповідно до законодавства (див. ст. 21 Кодексу). Страхування - це відносини по захисту інтересів фізичних та юридичних осіб, Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації і муніципальних утворень при настанні певних страхових випадків за рахунок грошових фондів, що формуються страховиками із сплачених страхових премій (страхових внесків) , а також за рахунок інших коштів страховиків. Стаття 21 Кодексу дозволяє здійснювати добровільне страхування житлових приміщень в цілях, зазначених у цій статті. Обов'язкове страхування об'єктів житлового фонду в даний час законодавством не передбачено. Добровільне страхування житлових приміщень може здійснюватися на підставі договорів майнового страхування за правилами, встановленими статтями 927 - 970 глави 48 ЦК РФ і Законом РФ від 27.11.1992 N 4015-1 в ред. ФЗ від 31.12.1997 "Про організацію страхової справи в Російській Федерації" (1). (1) Відомості РФ. 1993. N 2. Ст. 56; СЗ РФ. 1998. N 1. Ст. 4; 1999. N 29. Ст. 3703; N 47. Ст. 5622; 2002. N 12. Ст. 1093; N 18. Ст. 1721; 2003. N 50. Ст. 4855, 4858; 2004. N 26. Ст. 2607; N 30. Ст. 3085; 2005. N 10. Ст. 760; N 30 (ч. I). Ст. 3101, 3115; 2007. N 46. Ст. 5552; N 49. Ст. 6048. Крім того, при здійсненні добровільного страхування нерухомості в житловій сфері доцільно враховувати Рекомендації щодо подальшого розвитку страхування в житлово-комунальному комплексі, затверджені Наказом Держбуду РФ від 28.06.2000 N 149 (1). (1) Журнал керівника і головного бухгалтера ЖКГ. 2000. N 9. Досвід впровадження різних систем страхового захисту житла показує, що модель страхового захисту житла може грунтуватися на одному з видів страхування житлових приміщень (або поєднанні декількох): страхування житлового фонду або житлового приміщення його власником; страхування житлового приміщення його власником; страхування житлових приміщень наймачами; страхування відповідальності власника (власника, користувача) житлового фонду (житлового приміщення) за заподіяння шкоди майновим інтересам третіх осіб; страхування відповідальності підприємств і організацій, що виконують функції управління житловим фондом та об'єктами комунальної інфраструктури від особи або за дорученням власника, здійснюють ремонт і обслуговування житлового фонду (підрядників), за заподіяння шкоди майновим інтересам третіх осіб; страхування відповідальності власників (власників, користувачів) нежитлових приміщень, розташованих у житловому фонді, у випадку нанесення ними шкоди третім особам; страхування відповідальності комунальних підприємств, що постачають ресурси, необхідні для забезпечення житлового фонду комунальними послугами, за збиток перед третіми особами (значне короткочасне підвищення тиску в системах водо-і теплопостачання може стати причиною аварій, а різкі скачки напруги в мережах електропостачання - можливою причиною пожеж тощо); страхування ризиків, пов'язаних з можливістю втрати житла в результаті втрати права власності. Система організації страхового захисту житла передбачає вибір страхових ризиків, найбільш характерних для конкретної території. Це можуть бути: пожежі; вибухи побутового газу; проникнення води через покрівлю; проникнення води в результаті застосування засобів пожежогасіння; аварії систем водопостачання, опалення, каналізації та внутрішнього водостоку; терористичні акти і протиправні дії третіх осіб та ін
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Державний контроль у житловій сфері" |
||
|