Головна |
Наступна » | ||
Основні початку житлового законодавства |
||
Стаття 1 Кодексу визначає основні початку житлового законодавства - основоположні принципи, з яких виходить законодавець, встановлюючи норми житлового права, а також цілі і завдання, на досягнення яких спрямована реалізація зазначених норм. До них відносяться: необхідність забезпечення умов для реалізації права на житло, безпеку, недоторканність і неприпустимість довільного позбавлення житла, необхідність безперешкодного здійснення житлових прав, забезпечення їх судового захисту та відновлення у разі порушення, забезпечення збереження житлового фонду та використання житлових приміщень за призначенням. Житлове законодавство грунтується на необхідності забезпечення органами державної влади та органами місцевого самоврядування умов для здійснення громадянами права на житло, його безпеки, на недоторканності і неприпустимість довільного позбавлення житла, на необхідності безперешкодного здійснення випливають з відносин, регульованих житловим законодавством, прав (далі - житлові права), а також на визнанні рівності учасників регульованих житловим законодавством відносин (далі - житлові відносини) щодо володіння, користування і розпорядження житловими приміщеннями, якщо інше не випливає з Кодексу, іншого федерального закону або змісту відповідних відносин , на необхідності забезпечення відновлення порушених житлових прав, їх судового захисту, забезпечення збереження житлового фонду та використання житлових приміщень за призначенням. Конституційне право громадян на житло відноситься до основних прав людини і полягає в забезпеченні державою стабільного, постійного користування житловим приміщенням особами, які займають його на законних підставах, у наданні житла з державного, муніципального та інших житлових фондів малозабезпеченим і іншим зазначеним у законі громадянам, які потребують житло, в наданні сприяння громадянам у поліпшенні своїх житлових умов, а також в гарантоване ™ недоторканності житла, виключення випадків безпідставного позбавлення громадян житла (ст. ст. 25, 40 Конституції РФ). Житлові права Кодекс визначає як право, які з відносин, регульованих житловим законодавством, а житлові відносини - як відносини (суспільні відносини), регульовані житловим законодавством. В якості загального правила закріплено рівність учасників житлових відносин, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням житловими приміщеннями. Нагадаємо, що володіння - це юридично забезпечена можливість господарського панування власника над річчю. Користування - це юридично забезпечена можливість вилучення з речі корисних властивостей у процесі її особистого або продуктивного споживання. Розпорядження - це юридично забезпечена можливість визначити долю речі шляхом вчинення юридичних актів по відношенню до цієї речі (1). (1) Див, наприклад: Цивільне право: Підручник. Житловим приміщенням зізнається ізольоване приміщення, яке є нерухомим майном і придатне для постійного проживання громадян (відповідає встановленим санітарним і технічним правилам і нормам, іншим вимогам законодавства (див. ст. 15 Кодексу). Не можуть бути використані в якості житлових приміщення, що не відповідають санітарним і технічним правилам і нормам. Такі приміщення можуть бути визнані непридатними для проживання на підставах та в порядку, що встановлені Урядом РФ. Нагадаємо, що Положення про визнання приміщення житловим приміщенням, житлового приміщення непридатним для проживання і багатоквартирного будинку аварійним і підлягає знесенню або реконструкції було затверджено Постановою Уряду РФ від 28.01.2006 N 47 (1). (1) СЗ РФ. 2006. N 6. Ст. 702; 2007. N 32. Ст. 4152. Винятки із зазначеного вище загального правила про рівність учасників житлових відносин можуть бути встановлені тільки федеральним законом, в тому числі Кодексом, про що докладніше буде сказано нижче. Отже, підзаконним правовим актом , прийнятим на федеральному рівні (актом Президента РФ, Уряду РФ, відомчим правовим актом), а також законом або іншим нормативним правовим актом суб'єкта Російської Федерації або правовим актом органу місцевого самоврядування не можуть бути встановлені правила, що порушують принцип рівності учасників житлових відносин по володінню, користування і розпорядження житловими приміщеннями. Водночас зазначений принцип може увійти в суперечність з істотою відповідних житлових відносин, і в такому разі його застосування, за змістом ч. 1 ст. 1 Кодексу, може бути обмежене. Закріплено право громадян на вільне встановлення та реалізацію їх житлових прав на основі законодавства та (або) договору (ч. ч. 2 і 3 ст. 1 Кодексу). Громадяни на свій розсуд і в своїх інтересах здійснюють належні їм житлові права, у тому числі розпоряджаються ними. Громадяни вільні у встановленні та реалізації своїх житлових прав в силу договору і (або) інших передбачених житловим законодавством підстав. Громадяни, здійснюючи житлові права і виконуючи випливають з житлових відносин обов'язки, не повинні порушувати права, свободи і законні інтереси інших громадян. Житлові права можуть бути обмежені на підставі федерального закону і лише в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави. Звернемо увагу, що права, що виникають з договору, підлягають захисту так само, як і права, що виникли із закону. Під договором у даному випадку слід розуміти не тільки цивільно-правові, а й трудові договори (див., наприклад, ст. ст. 93, 104 Кодексу). При цьому здійснення житлових прав громадян не повинно порушувати права, свободи і законні інтереси інших осіб. Обмеження житлових прав можливо тільки на основі федерального закону і лише в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави. Дане положення грунтується на п. 3 ст. 55 Конституції РФ. На практиці корисно мати на увазі, що обмеження житлових прав правовим актом, який не є федеральним законом (наприклад, указом Президента РФ, постановою Уряду РФ, актом федерального органу виконавчої влади, актом законодавства суб'єкта Російської Федерації або актом органу місцевого самоврядування), може служити підставою для звернення зацікавленої особи до суду або арбітражного суду із заявою про визнання такого акта недійсним (повністю або в частині) за правилами, передбаченими процесуальним законодавством. Такі ж юридичні наслідки можливі і у випадку, якщо відповідні обмеження введені федеральним законом, однак вони не відповідають цілям захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави. Відповідно до ч. ч. 4 і 5 ст. 1 Кодексу громадяни, що законно перебувають на території Російської Федерації, мають право вільного вибору житлових приміщень для проживання в якості власників, наймачів або на інших підставах, передбачених законодавством. Обмеження права громадян на свободу вибору житлових приміщень для проживання допускається лише на підставі Кодексу, іншого федерального закону. Під громадянами, законно перебувають на території Російської Федерації, слід розуміти не тільки російських, а й іноземних громадян, а також осіб без громадянства, які перебувають на території Росії на підставі документів, передбачених міграційним законодавством. Право громадян на вільний вибір житлового приміщення для проживання в межах Російської Федерації може бути обмежене лише на підставі самого Кодексу або іншого федерального закону. Дане положення конкретизує конституційну норму, згідно з якою кожен, хто законно перебуває на території Росії, має право вільно пересуватися, вибирати місце перебування і проживання (ч. 1 ст. 27 Конституції РФ).
|
||
Наступна » | ||
|
||
Інформація, релевантна "Основні початку житлового законодавства" |
||
|