Головна
Адвокатура Росії / Адвокатура України / Адміністративне право Росії і зарубіжних країн / Адміністративне право України / Арбітражний процес / Бюджетна система / Цивільний процес / Цивільне право / Цивільне право Росії / Договірне право / Житлове право / Земельне право / Конституційне право / Криміналістика / Лісове право / Міжнародне право (шпаргалки) / Нотаріат / Оперативно-розшукова діяльність / Правова охорона тваринного світу (контрольні) / Правознавство / Правоохоронні органи / Підприємницьке право / Прокурорський нагляд в Україні / Судова бухгалтерія України / Судова психіатрія / Судова експертиза / Теорія держави і права / Транспортне право / Трудове право України / Кримінальне право Росії / Кримінальне право України / Кримінальний процес / Фінансове право / Господарське право України / Екологічне право (курсові) / Екологічне право (лекції) / Економічні злочини
ГоловнаПравоКримінальний процес → 
« Попередня Наступна »
Наумов А.В.. Практика застосування Кримінального кодексу Російської Федерації: коментар судової практики і доктринальне тлумачення. - Волтерс Клувер., 2005 - перейти до змісту підручника

Глава 29. Злочини проти основ конституційного ладу і безпеки держави

Стаття 275. Державна зрада

1. Об'єктом державної зради є зовнішня безпека Російської Федерації як держави. Під нею слід розуміти стан захищеності життєво важливих інтересів держави, тобто конституційного ладу, суверенітету, обороноздатності та територіальної недоторканності РФ від зовнішніх загроз. Загроза безпеки держави - це сукупність умов та факторів, що створюють небезпеку життєво важливим інтересам держави. Отже, під зовнішньою безпекою РФ потрібно розуміти стан захищеності життєво важливих інтересів держави, тобто конституційного ладу, суверенітету і територіальної недоторканності РФ, від зовнішніх загроз. У зв'язку з цим державна зрада може бути здійснена лише на користь якогось певного держави.

2. Поняття конституційного ладу виводиться зі змісту гл. 1 Конституції РФ "Основи конституційного ладу". Ця глава закріплює вихідні принципи конституційного ладу, економічних відносин, політичної системи суспільства. У ній визначено форму державної влади в Російській Федерації (ст. 1), людина, її права і свободи визнані найвищою цінністю (ст. 2), дано визначення народу як носія суверенітету і джерела державної влади (ст. 3), встановлено межі суверенітету Російської Федерації (ст. 4), проголошені і гарантовані свобода економічної діяльності та рівність усіх форм власності (ст. 8), закріплений принцип поділу влади на законодавчу, виконавчу і судову (ст. 11), визнано ідеологічне та політичне різноманіття (ст. 13) , визначено співвідношення дії Конституції та інших законодавчих і нормативних правових актів та загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та міжнародних договорів (ст. 15). Зміст цих та інших положень Конституції представляє основи конституційного ладу як невід'ємну частину об'єкта державної зради та інших злочинів проти державної влади.

3. Суверенітет - це верховенство державної влади всередині країни та її незалежність у зовнішньополітичній сфері. Суверенітет є найважливіша властивість самостійності та незалежності як державної влади, так і держави в цілому. Відповідно до ч. 1 ст. 4 Конституції РФ суверенітет Російської Федерації поширюється на всю її територію.

4. Територіальна недоторканність є непорушність державних кордонів - сухопутних, водних і повітряних. Відповідно до Закону Російської Федерації "Про державний кордон Російської Федерації" 1993 р. (з наступними змінами) державним кордоном Російської Федерації є межа, закріплена чинними міжнародними договорами і законодавчими актами колишнього Союзу РСР, а також договорами Російської Федерації з певними державами - колишніми союзними республіками Союзу РСР. Закон про державний кордон визначає її встановлення а) на суші, б) на море, в) на судноплавних водоймах, д) на мостах, греблях та інших спорудах, що проходять через струмки, озера та інші водойми (докладніше див коментар до ст. 11).

5. Територіальна недоторканність залежить від обороноздатності - стану економічного, військового, соціально-морального потенціалу, здатного забезпечити захист держави від нападу ззовні.

6. У ст. 275 дається вичерпний перелік діянь, що утворюють об'єктивну сторону складу державної зради: 1) шпигунство; 2) видача державної таємниці; 3) інше надання ворожої допомоги іноземній державі, іноземній організації або їх представникам у проведенні ворожої діяльності на шкоду зовнішній безпеці Російської Федерації.

7. Поняття шпигунства розкривається в ст. 276 КК РФ (див. коментар до цієї статті).

