Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Ю. Ф. Гаркуша Розвиток довільної уваги у дітей з моторною алалією 5-6 років у процесі логопедичної роботи |
||
У дітей з моторною алалією поряд з дефектами первинного порядку - порушеннями мови - є дефекти вторинного порядку - відхилення у розвитку інших вищих психічних функцій, в тому числі і довільної уваги ... Комгшексний підхід до процесу навчання і виховання дітей з моторною алалією припускає тісний взаємозв'язок спеціального логопедичного та корекційно-виховного впливу, у зміст якого значною мірою включаються і заходи з розвитку та вдосконалення довільної уваги, що грають важливу роль в процесі організації когнітивної діяльності дітей з патологією мови. Пропонована система навчання розроблена на основі сучасної психологічної теорії про діяльність і являє собою послідовність ряду занять, що сприяють корекції довільної уваги на всіх основних етапах діяльності (орієнтовний, виконання, контроль) у відповідності з основним законом розвитку довільного уваги (поступове скорочення орієнтовної основи дії, скорочення опор, використовуваних дитиною з метою підтримки уваги). Основну лінію корекційного впливу склало формування і розвиток довільної уваги дітей з моторною алалією в процесі діяльності і в тісному зв'язку з розвитком мови та інших вищих психічних функцій. Спираючись на експериментальне дослідження довільної уваги, проведене П. Я. Гальперіним і С. Л. Кабишьтіцкой (1974), ми виділили чотири етапи навчання. Перший етап навчання передбачає формування орієнтовної основи довільної уваги. Навчальний повинен роз'яснити дітям мету завдання, охарактеризувати об'єкт дії, уявити в узагальненому вигляді систему орієнтирів. На даному етапі увагу дітей зосереджується на змісті основних структурних елементів дії, які розкриваються навчальним у матеріальній чи матеріалізованої формі з метою забезпечення розуміння логічної послідовності операцій. Наприклад, на занятті «Іграшки з конструктора» навчальний розповідає і одночасно демонструє, яким чином складаються зображення іграшок; в грі «Що НЕ намалював художник?» Педагог зосереджує увагу дітей на плані дій по знаходженню НЕ намальованих художником деталей і т. д. Контроль за процесом діяльності дітей на заняттях першого етапу носить поопераційний характер і здійснюється педагогом. Як приклад наведемо фрагмент заняття на даному етапі. Заняття. «Маленькі поварята». Мета: Тренувати дітей у зосередженні на інструкції педагога в умовах ситуації, що вимагає співвіднесення наочного і словесного елементів інструкції і вибору правильного рішення. Обладнання: набір посуду, муляжі овочів, фруктів і інших продуктів харчування або їх зображення на картках; ляльки-поварята, лялька і її «гості» (ведмедик, їжачок, зайчик, білочка). Хід заняття. Педагог знайомить дітей з ляльками-кухарчуками: «Це маленькі поварята. Вони вирішили приготувати частування для Наталки (ляльки) - у неї - день народження - і її гостей: ведмедики, їжачка, зайчика і білочки. Кухарчуки втомилися і просять допомогти їм накрити святковий стіл ». Педагог пропонує дітям виконати серію завдань: 1) Педагог: «Наташа зірвала фрукти в саду (показує відповідні муляжі або картинки). Подивіться і скажіть, чи всі фрукти є на столі ». Мовленнєва модель відповіді: «Не всі фрукти є на столі. На столі немає яблук і винограду ». 2) Педагог: «Кухарчуки спекли тістечка. Перевірте, чи всім гостям поварята поставили тарілочки з тістечками ». Мовленнєва модель відповіді: «Кухарчуки не всім гостям поставили тарілочки з тістечками. Вони забули покласти тістечко зайчику ». 