Головна |
« Попередня | Наступна » | |
§ 5. Договір енергопостачання та інші договори у сфері електроенергетики |
||
1. Види договорів, що оформляють постачання електроенергією
Прийняття Федерального закону "Про електроенергетику", що супроводжувалося зміною і доповненням правил про договір енергопостачання, що містяться в ЦК, внесло серйозні зміни в правове регулювання відносин, пов'язаних з реалізацією та придбанням електричної енергії. Зокрема, воно призвело до появи нових договірних форм, покликаних врегулювати відносини, пов'язані з реалізацією і придбанням електроенергії на оптовому і роздрібних ринках електричної енергії. Йдеться про такі договори, як: - договір про приєднання до торгової системи оптового ринку електричної енергії; - двосторонній договір купівлі-продажу електричної енергії; - договір купівлі-продажу електричної енергії за рівноважної ціною оптового ринку; - договори купівлі-продажу, а також поставки електричної енергії на роздрібних ринках; - договір купівлі-продажу електричної енергії у гарантує постачальника; - договір про надання послуг з передачі електричної енергії; - договір про здійснення технологічного приєднання енергоприймаючу пристрої (енергетичної установки) до електричної мережі; - договір про надання послуг з оперативно-диспетчерського управління і деяких ін При цьому до відносин за договорами постачання електричною енергією правила ЦК про договір енергопостачання тепер застосовуються, якщо законом або іншими правовими актами не встановлено інше (п. 4 ст. 539 ЦК), тобто тільки субсидиарно - при відсутності спеціальних правил, спрямованих на регулювання цього договору. Передбачена ГК модель договору енергопостачання у сфері електроенергетики повністю збігається з договором постачання електричною енергією лише в тому випадку, коли електроенергія купується споживачем (абонентом) на роздрібному ринку (1) у енергозбутової організації, до мереж якої безпосередньо приєднані мережу або електроустановка (інше енергетичне пристрій) , що належать абоненту. У даній ситуації містяться в ЦК правила про договір енергопостачання підлягають застосуванню в повному обсязі, оскільки вони, по суті, і призначені для регулювання саме цих відносин. --- (1) Глава 7 Федерального закону "Про електроенергетику", що містить правила про роздрібних ринках, набирає чинності одночасно з набранням чинності правил оптового ринку, що затверджуються Урядом РФ (ст. 47 названого Федерального закону).
Разом з тим, набуваючи електричну енергію на роздрібному ринку, споживач вільний у виборі контрагента за договором купівлі-продажу або поставки електроенергії (п. 2 ст. 37 Федерального закону "Про електроенергетику"). Такий договір може бути укладений споживачем з енергозбутової організацією (гарантує постачальником) за тієї умови, що електропрінімающее пристрій споживача не приєднано безпосередньо до мереж відповідної енергозбутової організації. Однак, незважаючи на свою назву, договір купівлі-продажу (поставки) електричної енергії за своєю правовою природою не є ні договором купівлі-продажу, ні договором поставки, об'єктом яких визнаються тілесні речі. Навпаки, предмет даного договору (передача енергії), а також його суб'єктний склад (енергопостачальна організація і споживач електроенергії) говорять про те, що насправді мова йде про договір постачання електричною енергією. Всі відмінність цього договору від договору енергопостачання, передбаченого ГК, зводиться до приєднання енергоприймаючу пристрої споживача не до мереж його контрагента - енергозбутової організації, а до мереж, що належить іншій (мережевий) організації, при збереженні загального принципу подачі електроенергії на енергоприймаючу пристрій споживача через приєднану мережу . Належність приєднаної мережі не енергозбутової організації, а мережевої компанії в даному випадку може означати лише зменшення числа обов'язків сторін договору про постачання електричної енергії в порівнянні з договором енергопостачання, передбачених ГК: на стороні енергозбутової організації відсутні обов'язки по забезпечення доступу споживача до її мереж і з транспортування енергії, а споживач, в свою чергу, не несе перед своїм контрагентом за договором обов'язки з утримання та експлуатації мереж, приладів та обладнання. Відповідні дії, "випадають" із змісту договору про постачання електричної енергії, становлять предмет самостійних договорів про надання послуг з передачі (транспортування) електроенергії та щодо забезпечення доступу до електричних мереж (технологічного приєднання енергоприймаючу пристроїв (енергетичних установок) до електричних мереж). Названі