8. Видача державної таємниці іноземній державі чи іноземній організації полягає в умисному повідомленні громадянином Російської Федерації представникам іноземної держави або іноземної організації відомостей, що становлять державну таємницю. Поняття державної таємниці визначається в Законі Російської Федерації "Про державну таємницю" від 21 липня 1993 р. (з наступними змінами). Під нею розуміються захищені державою відомості у його військової, зовнішньополітичної, економічної, розвідувальної, контррозвідувальної та оперативно-розшукової діяльності, поширення яких може завдати шкоди безпеці Російської Федерації. Перелік відомостей, віднесених до державної таємниці, затверджує за поданням уряду Президент Російської Федерації.

Видача державної таємниці може здійснюватися будь-яким способом (усно або письмово, за допомогою креслень або зразків виробів і т.п.). На відміну від шпигунства при видачі винний спеціально не збирає і не викрадає відомості, що становлять державну таємницю, а використовує (передає) ті, якими володіє по службі або роботі.

9. Інше надання допомоги іноземній державі, іноземній організації або їх представникам у процесі проведення ворожої діяльності проти Російської Федерації полягає в таких діях, які не охоплюються ні шпигунством, ні видачею державної таємниці. Конкретно це може, наприклад, висловитися у наданні притулку агентам іноземної розвідки, постачанні їх фальшивими документами, продуктами харчування, засобами пересування та т.п. Даний вид державної зради вважається закінченим з моменту фактичного надання громадянином Російської Федерації допомоги іноземній державі або іноземній організації в такій діяльності.

10. Суб'єктом (виконавцем) державної зради може бути тільки громадянин Російської Федерації, який досяг 16-річного віку.

11. З суб'єктивної сторони державна зрада може бути здійснена лише зумисне. При цьому всі форми такої зради можуть бути вчинені лише з прямим умислом. Винний усвідомлює, що здійснює одне з діянь, передбачених ст. 275, і бажає вчинити це діяння. Мотиви даного злочину можуть бути різними і не впливають на кваліфікацію скоєного.

12. Примітка до ст. 275 передбачає звільнення особи від кримінальної відповідальності за державну зраду, а також за шпигунство і за насильницьке захоплення або утримання влади, якщо воно добровільним і своєчасним повідомленням органам влади або іншим чином сприяло запобіганню шкоди інтересам Російської Федерації і якщо в його діях не міститься ознак іншого складу злочину. Зазначена норма є конкретизація ч. 2 ст. 75 КК РФ про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям і носить яскраво виражений профілактичний характер.

Стаття 276. Шпигунство

1. Стаття, що формулює відповідальність за два види шпигунства, що відрізняються по своєму предмету. Перша його різновид - шпигунство, предметом якого є лише відомості, що становлять державну таємницю. Предмет іншого різновиду складають інші відомості, призначені для використання на шкоду зовнішньої безпеки Російської Федерації.

2. Під передачею зазначених у статті відомостей розуміється їх повідомлення іноземній державі, іноземній організації або їх представникам. Це повідомлення може бути зроблено будь-яким способом (усно, письмово, по телефону, через інших осіб тощо).

3. Збирання зазначених відомостей здійснюється різними способами (шляхом особистого спостереження, фотографування секретних об'єктів, використання звукозапису, придбання за гроші тощо).

4. Викрадення відомостей - це вилучення з установ, підприємств, організацій, у окремих осіб певних документів (плани, креслення, звіти тощо), що містять державну таємницю.

5. Зберігання відомостей може здійснюватися як в приміщенні, що належить, займаному або використовуваному винним, так і в іншому місці (в саду, городі, лісі тощо). Відповідальність за зберігання шпигунських матеріалів які раніше не передбачалася.

6. Передача або збирання інших відомостей, тобто хоча і не містять державну таємницю, але призначених для використання їх на шкоду зовнішньої безпеки РФ, утворює склад шпигунства лише у випадку, якщо це робиться за завданням іноземної розвідки.

7. Суб'єктом шпигунства може бути іноземний громадянин чи особа без громадянства, яка досягла 16 років.

8. З суб'єктивної сторони шпигунство характеризується прямим умислом. Винний усвідомлює, що передає, збирає, викрадає або зберігає в цілях передачі іноземній державі, іноземній організації або їх представникам відповідних відомостей для використання їх на шкоду зовнішньої безпеки РФ, і бажає цього.

Стаття 277. Посягання на життя державного чи громадського діяча

1. Об'єктивна сторона злочину (терористичного акту) виражається у вбивстві відповідної особи або у замаху на його вбивство (про поняття вбивства див. коментар до ст. 105, про замах - коментар до ст. 30).

