Головна |
« Попередня | Наступна » | |
§ 3. Дія цивільного законодавства |
||
1. Офіційне опублікування і вступ нормативного акту в силу
Регулювання відносин, що входять у предмет цивільного права, здійснюється головним чином діючими цивільно-правовими нормативними актами. Як показала багаторічна практика, ці акти, особливо підзаконного характеру, відрізняються нестабільністю, об'єктивно відображаючи високий динамізм самих майнових і немайнових відносин. В умовах соціально-економічних перетворень нестабільними стають навіть цивільні закони. Це надає особливого значення точному визначенню моментів вступу відповідного нормативного акту в силу і припинення його дії, а також встановленню діючої офіційної редакції його тексту. Нормативні акти, які містять норми цивільного права, підлягають обов'язковому офіційному опублікуванню. Таке опублікування важливо і для визначення моменту набрання відповідним актом чинності, і для ознайомлення зі змістом його правил всіх учасників правовідносин. Крім того, офіційне опублікування містить і офіційний (загальнообов'язковий, загальноприйнятий) текст такого акту, яким належить керуватися. Відповідно до ч. 1 ст. 105 Конституції РФ федеральні закони приймаються Державною Думою. Тому вони вважаються прийнятими з моменту їх прийняття Державною Думою в остаточній редакції (а не з моменту схвалення Радою Федерації або підписання Президентом РФ). Протягом 7 днів після підписання закону Президентом РФ акт підлягає офіційному опублікуванню у "Парламентській газеті", "Російській газеті" або в Зборах законодавства Російської Федерації. Після закінчення 10 днів після дня першої офіційної публікації повного тексту закону він набуває чинності, якщо інший порядок не передбачений в самому законі. Офіційною вважається, таким чином, перша публікація повного тексту закону в "Парламентській газеті", "Російській газеті" або в Зборах законодавства Російської Федерації (1). --- (1) Див: Федеральний закон від 14 червня 1994 р. N 5-ФЗ "Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів палат Федеральних Зборів" / / Відомості Верховної. 1994. N 8. Ст. 801; 1999. N 43. Ст. 5124.
У деяких законах прямо встановлюється інший порядок набрання ними чинності. Він може бути пов'язаний з необхідністю негайного введення в дію нового закону, але може передбачати і пізніший в порівнянні з загальноприйнятим термін, пов'язаний з необхідністю підготовки учасників правовідносин до застосування нового закону. При прийнятті кодексу або іншого великого закону, що вносить значні зміни до законодавства, іноді приймається спеціальний закон про порядок введення в дію основного закону ("вступний закон"). Міжнародні договори, в яких бере участь Росія, звичайно вводяться в дію шляхом прийняття законів про їх ратифікацію (і офіційно публікуються разом з цими законами). Інші правові акти (президентські укази та урядові постанови) також підлягають обов'язковій офіційної публікації (за винятком актів або їх окремих положень, що містять відомості, які становлять державну таємницю або носять конфіденційний характер) в "Російській газеті" або в Зборах законодавства Російської Федерації протягом 10 днів після дня підписання. Нормативні укази Президента РФ набувають чинності протягом 7 днів після дня їх першого офіційного опублікування. Постанови федерального Уряду, що зачіпають права, свободи і обов'язки громадян, а також встановлюють правовий статус організацій, набирають чинності після закінчення 7 днів після дня їх першого офіційного опублікування. Однак як в указах, так і в урядових постановах може передбачатися й інший порядок набрання ними чинності (наприклад, з дня їх підписання). Необхідно враховувати, що до 1994 р. закони РРФСР, а потім Російської Федерації офіційно публікувалися у "Відомостях Верховної Ради РРФСР" ("Відомостях З'їзду народних депутатів РРФСР і Верховної Ради РРФСР", "Відомостях З'їзду народних депутатів РФ і Верховної Ради РФ "), а також в" Російській газеті ". Укази Президента РФ в даний період офіційно публікувалися спочатку в названих "Відомостях", а в 1992 - 1993 рр.. - У Зборах актів Президента та Уряду РФ і також в "Російській газеті". Урядові постанови в цей час офіційно публікувалися в Зібранні постанов Уряду РРФСР (СП РРФСР), потім - у зазначеному Зборах актів. У зв'язку із збереженням дії на російській території низки актів колишнього Союзу РСР (або їх окремих розділів і норм), а також у зв'язку з тим, що ними регулюються виникли раніше