договори укладають відповідно енергозбуткова організація і споживач електроенергії з мережевими компаніями, до електричних мереж яких приєднані мережі та енергетичні установки учасників договору про постачання електричної енергії. Тому слід визнати вкрай невдалою кваліфікацію законом про електроенергетику договірних зобов'язань, що виникають на оптовому і роздрібних ринках електричної енергії, в якості купівлі-продажу і постачання ("двосторонній договір купівлі-продажу електричної енергії", "договір купівлі-продажу електричної енергії за рівноважної ціною оптового ринку "; договори" купівлі-продажу "або" поставки електричної енергії ";" договір купівлі-продажу електричної енергії за участю гарантує постачальника "). Більшість норм, що регулюють обов'язки продавця (постачальника) з передачі товарів у власність покупця, розраховані на відносини з передачі тілесних речей і з цієї причини не можуть поширюватися на відносини, пов'язані з реалізацією енергії: в них йдеться про забезпечення доступу до енергетичної мережі, а нема про передачу конкретної партії товарів. З урахуванням цього на відносини за договором постачання електричною енергією дію правил ЦК про договір енергопостачання поширюється в частині: - порядку укладення та продовження договору (ст. 540); - кількості (ст. 541) і якості (ст. 542) енергії; - оплати енергії (ст. 544); - зміни і розірвання договору (п. 1 ст. 546); - відповідальності за договором енергопостачання (ст. 547). Норми ГК про обов'язки споживача з утримання та експлуатації мереж, приладів і устаткування (ст. 543), а також про підстави для перерв подачі, припинення або обмеження подачі енергії (п. п. 2 і 3 ст. 546) тепер регулюють відповідні відносини, що випливають з договору про надання послуг по забезпеченню доступу до електричних мереж (технологічного приєднання енергоприймаючу пристроїв (енергетичних установок) до електричних мереж). Разом з тим для всіх договорів, якими оформляються відносини щодо реалізації (придбання) електричної енергії на оптовому і роздрібних ринках (включаючи і договір енергопостачання), загальним залишається та обставина, що їх об'єктом є електрична енергія, що дозволяє говорити про якийсь загальному договорі (нехай і гіпотетично), що охоплює всі види договорів, предмет яких становлять дії сторін по реалізації (придбання) електричної енергії, і що є по відношенню до останніх родовим поняттям. Мабуть, це і малося на увазі законодавцем в п. 4 ст. 539 ГК, згідно з яким до відносин за договором постачання електричною енергією правила про договір енергопостачання застосовуються, якщо законом та іншими правовими актами не встановлено інше. Таким чином, в даний час окремим видом договору купівлі-продажу, об'єктом якого є електрична енергія, принаймні, теоретично можна визнати договір про реалізацію (придбанні) електричної енергії. При цьому роль загальних правил, що регулюють окремі різновиди цього договору (у яких тільки він і існує), повинні виконувати містяться в § 6 гл. 30 ГК норми про договір енергопостачання. До числа таких різновидів відносяться договори, укладені на оптовому і роздрібних ринках електричної енергії. Названі договори в першу чергу регулюються спеціальними правилами, що містяться у Федеральному законі "Про електроенергетику", інших федеральних законах і прийнятих відповідно до них постановах Уряду РФ та інших нормативних актах. За відсутності спеціального регулювання до них підлягають застосуванню правила ЦК про договір енергопостачання, а якщо відповідні відносини виявляться не врегульованими ні спеціальними правилами, ні нормами ЦК про договір енергопостачання, до них можуть застосовуватися загальні положення ЦК про договір купівлі-продажу.
2. Договори, що укладаються на оптовому ринку електроенергії
Проведена в Росії реформа електроенергетики передбачає формування вільного ринку електричної енергії, регульованого цілою системою договорів. Відносини, що складаються у сфері обігу електроенергії, диференціюються на: - оптовий ринок електричної енергії (потужності), під яким розуміється сфера обігу електричної енергії в рамках Єдиної енергетичної системи Росії в кордонах єдиного економічного простору Російської Федерації з участю великих виробників і великих покупців електричної енергії, які отримали статус суб'єктів оптового ринку і діючих на основі правил оптового ринку, що затверджуються Урядом РФ; - роздрібні ринки електричної енергії, під якими розуміється сфера обігу електричної енергії поза оптовим ринку за участю споживачів електричної енергії (1). --- (1) Стаття 3 Федерального закону "Про електроенергетику".