2. Під державним діячем в теорії і практиці тривалий час розумілися не тільки працівники державних підприємств, установ і організацій, що займають високі пости в державі, а й рядові працівники. Наприклад, після закінчення Великої Вітчизняної війни на звільнених від окупації територіях потерпілими від терористичних актів визнавалися вчителі, лікарі, фінансисти, рядові військовослужбовці тощо Слід визнати, що стосовно до сьогоднішнім дням таке тлумачення застаріло і є розширювальним. Державним діячем може бути визнано особа, яка займає досить високу посаду в державі. Це представники вищого керівництва РФ, члени уряду, міністри або керівники інших відомств, члени парламенту та інші подібного масштабу керівні працівники, що займають державні посади категорії "А" відповідно до ст. 1 Федерального закону РФ від 31 липня 1995 р. "Про основи державної служби Російської Федерації".

3. Під громадським діячем слід розуміти керівника або керівного працівника різних громадських організацій і політичних партій.

4. Посягання на життя вважається закінченим, якщо наступає смерть потерпілого або стосовно останнього було скоєно замах на його життя.

5. Посягання на життя пересічних державних службовців або рядових представників громадських організацій у зв'язку із здійсненням ними службової діяльності або виконанням громадського обов'язку охоплюється складом умисного вбивства при обтяжуючих обставинах (п. "б" ч. 2 ст. 105 КК РФ).

6. Суб'єктом злочину є особа, яка досягла 16 років. Неповнолітній віком від 14 до 16 років несе відповідальність за такий злочин відповідно до ст. 20 КК як за вбивство (ст. 105) або замах на вбивство (ст. 30 і 105).

7. Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Винний усвідомлює, що вчиняє посягання на життя зазначених осіб, передбачає можливість чи неминучість в результаті цього заподіяння смерті потерпілого і бажає цього.

Обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони є мета - припинення державної або іншої політичної діяльності потерпілого, або мотив - помста за зазначену діяльність.

Стаття 278. Насильницьке захоплення влади або насильницьке утримання влади

1. Об'єктивну сторону даного складу злочину утворюють дії, спрямовані на таке: а) насильницьке захоплення влади або б) насильницьке утримання влади в порушення Конституції РФ або в) насильницьку зміну конституційного ладу РФ.

2. Відповідно до Конституції РФ державну владу в РФ (вона поділяється на законодавчу, виконавчу і судову) здійснюють Президент РФ, Федеральне Збори РФ (Рада Федерації і Державна Дума), Уряд РФ, суди РФ (ст. 10-11 Конституції РФ). Разом з тим про насильницьке захоплення мова може йти лише щодо законодавчої та виконавчої влади, виходячи із специфіки їх функціонування.

3. Насильницьке захоплення влади - це заволодіння нею насильницьким (переважно збройним) шляхом особами, угрупованнями, організацією, яким влада не належала.

 4. Насильницьке утримання влади - це насильницьке її збереження в порушення Конституції особами, яким вона раніше належала за законом (Конституції). 

 5. Про поняття конституційного ладу див. коментар до ст. 275. 

 6. Суб'єктом злочину є особа, яка досягла 16 років. Суб'єктом насильницького утримання влади є колишній носій державної влади, за Конституцією зобов'язаний передати її іншим особам (особі). 

 7. Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Особа усвідомлює, що вчиняє дії, спрямовані на насильницьке захоплення влади або насильницьке утримання влади в порушення Конституції РФ, а одно спрямовані на насильницьку зміну конституційного ладу РФ, і бажає цього. 

 Стаття 279. Озброєний заколот 

 1. Об'єктивну сторону злочину утворюють дії: а) організація збройного заколоту або б) активну участь у збройному заколоті. 

 2. Під організацією збройного заколоту розуміються діяльність особи або декількох осіб, умисно підняли людей на збройне повстання (заколот) проти законної влади, а також дії по керівництву заколотом. 

 3. Озброєний заколот - це заколот із застосуванням зброї. Але вбивства, скоєні в процесі заколоту, що не охоплюються складом даного злочину і додатково кваліфікуються за ст. 105 КК РФ. 

 4. Активну участь у збройному заколоті - це надання владі збройного опору, участь у діях, пов'язаних із застосуванням сили стосовно представників влади або іншим особам, в насильницькому, із застосуванням зброї, захопленні урядових приміщень, транспортних вузлів, вузлів зв'язку, засобів масової інформації та т.п. Злочин вважається закінченим з моменту вчинення описаних дій. 

 5. Суб'єктом злочину є особа, яка досягла 16 років. 

 6. Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Особа усвідомлює, що організує збройний заколот або приймає в ньому активну участь, і бажає цього. Обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони є мета - насильницьку зміну конституційного ладу РФ (про поняття конституційного ладу РФ див. коментар до ст. 275). 

 Стаття 280. Публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності 

 1. Відповідно до ч. 1 ст. 280 кримінальне покарання передбачається за публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності. 