3) Педагог: «Для кожного з гостей поварята приготували його улюблене блюдо. Допоможіть розкласти горіхи, моркву, мед, яблуко на тарілки гостей. Другий етап переслідує наступну мету: сформувати довільну увагу дітей на всіх етапах діяльності в умовах матеріального чи матеріалізованого дії. При цьому виховується вміння дітей зосереджувати увагу в процесі діяльності в умовах розгортання всіх її ланок (орієнтовного, виконавчого та контрольного) в матеріальній формі. Обов'язковою умовою даного етапу є включення в програму навчання типових завдань: зосередження уваги дітей на пошуку деталей об'єкта дії; спрямування уваги дітей на вибір з словесної інструкції значимої інформації і утримання її в процесі всього заняття; зосередження уваги на виконанні ряду дій за наміченим планом і контролі отриманого результату діяльності. Даний етап передбачає зосередження уваги дітей на свідомому засвоєнні структури діяльності, причому всі основні елементи діяльності повинні придбати мовну форму і бути засвоєними в ній. Для прикладу наведемо фрагменти двох занять другого етапу. Заняття. «Чий будиночок?» Мета: Навчити дітей визначати по ряду деталей, чиї будиночки стоять у лісі. Обладнання: будиночки і фігурки тварин з картону. Хід заняття. Педагог: «У нас в гостях різні тварини. Назвіть їх ». Діти називають фігурки тварин. Педагог: «Вгадайте, хто в якому будиночку живе». Якщо діти не можуть співвіднести зображення тварини із зображенням будиночка і визначити загальне (у зебри будиночок в смужку, у лисиці - оранжевого кольору, у вовка - сірий, у будиночка черепахи дах покритий черепицею, і т. д.), то педагог пропонує порівняти зображення тварин і будиночків: «Чим вони погані?» Мовленнєва модель відповіді: «Вони схожі за забарвленням (кольором)». Потім пропонується знайти і показати будиночок кожної з тварин: «Чий це будиночок? Чому ти так вирішив? ». Мовленнєва модель відповіді: «Це будиночок лисиці. Шерсть у лисиці оранжевого кольору і будиночок у неї такого ж кольору ». Заняття. «Пташині пір'ячко». Мета: Направити увагу дітей на пошук найпростіших прийомів для правильного співвіднесення предметів (птахів і їх пір'їнок). Обладнання: зображення птахів і їх пір'їнок. Хід заняття. Педагог: «До годівниці прилітали пташки. Вони залишили по пір'їнці. Відгадайте, які пташки прилітали, чиї це пір'ячко. Чому ви так вирішили? »Мовленнєва модель відповіді:« Це пір'ячко Снігура. У Снігура грудка червона і пір'ячко червоні ». На третьому етапі довільну увагу дітей виховується на всіх основних етапах діяльності при поступовому скороченні орієнтовної основи діяльності та наочних опор. Спеціальна діяльність з підтримання уваги в ході занять даного етапу скорочується і автоматизується. Заняття даного етапу сприяють інтеріоризації діяльності з підтримання уваги, а також перетворенню внешнеречевой висловлювань дітей в мова про себе. Наведемо фрагменти двох занять третього етапу. Заняття. «Мамині помічники». Мета: Тренувати дітей у розподілі уваги в умовах слухання розповіді про дітей - помічниках мами - і дій по вибору сюжетних картинок, що ілюструють фрагменти розповіді. Обладнання: серія сюжетних картинок по темі. Хід заняття. Педагог: «Прочитаю вам розповідь« Мамині помічники ». Виберіть картинки, на яких намальовано те, про що я прочитаю, і розкладіть їх по порядку ». Після читання діти перевіряють один у одного правильність вибору картинок, а потім складають фрази до картинок. Мовленнєва модель відповіді: «Хлопчик допомагає мамі прибирати кімнату. Він підмітає підлогу »;« Дівчинка допомагає мамі мити посуд. Вона миє чашки і блюдця »і т. п. Потім педагог пропонує дітям розповісти як вони допомагають дорослим будинку. Заняття. «Герої із казок». Мета: Зосередити увагу дітей на самостійному виборі видів одягу для ляльок по словесній