відносини, з'являється необхідність використовувати їх офіційний текст, а також визначати момент набрання ними чинності. Слід мати на увазі, що офіційна публікація законів Союзу РСР і актів, що мають силу закону, проводилася у "Відомостях Верховної Ради СРСР" (або "Відомостях З'їзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР"), а також в газеті "Известия"; постанов Ради міністрів СРСР - в Зібранні постанов Уряду СРСР (СП СРСР); актів міністерств і відомств СРСР - в Бюлетені нормативних актів міністерств і відомств СРСР. Нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади, як вже зазначалося, підлягають не тільки офіційному опублікуванню, але в багатьох випадках і особливої державної реєстрації. Потім у строк не пізніше 10 днів після дня реєстрації вони повинні бути опубліковані в "Російській газеті" або також в Бюлетені нормативних актів федеральних органів виконавчої влади. Офіційному опублікуванню не підлягають тільки ті відомчі акти або їх окремі положення, які містять відомості, що становлять державну таємницю або мають конфіденційний характер. Після закінчення 10 днів після дня офіційного опублікування вони набувають чинності. Таким чином, можливість застосування неопублікованих або суперечать закону відомчих нормативних актів виключається. Акти цивільного законодавства зазвичай припиняють свою дію і втрачають юридичну силу або в результаті їх безпосереднього скасування знову прийнятими актами, або при настанні прямо вказаного в них обставини (як правило, прийняття нового акта, причому більш високого рівня , що характерно для підзаконних нормативних актів). Для багатьох законів останнього часу, на жаль, характерним стало відсутність правил про скасування або зміну раніше діяли норм. У цьому випадку слід виходити з того, що новоприйнятий нормативний акт за загальним правилом погашає повністю або у відповідній частині дію раніше прийнятого з цього ж приводу акту такої ж або більш низькою юридичної сили (наприклад, правила нового закону паралізують дію відповідних правил раніше прийнятих законів та підзаконних актів).
2. Дія цивільного законодавства у часі
Цивільно-правові нормативні акти, будучи федеральними, набирають чинності одночасно на всій російській території. При цьому за загальним правилом вони не мають зворотної сили і застосовуються лише до тих відносин, які виникли після введення акта в дію (п. 1 ст. 4 ЦК). Це традиційне для якого розвиненого правопорядку положення знає, однак, і ряд необхідних винятків. Насамперед, сам цивільний закон може передбачити поширення своєї дії і на відносини, що виникли до вступу його в силу. Так, Закон про введення в дію частини другої ЦК (ст. 12) поширив дію нових правил про відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадянина (в тому числі підвищують обсяг відшкодування), на випадки заподіяння такої шкоди, що сталися за три роки до набрання силу відповідних правил Кодексу (якщо зазначений шкоду залишився невідшкодованих). Цей же Закон (ст. 11) поширив дію нових правил про охорону прав та інтересів вкладників на відносини, пов'язані з залученням грошових коштів у внески, також виникли до прийняття другої частини ГК (і що збереглися на момент введення його в дію). Навряд чи, однак, можна беззастережно погодитися з поширенням даного положення на дію підзаконних актів. Представляється, що ці останні в принципі не повинні містити вказівок про надання їм зворотної сили, якщо тільки така можливість не заснована на прямому вказуванні закону. Інша ситуація пов'язана з триваючим характером багатьох цивільних правовідносин. Якщо, наприклад, закон змінив тривалість строку давності по якому-небудь вимогу, що з'явилося до введення його в дію, але пред'явленим до суду після цього моменту, то який термін - старий чи новий - повинен у цьому випадку застосовуватися (зрозуміло, за відсутності спеціальних прямих вказівок закону на цей рахунок)? Відповідно до загального правила п. 2 ст. 4 ГК новий закон застосовується також до прав та обов'язків, які виникли хоча і після введення його в дію, але на основі існуючих до цього моменту правовідносин. Отже, вимога, пред'явлене до суду після введення в дію нового закону, підпадає під дію нових строку давності, хоча його основою і служить раніше виникло правовідношення (1). --- (1) Детальніше про це див: Коментар до частини третьої Цивільного кодексу Російської Федерації / Під ред. А.Л. Маковського, Е.А. Суханова. С. 509 - 512 (автор відповідного коментаря - М.Г. Розенберг).