 2. Об'єктивна сторона злочину характеризується діями - публічними закликами до здійснення екстремістської діяльності. 

 3. Поняття екстремістської діяльності (екстремізм) дається у Федеральному законі від 25 липня 2002 р. "Про протидію екстремістської діяльності" (РГ. 2002. 30 липня). Це: 1) діяльність громадських і релігійних об'єднань або інших організацій, або засобів масової інформації, або фізичних осіб з планування, організації, підготовки та вчинення дій, спрямованих на насильницьку зміну основ конституційного ладу і порушення цілісності Російської Федерації; підрив безпеки Російської Федерації; захоплення або присвоєння владних повноважень; створення незаконних збройних формувань; здійснення терористичної діяльності; збудження расової, національної або релігійної ворожнечі, а також соціальної ворожнечі, пов'язаної з насильством або закликами до насильства; приниження національної гідності; здійснення масових заворушень, хуліганських дій та актів вандалізму за мотивами ідеологічної, політичної, расової, національної або релігійної ненависті або ворожнечі, а також за мотивами ненависті або ворожнечі відносно якої-небудь соціальної групи; пропаганда винятковості, переваги або неповноцінності громадян за ознакою їх ставлення до релігії, соціальної, расової, національної, релігійної чи мовної приналежності; 2) пропаганда і публічна демонстрація нацистської атрибутики або символіки, предметів і зображень, схожих з нацистською атрибутикою або символікою до ступеня змішування; 3) публічні заклики до здійснення зазначеної діяльності або вчинення вказаних дій; 4) фінансування зазначеної діяльності або інше сприяння її здійсненню або вчинення вказаних дій, в тому числі шляхом надання для здійснення зазначеної діяльності фінансових засобів, нерухомості, навчальної, поліграфічної та матеріально-технічної бази, телефонного, факсимільного та інших видів зв'язку, інформаційних послуг, інших матеріально-технічних засобів. 

 Екстремістська діяльність може здійснюватися за допомогою екстремістських матеріалів. Під ними розуміються призначені для оприлюднення документи або інформація на інших носіях, що закликають до здійснення екстремістської діяльності або обгрунтовують або виправдовують необхідність здійснення такої діяльності, у тому числі праці керівників націонал-соціалістичної робочої партії Німеччини, фашистської Італії, публікації, що обгрунтовують або виправдовують практику здійснення військових чи інших злочинів, спрямованих на повне або часткове знищення будь-якої етнічної, соціальної, расової, національної або релігійної групи. 

 4. Заклики до здійснення екстремістської діяльності означають підбурювальні дії в усній або письмовій формі, спрямовані на досягнення зазначеної мети. Ці заклики повинні бути публічними, що виражається в тому, що вони відбуваються безпосередньо в присутності третіх осіб, а в разі їх письмової форми - у розрахунку на ознайомлення з ними інших осіб згодом (наприклад, розклеювання плакатів чи гасел відповідного змісту). Розрахунок на ознайомлення із змістом закликів інших осіб в подальшому може бути характерний і для усних закликів шляхом використання, припустимо, магнітофонних записів. 

 5. Суб'єкт злочину - особа, яка досягла 16 років. 

 6. Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Винний усвідомлює, що здійснює вказані публічні заклики, і бажає цього. 

 7. Частина 2 ст. 280 встановлює підвищену відповідальність за публічні заклики, вчинені з використанням засобів масової інформації. Під ними розуміються заклики, опубліковані в пресі, з використанням радіо, телебачення та інших засобів масової інформації. 

 Стаття 281. Диверсія 

 1. Під руйнуванням зазначених у коментованій статті об'єктів розуміється приведення їх тим чи іншим способом (вибух, підпал, інші дії) в повну непридатність. 

 2. Пошкодження зазначених об'єктів відрізняється від руйнування тим, що в цих випадках відповідні об'єкти виведені з ладу тимчасово або частково і можливо їх відновлення. 

 3. До підприємств належать заводи, фабрики та інші промислові об'єкти. 

 4. Під спорудами розуміються електростанції, водонапірні споруди, склади, будівлі державних і громадських підприємств та установ і т.д. 

 5. Шляхи та засоби повідомлення - це всі види транспорту і всілякі засоби повідомлення (залізничний, водний і інші види транспорту, мости, шосейні дороги і т.д.). 

 6. Засоби зв'язку - це телефонний і телеграфний зв'язок, радіозв'язок, телебачення і т.д. 

 7. Об'єкти життєдіяльності населення - об'єкти, що забезпечують населення хлібом, водою, теплом, ліками, об'єкти медичного обслуговування і т.д. (Наприклад, хлібозаводи, ТЕЦ, водозабірні станції, аптечні склади, станції швидкої допомоги). 