інструкції педагога. Обладнання: ляльки та маскарадні костюми для них. Хід заняття. Педагог: «Ляльки поспішають на свято. Вони вирішили надіти маскарадні костюми. Допоможіть їм вибрати костюми казкових героїв ». Далі педагог пропонує опис одного з костюмів (костюм складається з 3-5 предметів), а діти вибирають предмети одягу та взуття і одягають ляльку. Педагог: «Лялька хоче одягти костюм Червоної Шапочки: шапочку червоного кольору, синє платтячко, білі туфельки і білий фартушок». Педагог може ускладнити завдання, запропонувавши дітям самим вибрати костюм того чи іншого героя казки. Наприклад, педагог пропонує: «Опишіть костюм Буратіно, знайдіть його і одягніть ляльку». Мовленнєва модель відповіді: «У Буратіно червона курточка, короткі сині штанці, смугаста шапочка з пензликом і дерев'яні черевички». Четвертий етап - це етап самостійного планування, регулювання та контролю дитиною власних дій з підтримання уваги. Заняття. «Циркові артисти». Мета: Закріпити вміння дітей вибирати об'єкт для діяльності з ряду інших об'єктів в умовах словесної інструкції (читання педагогом вірші про циркових артистів), самостійно з'єднувати частини об'єкта для отримання цілого (тієї чи іншої фігурки артиста), контролювати результат своєї діяльності. Обладнання: деталі іграшок (артистів цирку і предметів, з якими вони виступають) в коробочках для кожної дитини. Хід заняття. Педагог запитує, хто з дітей був у цирку і що запам'яталося їм з уявлення. Далі педагог говорить: «У вас на столах в коробочках деталі іграшок - артистів цирку. Я буду читати вірш про цирк. Запам'ятовуйте, про кого я прочитаю. Потім виберете деталі іграшки-артиста і зробіть фігурку ». Педагог читає уривок з вірша В. А. Приходько «Наш цирк»: «Лев катається на кулі. Помилуйся молодцем! "... Після прослуховування уривка діти вибирають деталі лева-артиста, а також кулю і роблять фігурку. Коли всі фігурки зроблені, можна запропонувати дітям розповісти про кожного з артистів. Запропоновану систему навчання можна використовувати на заняттях з образотворчої діяльності, конструювання та ін, в процесі яких одним із завдань буде розвиток діяльності довільної уваги. В результаті роботи до кінця кожного етапу навчання діти опановували різними формами контролю, що в підсумку дозволило самостійно контролювати діяльність при виконанні будь-якого завдання. Розвиток уваги проходило в тісному зв'язку з розвитком мови. Для занять з корекції уваги можна підготувати альбом, що включає серію завдань наступних типів: - знаходження зображень з відсутніми деталями (у кішки немає хвоста, у метелика одного вусика і т. п.); - виділення дрібних відмінностей в зображеннях одного і того ж предмета при послідовному розгляданні двох картинок (наприклад, відмінності у величині зубів у крокодила; зміни в забарвленні оперення птиці і т. п.); - вибір двох однакових зображень при розгляданні декількох (4-6 карток); - визначення відмінностей між 2-3 сюжетними картинками після послідовного їх розглядання та ін В альбомі можуть бути представлені завдання, виконання яких вимагає зосередженості уваги на вирішенні таких завдань, як: - співвіднесення картинок з метою визначення логічного зв'язку між зображеними подіями; - порівняння сюжетних картинок для виділення деталей, що розрізняють їх; - вгадування предметів за їх деталям або іншого роду вказівкам на шукані предмети; - визначення шляху до зображення предмета , що знаходиться в «лабіринті» і т. п. ... Недорозвинення і втрата мови. Питання теорії та практики. М., 1985. С. 35-40.
|
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Ю. Ф. Гаркуша Розвиток довільної уваги у дітей з моторною алалією 5-6 років у процесі логопедичної роботи " |
||
|