Суб'єктами оптового ринку електроенергії визнаються юридичні особи, які отримали в установленому законом порядку право брати участь у відносинах з поводження електроенергії на оптовому ринку: - поставщики електричної енергії (генеруючі компанії) і покупці електричної енергії (енергозбутові організації, великі споживачі електричної енергії, що гарантують постачальники); - адміністратор торгової системи оптового ринку; - організації, що забезпечують функціонування технологічної інфраструктури оптового ринку (в тому числі організація з управління єдиної національної (загальноросійської) електричної мережею); - системний оператор. Одним з необхідних умов для отримання організаціями-постачальниками і покупцями електричної енергії статусу суб'єктів оптового ринку електричної енергії є вступ до числа учасників адміністратора торгової системи оптового ринку, що діє в організаційно-правовій формі некомерційного партнерства, або підписання договору про приєднання до торгової системи оптового ринку електричної енергії (п. 1 ст. 35 Федерального закону "Про електроенергетику"). Постачальники і покупці електричної енергії - суб'єкти оптового ринку - можуть продавати (купувати) електричну енергію на основі укладених безпосередньо між ними так званих двосторонніх договорів купівлі-продажу електричної енергії. У цьому випадку ціна продаваної (купується) електроенергії, як і всі інші умови відповідного договору, визначається за згодою сторін. Двосторонній договір купівлі-продажу електричної енергії підлягає реєстрації адміністратором торгової системи оптового ринку; на ім'я останнього учасники такого договору подають також довгострокове повідомлення про відбір електричної енергії для забезпечення виконання договірних зобов'язань. При необхідності (наприклад, якщо електрична мережа, енергоустановка або інше енергетичне обладнання покупця не приєднані безпосередньо до електричної мережі постачальника) сторони двостороннього договору купівлі-продажу електричної енергії укладають з відповідної мережевий організацією договір про надання послуг з передачі електричної енергії, а з системним оператором - договір про надання послуг з оперативно-диспетчерського управління (п. п. 1 і 2 ст. 32 Федерального закону "Про електроенергетику"). При цьому договір про надання послуг з передачі електричної енергії визнається публічним договором, обов'язковим для мережевої організації, яка має забезпечити недискримінаційний доступ до послуги, що надаються з передачі електричної енергії щодо всіх суб'єктів (покупців і постачальників) оптового ринку. Крім того, покупець електричної енергії повинен забезпечити технологічне приєднання свого енергоприймаючу пристрої (енергетичної установки) до відповідної електричної мережі на основі окремого договору про здійснення технологічного приєднання енергоприймаючу пристрої (енергетичної установки) до електричної мережі, який не може включати в свій предмет надання послуг з передачі електричної енергії (п. 1 ст. 26 Закону про електроенергетику). Послуги з оперативно-диспетчерського управління в електроенергетиці являють собою об'єктивно необхідний комплекс заходів з централізованого управління технологічними режимами роботи технічних пристроїв електростанцій, електричних мереж і енергоприймаючу обладнання споживачів електричної енергії, що здійснюються з метою забезпечення надійного енергопостачання та якості електричної енергії, що відповідають технічним регламентам та іншим обов'язковим вимогам. Укладення договору про надання послуг по оперативно-диспетчерському управлінню як для мережевого оператора, так і для учасників договору купівлі-продажу електричної енергії є обов'язковим. Діяльність, пов'язана з наданням послуг з оперативно-диспетчерського управління в електроенергетиці, а також з передачі (транспортування) електричної енергії, визнається здійснюваної в умовах природної монополії, що передбачає її жорстке державне регулювання. Зокрема, Федеральним законом "Про електроенергетику" передбачено державне регулювання цін (тарифів) на послуги з оперативно-диспетчерського управління в електроенергетиці (п. 2 ст. 23 Федерального закону "Про електроенергетику"), а також затвердження Урядом РФ правил недискримінаційного доступу до послуг з передачі електричної енергії, які повинні регламентувати: - Правила укладання та виконання договорів про надання послуг з передачі електричної енергії, включаючи істотні умови зазначених договорів; - Порядок доступу до електричних мереж в умовах їх обмежену пропускну здатність; - Порядок встановлення тарифів на послуги з передачі електричної енергії; - Порядок розкриття мережевими компаніями інформації про пропускну здатність електричних мереж та їх технічні характеристики; - Порядок розгляду скарг і заяв з питань надання доступу до послуг з передачі електричної енергії (п. Суб'єкти оптового ринку електричної енергії має право реалізовувати (набувати) електроенергію не тільки за двосторонніми договорами купівлі-продажу, але і будь-яким іншим способом, передбаченим правилами оптового ринку. Так, вони можуть використовувати порядок реалізації (придбання) електричної енергії через систему подачі цінових заявок та укладання договорів купівлі-продажу електричної енергії за рівноважної ціною оптового ринку. Порядок подання цінових заявок, порядок їх відбору та механізм визначення рівноважної ціни оптового ринку визначаються основними положеннями функціонування оптового ринку (1). Відбір цінових заявок, розрахунок і оголошення рівноважної ціни оптового ринку здійснюються адміністратором торгової системи оптового ринку. Механізм визначення вказаної ціни повинен передбачати оплату покупцем вартості електричної енергії, поставленої на оптовий ринок, яка не може бути нижче ціни, зазначеної у відібраних заявках постачальників електричної енергії. --- (1) Представляється, що в цьому випадку роль продавця (у відносинах з покупцем електричної енергії) і покупця (у відносинах з постачальником електричної енергії на оптовий ринок) повинен виконувати адміністратор торгової системи оптового ринку на основі агентського договору або договору комісії, укладених з відповідними суб'єктами оптового ринку електричної енергії.