 8. Суб'єкт - особа, яка досягла 16 років. 

 9. Суб'єктивна сторона диверсії характеризується прямим умислом. Винний усвідомлює, що здійснює будь-які із зазначених дій, і бажає їх вчинення. При цьому він має на меті підриву економічної безпеки та обороноздатності РФ. 

 10. Економічна безпека - це безпека держави в економічній сфері. Диверсійні акти можуть вплинути на різкий спад виробництва або видобуток енергоресурсів, можливим наслідком чого з'являться криза економіки і посилення залежності від іноземної допомоги. 

 11. Про поняття обороноздатності див. коментар до ст. 275. 

 12. Про поняття організованої групи див коментар до ст. 35. 

 Стаття 282. Збудження ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності 

 1. Відповідно до ст. 13 Конституції РФ в Росії забороняється розпалювання соціальної, расової, національної або релігійної ворожнечі. Стаття, що передбачає кримінальну відповідальність за найбільш небезпечні форми порушення зазначеного конституційного заборони. 

 2. Об'єктивна сторона злочину, характеризується діями, спрямованими на 1) збудження ненависті або ворожнечі; 2) приниження гідності людини або групи осіб за ознаками: а) статі, б) раси, в) національності, г) мови, д) походження, е) відносини до релігії, ж) приналежності до якої-небудь соціальної групи. При цьому кримінальна відповідальність настає лише в тому випадку, якщо вказані дії здійснюються певним способом - публічно або з використанням засобів масової інформації. 

 3. Під збудженням ненависті і ворожнечі за вказаними в диспозиції ч. 1 коментованої статті КК РФ розуміється спроба створити конфлікти між громадянами з названих причин (ознаками). 

 4. Приниження гідності людини являє собою вираження дискримінаційного ставлення до певної особи або групи осіб за вказаними ознаками (стать, раса, національність та ін.) 

 5. Поняття публічності розкривається при характеристиці ст. 280 КК, а поняття використання засобів масової інформації розглядається в ст. 129. 

 6. Частина 2 ст. 282 конструює склад цього злочину при обтяжуючих обставинах. Такими є ті самі діяння, вчинені з застосуванням насильства чи загрози його застосування; особою з використанням свого службового становища; організованою групою. 

 7.

 Під насильством як способом вчинення кваліфікованого складу даного злочину розуміються навмисне заподіяння легкої шкоди здоров'ю або побої (ст. 115 і 116) або насильницьке позбавлення волі (ст. 127). 

 8. Загроза застосування насильства як спосіб вчинення кваліфікованого складу даного злочину є загроза застосування фізичного насильства. 

 9. Використовують своє службове становище є не тільки посадова особа (див. примітки до ст. 285), а й особа, яка виконує управлінські функції в комерційній або іншій організації (див. примітку 1 до ст. 201). Якщо при використанні особою свого службового становища буде порушено рівноправність громадян залежно від їх раси, національності або їх ставлення до релігії, скоєне слід кваліфікувати за сукупністю п. "б" ч. 2 ст. 282 і ч. 2 ст. 136 КК РФ. 

 10. Поняття злочину, вчиненого організованою групою, дається в ст. 35 КК. 

 11. Кримінальна відповідальність за вчинення даного злочину настає з 16 років. 

 12. Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Особа усвідомлює, що здійснює вказані в диспозиції коментованої статті дії, і бажає цього. 

 Стаття 282.1. Організація екстремістського співтовариства 

 1. Об'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 1 ст. 282.1, характеризується наступними діями: а) створення екстремістського співтовариства, б) керівництво таким співтовариством, його частиною або входять до таке співтовариство структурними підрозділами, в) створення об'єднання організаторів, керівників чи інших представників частин або структурних підрозділів такої спільноти. 

 2. Екстремістський співтовариство - це організована група осіб для підготовки або вчинення злочинів, передбачених ст. 148 (перешкоджання здійсненню права на свободу совісті і віросповідань), ст. 149 (перешкоджання проведенню зборів, мітингу, демонстрації, ходи, пікетування або участі в них), ч. 1 і 2 ст. 213 (хуліганство), ст. 214 (вандалізм), ст. 243 (знищення або пошкодження пам'яток історії та культури), ст. 244 (наруга над тілами померлих і місцями їх поховання), ст. 280 (публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності) і ст. 282 (збудження національної, расової або релігійної ворожнечі) КК РФ. 

 3. Кримінальна відповідальність за вчинення даного злочину настає з 16 років. 

