Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 17. Документи, що подаються для державної реєстрації змін, що вносяться до установчих документів юридичної особи, та внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб |
||
Коментар до статті 17 Для реєструючих органів важливі не тільки факти створення і припинення діяльності юридичної особи, а й факт зміни його "характеристик" (крім організаційно-правової форми), так як це може істотно вплинути на права та законні інтереси третіх осіб (головним чином контрагентів такої юридичної особи). Так, п. 2 ст. 52 ЦК України визначає, що установчі документи юридичної особи повинні містити найменування юридичної особи, місце його перебування, порядок управління діяльністю юридичної особи, інші відомості, передбачені законом для юридичних осіб відповідного виду. В установчих документах некомерційних організацій і унітарних підприємств, а у передбачених законом випадках і інших комерційних організацій, повинні міститися відомості про предмет і цілі діяльності юридичної особи. Відповідно, безконтрольне зміна всіх цих відомостей здатне невиправдано мінімізувати відповідальність юридичної особи за взятими на себе зобов'язаннями і у зв'язку з цим заподіяти серйозну шкоду державі, суспільству, конкретним громадянам і юридичним особам. Виходячи з цього, такі зміни набувають чинності для третіх осіб лише з моменту їх державної реєстрації. Однак законом можуть встановлюватися й такі випадки, коли зміни набувають чинності для третіх осіб не з моменту реєстрації, а з моменту повідомлення органу, що здійснює державну реєстрацію (див. коментар до ст. 19). Разом з тим юридичні особи та їх засновники (учасники) не має права посилатися на відсутність реєстрації змін у відношенні з третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін (п. 3 ст. 52 ГК РФ). Внесення змін до відомостей державного реєстру без внесення відповідних змін до установчих документів на практиці зустрічається досить рідко. Це зумовлено насамперед тим, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб містить всі або більшість відомостей, закладених в установчих документах, тому реєстрація зачіпає одночасно внесення змін і до установчих документів, та до державного реєстру. Однак іноді можливі такі ситуації, коли необхідно реєструвати саме зміна відомостей, що містяться тільки в державному реєстрі. До них належать такі випадки: 1) коли реєстр містить більшу кількість інформації, ніж закладено в установчих документах; 2) коли приймається рішення про скасування раніше прийнятого рішення про ліквідації юридичної особи; 3) коли виправляються помилки у відомостях про юридичну особу, допущені заявником у раніше поданих документах для державної реєстрації юридичної особи (за винятком установчих документів) або допущені внаслідок неправильного запису посадовою особою реєструючого органу відомостей про юридичну особу при внесенні їх до державного реєстру. Таким чином, державна реєстрація може торкнутися таких фактів: 1) змін до установчих документів; 2) змін до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб; 3) змін і в установчі документи, і до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб (стосовно одного факту). Найбільш поширеним реєструється фактом є внесення змін до установчих документів. Список необхідних для цього документів міститься у п. 1 коментарів статті. Форма заяви про державну реєстрацію змін, що вносяться до установчих документів, затверджена Урядом і міститься в додатку 3 до Постанови Уряду РФ від 19 червня 2002 р. N 439. Структура даної форми схожа зі структурою інших форм заяв і являє собою тристорінковий документ з додатками. Важливо звернути увагу на відомості про зміни установчих документів, які включають в себе вказівку на форму представлених змін: або у формі установчих документів у новій редакції (представляються з урахуванням змін), або просто у формі змін (вказані лише текст змін і пункт утримання установчого документа, куди цей текст вноситься). Програми до заяви являють собою розгорнуті (конкретні) відомості, які зазнали змін. Відповідно, заповнення підлягає лише те додаток (або програми), зміст якого було змінено. Наприклад, при зміні фірмового найменування юридичної особи необхідно заповнити лише один додаток А "Відомості про організаційно-правову форму та найменуванні юридичної особи", а інші додатки заповнення не підлягають. Схоже правило використовується і при заповненні відомостей в самому додатку. Наприклад, додаток А передбачає зазначення відомостей про зміну організаційно-правової форми та найменування юридичної особи. При зміні будь-якої однієї частини (наприклад, найменування юридичної особи) в інших графах проставляється прочерк. Форма рішення про внесення змін до установчих документів юридичної особи також законодавчо не визначена. За аналогією з попереднім викладом подібних рішень можна припустити, що вони можуть оформлятися у формі протоколу колегіального органу юридичної особи. Вимоги до оформлення рішення про внесення змін до установчих документів юридичної особи можуть бути встановлені положеннями федеральних законів про юридичних осіб відповідних організаційно-правових форм (1). Наприклад, такі норми щодо акціонерних товариств містяться в п. 2 ст. 12, п. 2 ст. 28, п. 2 ст. 29, п. 2 ст. 49, п. 3 ст. 49 Федерального закону від 26 грудня 1995 р. N 208-ФЗ "Про акціонерні товариства". (1) Лист МНС Росії від 7 лютого 2003 р. N ММ-6-09/172 @ "Про застосування пункту 1 (б) статті 17 Федерального закону від 8 серпня 2001 р. N 129 -ФЗ "Про державну реєстрацію юридичних осіб" / / Щотижневий бюлетень законодавчих та відомчих актів. 