Особливі правила передбачені для договорів, укладених до введення в дію нового закону (що встановлює в цьому відношенні обов'язкові, імперативні приписи), але виконуваних після цього моменту. З тим щоб забезпечити точне, належне виконання взятих на себе сторонами договору зобов'язань, що відбиває найважливіший принцип договірного права, закон зберігає тут силу за умов раніше укладеного договору (п. 2 ст. 4 та п. 2 ст. 422 ЦК), незважаючи на їх протиріччя новим імперативним правилам. Тим самим, по суті, як би продовжується дія старого, раніше діючого законодавства, на якому грунтувалися умови укладених договорів. Звичайно, у новому законі може бути прямо передбачено поширення його дії і на відносини, що випливають з раніше укладених договорів. Наприклад, Закон про введення в дію частини другої ЦК РФ в ч. 1 ст. 8 поширив дію правил Кодексу про підстави, наслідки та порядок розірвання договорів окремих видів на всі діючі договори, незалежно від дати їх укладення. У цьому випадку загальне правило п. 2 ст. 422 ЦК не застосовується.
3. Дія цивільного законодавства у просторі і по колу осіб
Як вже зазначалося, федеральний характер цивільного законодавства зумовлює його дію на всій російській території. Обмеження територіальної дії правил, що регулюють майновий оборот, може вводитися тільки федеральним законом і лише у випадках, коли це необхідно для забезпечення безпеки держави, захисту життя і здоров'я людей, охорони природи і культурних цінностей (абз. 2 п. 3 ст. 1 ЦК) . Правила цивільного законодавства поширюються на відповідні відносини російських суб'єктів цивільного права: громадян, юридичних осіб та публічно-правових утворень. Разом з тим вони застосовуються також до цивільних правовідносин за участю іноземців, осіб без громадянства та іноземних юридичних осіб, якщо інше не передбачено федеральним законом (абз. 4 п. 1 ст. 2 ЦК). Зокрема, за певних умов вони можуть застосовуватися до договорів російських суб'єктів права з іноземними контрагентами. Умови та порядок такого застосування регулюються нормами міжнародного приватного права (див. розд. VI ЦК). Федеральний закон сам може встановити обмеження сфери свого застосування певним колом осіб. Так, Федеральний закон від 26 грудня 1995 р. N 208-ФЗ "Про акціонерні товариства" (1) до визначеного ним моменту не поширює дію низки своїх правил на акціонерні товариства, створені в результаті приватизації державних і муніципальних підприємств (абз. 2 п. 5 ст. 1). --- (1) СЗ РФ. 1996. N 1. Ст. 1; N 25. Ст. 2956; 1999. N 22. Ст. 2672; 2001. N 33 (частина 1). Ст. 3423; 2002. N 12. Ст. 1093; N 45. Ст. 4436; 2003. N 9. Ст. 805.
Викладені положення в цілому застосовні і до дії підзаконних нормативних актів, що містять норми цивільного права.
4. Застосування цивільного законодавства за аналогією
Широта і складність регульованих цивільним правом відносин можуть викликати до життя ситуації, прямо не врегульовані цивільно-правовими нормами. Такий пробіл, не заповнює ні умовами укладеного договору, ні звичаями ділового обороту, усувається за допомогою аналогії закону (п. 1 ст. 6 ЦК). Аналогія закону виражається в тому, що до відповідних відносин застосовуються норми цивільного законодавства, що регулює подібні відносини. Вона допустима при наявності певних умов: - По-перше, існування прогалини в законодавстві, не заповнює за допомогою передбачених законом засобів, включаючи звичаї майнового обороту; - По-друге, наявність законодавчого регулювання східних відносин. - По-третє, застосування аналогічного закону до регульованих відносин повинно не суперечити їх суті. Не можна, наприклад, застосовувати загальні положення про угоди до більшості особистих немайнових відносин. Чи не є аналогією закону відсилання до регламентації східних відносин, встановлена законодавчим порядком, наприклад поширення правил про статус товариств з обмеженою відповідальністю на товариства з додатковою відповідальністю (п. 3 ст. 95 ЦК). Адже тут мова йде не про прогалини в законі, а про особливе юридико-технічному прийомі, способі регулювання. За відсутності східного правового регулювання для конкретного відношення може використовуватися аналогія права (п. 2 ст. 6 ЦК). Сенс її полягає у визначенні прав і обов'язків сторін правовідносини на основі не конкретних правових норм, а загальних засад цивільного законодавства, а також вимог сумлінності, розумності та справедливості. Під загальними засадами цивільного законодавства слід розуміти основні принципи цивільно-правового регулювання, а під його змістом - галузеві особливості, зумовлені специфікою предмета і методу цивільного права. Критерії сумлінності, розумності та справедливості звичайно застосовуються в негативному сенсі: маючи на увазі, що рішення, відповідне засадам і змісту цивільного законодавства, не повинно бути разом з тим "недобросовісним", "нерозумним" або "несправедливим" (1). --- (1) Науково-практичний коментар до частини першої Цивільного кодексу Російської Федерації для підприємців. 2-е изд-е. С. 54 (автор коментаря - М.І. Брагінський).