 4. Суб'єктивна сторона характеризується прямим умислом і специфічними мотивами і цілями. Особа усвідомлює, що створює екстремістський співтовариство, керує ним, його частиною або входять до нього структурними підрозділами або створює об'єднання організаторів, керівників чи інших представників частин або структурних підрозділів такої спільноти, і бажає вчинення будь-якого із зазначених дій. Мотив злочину - ідеологічна, расова, національна або релігійна ненависть або ворожнеча відносно якої-небудь соціальної групи. Метою створення об'єднання організаторів, керівників чи інших представників частин або структурних підрозділів екстремістського співтовариства є розробка планів і (або) підготовка умов для вчинення злочинів екстремістської спрямованості. 

 5. Частина 2 ст. 282.1 передбачає відповідальність за участь в екстремістському співтоваристві. 

 6. Частина 3 даної статті передбачає підвищену відповідальність за діяння, передбачені її ч. 1 або 2, вчинені особою з використанням свого службового становища. Таким чином, кваліфікований склад даного злочину відрізняється від основного за своїм суб'єкту. Їм є не тільки посадова особа (див. примітки до ст. 285 КК), а й особа, яка виконує управлінські функції в комерційній або іншій організації (див. примітку 1 до ст. 201). 

 7. Згідно з приміткою до ст. 282.1 особа, яка добровільно припинила участь у екстремістський співтоваристві, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо в його діях не міститься інше складу злочину. 

 Стаття 282.2. Організація діяльності екстремістської організації 

 1. Об'єктивна сторона цього злочину характеризується дією - організацією діяльності суспільного або релігійного об'єднання або іншої організації, щодо яких судом ухвалено вступило в законну силу рішення про ліквідацію або заборону діяльності у зв'язку із здійсненням ними екстремістської діяльності. 

 2. Поняття екстремістської діяльності (екстремізм), як уже зазначалося, дається у Федеральному законі від 25 липня 2002 р. "Про протидію екстремістській діяльності" і було розкрито при характеристиці ст. 280 КК РФ. 

 3. Екстремістською організацією (відповідно до Федерального закону "Про протидію екстремістської діяльності") є суспільне або релігійне об'єднання або інша організація, відносно яких з підстав, передбачених даними федеральним законом, судом прийнято набрало законної сили рішення про ліквідацію або заборону діяльності у зв'язку з здійсненням екстремістської діяльності. 

 4. Відповідальність за вчинення даного злочину настає з 16 років. 

 5. Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Особа усвідомлює, що організує діяльність екстремістської організації, щодо якої судом прийнято набрало законної сили рішення про ліквідацію або заборону діяльності у зв'язку із здійсненням екстремістської діяльності, і бажає цього. 

 6. Частина 2 ст. 282.2 передбачає відповідальність за участь у діяльності суспільного або релігійного об'єднання або іншої організації, щодо якої судом прийнято набрало законної сили рішення про ліквідацію або заборону діяльності у зв'язку із здійсненням екстремістської діяльності. 

 7. Згідно з приміткою до ст. 282.2 особа, яка добровільно припинила участь у діяльності суспільного або релігійного об'єднання або іншої організації, щодо яких судом ухвалено вступило в законну силу рішення про ліквідацію або заборону діяльності, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо в його діях не міститься інше складу злочину. 

 Стаття 283. Розголошення державної таємниці 

 1. Про поняття державної таємниці див. коментар до ст. 275. 

 2. Розголошення державної таємниці є оприлюднення або розповсюдження з порушенням встановленого порядку (правил) відомостей, що становлять державну таємницю, внаслідок чого вони стають відомі стороннім особам. До сторонніх слід відносити тих осіб, яким відповідні відомості не було довірені і не стали відомі по службі або роботі. Розголошення може бути як усним (наприклад, в ході публічного виступу), так і письмовим (опублікування в засобах масової інформації, повідомлення в листі). 

 3. Злочин є закінченим з моменту, коли зазначені відомості стали надбанням стороннього особи (при цьому потрібна сприйняття, усвідомлення сторонньою особою фактичного сенсу отриманих ним відомостей). 

 4. Суб'єктом злочину може бути особа, яка досягла 16 років, якій розголошені відомості були довірені або стали відомі по службі або роботі. Правила та порядок допуску посадових осіб, громадян та організацій до державної таємниці визначаються Законом РФ "Про державну таємницю" 1993 Розголошення відомостей, які особі не були довірені і не стали відомі по службі або роботі, складу злочину, передбаченого статтею коментарів, не утворює (наприклад, розголошення відомостей із знайденого на вулиці документа). 

 5. Суб'єктивна сторона злочину характеризується як прямим, так і непрямим умислом. Особа усвідомлює, що розголошує відомості, що становлять державну таємницю, передбачає як можливість, так і неминучість того, що вони стануть надбанням інших осіб, і бажає або свідомо допускає це, ставиться до цього байдуже. 