2003. N 14. Безумовно, що при реєстрації змін, що вносяться до установчих документів, до реєструючого органу необхідно представити самі ці зміни. Форма цього документа визначається заявником у заяві, де він вказує, що установчі документи представлені або в новій редакції, або у формі змін. Нова редакція установчих документів вже містить у собі внесені зміни. У другому випадку до реєструючого органу подаються лише текст змін і місце установчих документів (наприклад, номер пункту), куди ці зміни планується внести. Документ про сплату державного мита оформляється аналогічно з відповідними документами, що подається при державній реєстрації створення та реорганізації юридичної особи. Розмір державного мита за державну реєстрацію змін, що вносяться до установчих документів юридичної особи, становить 20% від розміру мита, що справляється за реєстрацію створення юридичної особи, тобто дорівнює 400 руб. Крім зазначених документів для акціонерних товариств та товариств з обмеженою відповідальністю передбачені спеціальні правила, відповідно до яких державна реєстрація зменшення статутного капіталу цих товариств здійснюється тільки при представленні доказів повідомлення кредиторів (п. 2 ст. 30 Федерального закону "Про акціонерні товариства", п. 4 ст. 20 Федерального закону " Про товариства з обмеженою відповідальністю "). При реєстрації змін, що вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, але не пов'язаних з внесенням змін до установчих документів, до реєструючого органу необхідно представити єдиний документ - заяву про внесення змін. Форма такої заяви міститься в додатку 4 до Постанови Уряду РФ від 19 червня 2002 р. N 439. Стаття, що також визначає перелік необхідних документів для державної реєстрації юридичної особи, до якого здійснюється приєднання. Приєднання є однією з форм реорганізації та підлягає відповідній реєстрації. Перший документ, зазначений у списку, - заява про внесення запису про припинення діяльності приєднаного юридичної особи. Однак Уряд РФ в Постанові "Про затвердження форм та вимог до оформлення документів, що використовуються при державній реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб як індивідуальних підприємців" не визначив форму такої заяви. Виходячи з цього , на дану заяву поширюється вільна форма оформлення та заповнення. Але воно обов'язково повинне будь-яким чином вказувати на припинення діяльності приєднаного юридичної особи. Рішення про реорганізацію юридичної особи - також обов'язковий документ. Рішенням можуть виступати такі документи, як протокол (наприклад, загальних зборів, з'їзду тощо), договір, правовий акт органу державної влади або місцевого самоврядування. Підкреслимо, що мова йде про те ж самому рішенні, що уявлялося в реєструючий орган для реорганізації приєднується юридичної особи . Воно ж видається і вдруге: при державній реєстрації змін, що вносяться до установчих документів юридичної особи, до якого приєднується реорганізоване юридична особа. Особливістю реєстрації даного факту є і подання до реєструючий орган договору про приєднання. Форма такого договору також законодавчо не визначена. Але, використовуючи аналогію закону (що в даному випадку застосовано), слід витлумачити деякі вимоги до його змісту: він повинен відображати процедуру і основні наслідки такого приєднання (наприклад, права та обов'язки приєднаного юридичної особи, його частку в майні юридичної особи, до якого вироблено приєднання, тощо). Договір про приєднання повинен виражати волю обох сторін, тобто він повинен бути прийнятий обома юридичними особами. Передавальний акт конкретно містить положення про правонаступництво за всіма зобов'язаннями реорганізованого (приєднаного) юридичної особи у відношенні всіх його кредиторів та боржників, включаючи і зобов'язання, оспорювані сторонами (п. 1 ст. 59 ГК РФ). Передавальний акт, як і рішення про реорганізацію юридичної особи, представляється одночасно і при державній реєстрації реорганізації у формі приєднання (тобто реєстрації припинення діяльності присоединяемого юридичної особи), і при державній реєстрації змін, що вносяться до установчих документів юридичної особи, до якого здійснюється приєднання. В обох випадках до реєструючого органу подається один і той же документ. Передавальний акт затверджується засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про реорганізації юридичних осіб.
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 17. Документи, що подаються для державної реєстрації змін, що вносяться до установчих документів юридичної особи, та внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб " |
||
|