Таким чином, аналогія права припустима при наявності прогалини в законі, невосполнимого за допомогою аналогії закону (тобто за відсутності норми, що регулює подібні відносини), а також з дотриманням названих вище критеріїв. При цьому реальне застосування аналогії права в судовій практиці є вкрай рідкісним, винятковим випадком. Слід підкреслити, що правила про аналогію закону і аналогії права використовуються в цивільному праві тільки при застосуванні законодавства в строгому сенсі слова, тобто федеральних законів. Вони не можуть поширюватися на дію підзаконних нормативних актів, а наявні в них прогалини не можуть компенсуватися подібним чином.
5. Тлумачення цивільно-правових норм
При застосуванні конкретної норми цивільного права необхідно чітко усвідомити її сенс і зміст. Цьому служать різні прийоми (способи) тлумачення її тексту, що допомагають усунути виниклі неясності в його розумінні. До їх числа відносяться граматичне, логічне, систематичне і історичне тлумачення. Дані способи тлумачення є загальними для норм будь-якої галузевої приналежності, а тому детально вивчаються в курсі теорії держави і права. При застосуванні норм цивільного права до них доводиться вдаватися найбільш часто в силу просторості і складності змісту самого цивільного законодавства. Тлумачення цивільно-правових норм може бути обов'язковим у випадках, коли його дає державний орган, який або сам прийняв відповідний акт, або має компетенцію з роз'яснення змісту такого акта чи актів (легальне тлумачення). Так, пленуми вищих судових органів вправі давати роз'яснення з питань судової практики, що містять обов'язкове для судів тлумачення чинного законодавства. Оскільки легальне тлумачення обов'язково, воно по суті створює нову норму права, причому діючу із зворотною силою. Тлумачення закону, яке будь-який суд дає по конкретній справі, є обов'язковим лише для даної ситуації і не має загальнообов'язкового характеру (бо прецедент у вітчизняному правопорядок не є джерелом права). Тлумачення законодавства, яке міститься в навчальній і науковій літературі, в тому числі в спеціальних коментарях до законів, є науковим (доктринальним) і не має обов'язкової сили. Однак його авторитетність, заснована на проведеному науковому аналізі і знаннях авторів, може надавати певний вплив на правотворчу та правозастосовну практику. Нерідко розрізняють також буквальне (зване іноді автентичне), обмежувальне і розширювальне тлумачення норм залежно від співвідношення сенсу і тексту відповідного правила. Справжній сенс норми в принципі повинен збігатися з її текстом, а за її розбіжності перевагу доведеться віддати тексту, а не намірам законодавця. З'ясування змісту норми шляхом обмежувального або розширювального тлумачення насправді завжди зводиться або до логічного, або до систематичного або іншим відомим способам тлумачення (або до їх поєднанню). У зв'язку з цим виділення названих вище способів тлумачення видається не зовсім обгрунтованим, а головне - небезпечним, бо здатне спотворити пряму волю законодавця, виражену в тексті закону. Тому розширювальне (распространительное) тлумачення норми закону в усякому разі не допускається, якщо вона містить або вичерпний перелік обставин, за яких відповідне правило отримує застосування, або яке-небудь виключення із загального правила (1). --- (1) Іоффе О.С. Радянське цивільне право. М., 1967. С. 69 - 70.
Додаткова література
КонсультантПлюс: примітка. Монографія М.І. Брагінського, В.В. Витрянского "Договірне право. Загальні положення" (Книга 1) включена до інформаційного банку відповідно до публікації - Статут, 2001 (видання 3-е, стереотипне).
Брагінський М.І., Витрянский В.В. Договірне право. Книга перша. Загальні положення. 2-е изд-е. М., 1999. Васьковський В.В. Цивілістична методологія. Вчення про тлумачення та застосування цивільних законів (серія "Наукова спадщина"). М., 2002. Калмиков Ю.Х. Вибране: праці, статті, виступи. М., 1998. Науково-практичний коментар до частини першої Цивільного кодексу Російської Федерації для підприємців. 2-е вид. М., 1999.
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "§ 3. Дія цивільного законодавства" |
||
|