 6. Частина 2 ст. 283 передбачає підвищену відповідальність за розголошення державної таємниці, що призвело з необережності (у редакції Федерального закону від 25 червня 1998 р.) тяжкі наслідки. Такими слід, зокрема, визнавати випадки, коли внаслідок розголошення відомостей вони стали надбанням іноземних розвідок, що припускає проведення державою дорогих заходів з нейтралізації таких наслідків. 

 7. Розголошення державної таємниці, якщо це відбувається у формі державної зради, кваліфікується за ст. 275 КК РФ. 

 Стаття 284. Втрата документів, що містять державну таємницю 

 1. Документ, що містить державну таємницю, - офіційний чи неофіційний носій інформації про такій таємниці (документи офіційного характеру - довідки, звіти і т.п., чорнові записи, дані, занесені на магнітну стрічку, фото-і кіноплівку, тощо) . 

 2. Предметами, відомості про які становлять державну таємницю, є різні вироби, зразки, моделі та матеріали, наприклад окремі екземпляри або моделі техніки, приладів, озброєння. 

 3. Об'єктивна сторона злочину характеризується а) дією або бездіяльністю (порушення встановлених правил поводження з містять державну таємницю документами, а рівно з предметами, відомості про які становлять державну таємницю), б) наслідком (втрата останніх і настання тяжких наслідків) і в) причинним зв'язком між зазначеними діями (бездіяльністю) і наслідками. 

 4. Правила поводження із зазначеними документами та предметами регулюються Законом РФ "Про державну таємницю", а також іншими нормативними актами. 

 5. Утретє - це вихід документів, що містять державну таємницю, або предметів, відомості про які становлять державну таємницю, з володіння особи, яка має допуск до державної таємниці. Знищення документів або предметів, що становлять державну таємницю, втрату не утворює, так як це виключає можливість ознайомлення з ними сторонніх осіб. 

 6. Настання тяжких наслідків, передбачене статтею коментарів, розуміється так само, як в ч. 2 ст. 283 (див. п. 6 коментаря до цієї статті). 

 7. Суб'єктом злочину може бути тільки особа, яка має допуск до державної таємниці. 

 8. Суб'єктивна сторона злочину характеризується необережністю (рівним чином у вигляді легковажності або недбалості). При легковажність особа передбачає можливість втрати відповідних документів і предметів внаслідок порушення правил поводження з документами, що містять державну таємницю, і наступ внаслідок цього тяжких наслідків, але без достатніх до того підстав самовпевнено розраховує на запобігання цих наслідків. При недбалості особа не передбачає можливість втрати зазначених документів і предметів і настання тяжких наслідків, хоча за необхідної пильності і передбачливості мало й могло це передбачити. 