3. Договори, що укладаються на роздрібних ринках електроенергії
Суб'єктами роздрібних ринків електричної енергії є: - Споживачі електричної енергії; - Виробники електроенергії, які не мають права на участь в оптовому ринку; - Енергозбутові організації; - Гарантують постачальники; - Територіальні мережеві організації, що здійснюють послуги з передачі електричної енергії; - Суб'єкти оперативно-диспетчерського управління, які здійснюють свою діяльність на рівні роздрібних ринків. Відносини з придбання споживачами електричної енергії на роздрібних ринках оформляються шляхом укладення останніми договорів купівлі-продажу, а також договорів поставки електричної енергії. У ролі продавців (постачальників) за такими договорами виступають енергозбутові організації, в тому числі виробники електричної енергії (що не володіють статусом суб'єктів оптового ринку), а також гарантують постачальники. Під енергозбутовими організаціями розуміються організації, що здійснюють в якості основного виду діяльності продаж виробленої або придбаної ними електричної енергії. Гарантує постачальником визнається комерційна організація, яка відповідно до закону або добровільно прийнятими зобов'язаннями зобов'язана укласти договір купівлі-продажу електричної енергії з будь-яким звернулися до нього споживачем або з особою, яка діє від імені та на користь споживача та бажаючим придбати електричну енергію. Відповідно до п. 2 ст. 37 Федерального закону "Про електроенергетику" споживач вільний у виборі контрагента за договором купівлі-продажу або договору поставки електричної енергії. При цьому мережева організація не має права відмовити споживачу в укладенні договору про надання послуг з передачі електричної енергії з підстав, пов'язаних з вибором споживачем певного постачальника електричної енергії. З іншого боку, якщо такий договір з мережевою компанією укладено, договір купівлі-продажу (поставки) електричної енергії не може бути розірваний його сторонами до моменту належного повідомлення відповідної мережевої організації про намір сторін розірвати названий договір. Постачальником - енергозбутової організацією та споживачем може бути укладений змішаний договір, що містить поряд із зобов'язаннями по купівлі-продажу (поставки) електроенергії елементи інших договірних зобов'язань, що випливають з договорів доручення, комісії або агентського договору, оскільки згідно з п. 2 ст. 37 Федерального закону "Про електроенергетику" договором купівлі-продажу (поставки) електричної енергії може бути передбачений обов'язок постачальника укласти договір надання послуг з передачі електричної енергії споживачу за мережевий організацією від імені споживача або від свого імені, але в інтересах споживача. Певною специфікою володіє договір купівлі-продажу електричної енергії з участю (в якості продавця) гарантує постачальника. Зазначений договір визнається публічним, оскільки для гарантує постачальника його висновок є обов'язковим. Крім того, на гарантує постачальника, який уклав договір купівлі-продажу електричної енергії із споживачем, покладено обов'язок самостійно врегулювати відносини з відповідними організаціями з придбання необхідної кількості електричної енергії, а також з надання послуг з її передачі споживачеві і з оперативно-диспетчерського управління (п. 5 ст. 38 Федерального закону "Про електроенергетику"). Відносно таких договорів здійснюється державне регулювання збутових надбавок, належних гарантує постачальникам, які включаються в ціну (тариф) на електричну енергію, що продається споживачам (тоді як ціни (тарифи) на електричну енергію, що поставляється іншими енергозбутовими організаціями, є вільними і не підлягають державному регулюванню). Відносини, що складаються на роздрібних ринках електричної енергії, підлягають регулюванню основними положеннями функціонування роздрібних ринків, які затверджуються Урядом РФ, які повинні, зокрема, передбачати: - Порядок присвоєння організаціям статусу гарантує постачальника; - Правила укладання договорів купівлі-продажу електричної енергії між споживачами та гарантують постачальниками (включаючи істотні умови зазначених договорів) і виконання відповідних договірних зобов'язань; - Порядок здійснення оперативно-диспетчерського управління на роздрібних ринках; - Правила недискримінаційного доступу до послуг з передачі електричної енергії на роздрібних ринках. Відносини за договором енергопостачання згідно п. 4 ст. 37 Федерального закону "Про електроенергетику" також регулюються основними положеннями функціонування роздрібних ринків, але лише в тій частині, в якій ГК допускає прийняття інших правових актів, що регулюють відносини за договором енергопостачання. Сфера дії договору енергопостачання на роздрібних ринках електричної енергії обмежена тими випадками, коли мережі або енергетичне пристрій (енергетична установка), що належать споживачу електричної енергії, безпосередньо приєднані до мереж відповідної енергозбутової організації.
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "§ 5. Договір енергопостачання та інші договори у сфері електроенергетики " |
||
|