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Глава 29. Злочини проти основ конституційного ладу і безпеки держави"
  1. Глава восьма. ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ
      главах про походження дер-жави, права - вже зазначалося, що чим більше часовий діапазон теоретичного осмислення по-політико-правової дійсності, тим глибше проникає юридична думка в суть цієї дійсності. Одне теоретичне знання дає діапазон в 80 років, інше в 300 років, і вже зовсім марними і поверхневими виявляються спроби осмислити державно-правовий розвиток
  2. Глава дев'ята. ТЕОРІЯ ПРАВА ЯК ЮРИДИЧНА НАУКА
      главах - тут же треба лише відзначити системність права як одну з характеристик права в цілому, яка визначає і об'єктивно вимагає реалізовувати принцип системності при вивченні, позна-ванні права. Але не тільки право в цілому як система диктує відповідний методологічний підхід. Системність пронизує і кожну структурну одиницю права. Наприклад, при виникненні спорів про право, крім
  3. Глава п'ятнадцята. ПРАВОВІ ВІДНОСИНИ
      главах, в кінці XX століття отримали загальне правове закріплення. Однак спорідненість впливає не тільки на шлюбну правоздатність, але також і на заняття визна-ділених посад на державній службі, коли треба обмежити так звану «семейст венность», інші родинні стосунки. У державах, що мають теократичні тенденції, на правоздатність може впливати і релігія. У деяких
  4. Глава сімнадцята. РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВА
      злочином. Наприклад, стаття 29 Конституції РФ встановлює свободу масової інформації, тобто можливість засобів масової інформації без цензури, без втручання держави поширювати інформацію для невизначеного кола осіб. Але якби засіб масової інформації (газета, телерадіокомпанія) стало при цьому розпалювати національну ненависть, закликати до руйнування цілісності
  5. Глава дев'ятнадцята. Правомірної поведінки, ПРАВОПОРУШЕННЯ І ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
      злочину, просто не може обійтися без їх урахування в конкретних ситуаціях. На раціональному рівні мотивації поведінки також доводиться оцінювати, чи правильно був визначений вибір шляхів для досягнення мети або свідомість суб'єкта права було дефектним. Іншими словами, у мотивації поведінки або його відсутності могло проявитися розлад свідомості і тоді суб'єкт права міг опинитися неосудним.
  6. Розділ двадцять перший. ПРАВО І ОСОБИСТІСТЬ
      злочин, наприклад допус-тил «невиработку трудоднів». Тяжкі були часи: суд перетворювали на придаток партійної вла-сти і, зрозуміло, його правовий статус повністю розходився з фактичним становищем. До Сожу-лению, в Росії певна залежність судді зберігається і понині через незадовільний стан фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів. Розрив між становищем
  7. 2.4. Сталінська адміністративно-командна система
      глава про права і свободи радянських громадян. Із конституційного проекту були виключені статті про право громадян на участь в управлінні державою; про свободу критики і самокритики; про свободу наукової і художньої творчості та право на науковий, художній та виробничо-технічний ризик; про право на гідне та заможне життя; про права молоді ; про право кожного громадянина залучати
  8. ФЕДЕРАТИВНА ПОЛІТИКА РОСІЇ
      глава виконавчої влади (президент) республіки у складі РРФСР «входить в єдину систему виконавчої влади, очолювану Президентом РРФСР»; що «компетенція глави виконавчої влади (президента) республіки у складі РРФСР встановлюється республікою самостійно в рамках повноважень, закріплених у Конституції РРФСР», виходячи з того, що «глава виконавчої влади (президент)
  9. Глава 2. Права і свободи людини і громадянина
      злочини проти життя при наданні обвинуваченому права на розгляд його справи судом за участю присяжних засідателів. Стаття 21 січня. Гідність особистості охороняється державою. Ніщо не може бути підставою для його приниження. 2. Ніхто не повинен зазнавати тортур, насильству, іншому жорстокому або такому, що принижує людську гідність, поводженню чи покаранню. Ніхто не
  10. Глава 1. Завдання і принципи Кримінального кодексу Російської Федерації
      злочину, і застосовувані самостійно. Російський законодавець не пішов по цьому шляху, і відповідно до ч. 1 коментованої статті у разі прийняття нових законодавчих актів, що містять кримінально-правові норми, останні в обов'язковому порядку повинні включатися в КК і, отже, не можуть застосовуватися самостійно. Таке рішення продиктоване прагненням законодавця зберегти
  11. Глава 3. Поняття злочину і види злочинів
      злочину 1. Частина 1 даної статті містить загальне визначення поняття злочину по російському карному праву. Це визначення прийнято відносити до формально-матеріальним, так як воно передбачає формальний і нормативний ознака - забороненої діяння кримінальним законом і матеріальний ознака, що виражає сутність будь-якого злочину - його суспільну небезпеку (див.
  12. § 2. Органи попереднього слідства і їх завдання
      злочину, займатися розшуком і викриттям винного (винних) у вчиненні злочину, вживати заходів щодо відшкодування заподіяної злочином шкоди (шкоди), усунення причин та умов, що сприяли вчиненню злочину, запобігання вчиненню нових злочинних діянь. Для виконання цього слідчі наділені спеціальними повноваженнями, перелік яких дано в КПК. І якщо
  13. Глава друга. ПОХОДЖЕННЯ ДЕРЖАВИ
      ватажка громади формується шляхом виборності, особливо в період військових дій (під-енних походів, захисту від нападів і т.д.). Вибрати вождя може або вся громада, або дружина, яка формується і згуртовується навколо певної особи. У цих умовах може відбува-дить і відчуження влади від суспільства, дружини, її узурпація обмеженим числом осіб або навіть однією особою. Відбувається перехід
  14. Глава пя-тая. ПРИСТРІЙ ДЕРЖАВИ
      глава держави, представник народу, «батько» нації, особа, яка згуртовує громадян, об'єднує їх в державу. Не випадково один з монархів-королів Франції заявляв: «Держава - це я». Але це означало лише юридичну персоніфікацію держави, а не фактичний стан справ. Як правило, монархи мали завжди своє палацове господарство, свою персональну власність: землі, рабів,
  15. Глава десята. ПРАВО В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНИХ РЕГУЛЯТОРІВ
      главах, де докладно будуть розглянуті зміст і форма права, тобто розуміння і визначення права, ці питання також будуть розглянуті більш докладно. Крім інформаційного підходу, в даний час формується у вітчизняній теорії права ще один - культурологічний або аксіологічний підхід. Зрозуміло не доводиться заперечувати, що ті чи інші нормативні акти (закони, постанови)
© 2014-2021  ibib.ltd.ua